Smyslem petice je dosáhnout schválení zákona, který by před pasivním kouřením chránil zejména děti, zaměstnance a nekuřáky. Současná podoba zákona zakazuje pouze kouření v těch restauracích, která nemají vyhrazené prostory pro kuřáky.
Taková úprava ale podle jejích odpůrců vede k tomu, že kouřit se může v jakémkoliv prostoru, pokud je viditelně označen jako kuřácký.
Zakladateli sdružení Rodiče proti lhostejnosti a iniciátory petice jsou ex-poslanci Josef Janeček, Vilém Holáň a Jaromír Talíř.
|
Janeček a jeho kolegové se ještě jako poslanci za KDU-ČSL neúspěšně snažili dosáhnout novelizace "protikuřáckého zákona". Zpřísnění zákona se mělo vztahovat na úplný zákaz kouření všude tam, kde se "zpracovávají, prodávají či podávají potraviny, pokrmy a nápoje", tedy i na bary, diskotéky a hospody.
Cigarety mají své oběti už mezi novorozenci
"Kvůli kouření v ČR umírá několik desítek dětí do jednoho roku na syndrom náhlého úmrtí. Pasivní kouření matek způsobuje vznik dětských vrozených vad," uvádějí autoři petice.
Na následky kouření zemře každý den v ČR 50 občanů. Pasivní kouření ročně zabije téměř dvakrát více lidí než autonehody.
Podpisy se podle exposlance Janečka mají sbírat hlavně prostřednictvím pracovníků ve zdravotnictví. Janeček věří, že snižování kuřáctví není široké veřejnosti lhostejné a že lidé podpoří opatření přispívající k ochraně zdraví a šetřící miliardy korun.
Úspěch petice v poslanecké sněmovně si Janeček ale netroufá odhadnout: "Politika u nás není ovlivňována jenom myšlenkami, ale i penězi. Úpravy v oblasti kouření se snaží ovlivňovat hlavně tabákové firmy."