Sobotka: Babiš jde na ruku hazardu, zákon musí přepsat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 14. 5. 2015 16:11
Sociální demokracie nesouhlasí s okleštěným návrhem loterijního zákona z pera ministra financí. Babiš původně sliboval přísné omezení hazardních firem, teď ale couvá.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO) jde podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ruku hazardním firmám. Předseda vlády není spokojený s nečekanými změnami v připravované novele loterijního zákona a Babiš by se podle něj měl vrátit k původnímu, mnohem přísnějšímu návrhu.

Dlouho očekávaná norma ve své první verzi výrazně omezovala především hrací automaty a videoloterijní terminály. A k tomu ještě zvyšovala loterijním firmám daně. Do legislativní rady vlády ale nakonec Babiš zničehonic poslal mnohem měkčí verzi, než jakou koncem loňského roku představil veřejnosti.

"Ze zákona podle všeho vypadly veškeré části, které měly nějak chránit hráče před vznikem závislosti. Zvyšují se nejvyšší prohry, zmizela povinnost přerušit hraní nebo informovat o celkové prohře," uvedl pro deník Aktuálně.cz premiér. Například nejvyšší možná sázka na videoloterijním terminálu měla být 5 korun, nově navrhuje ministerstvo financí stokorunu.

Proti novému návrhu se postavila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová z ČSSD.

"Pořád věřím, že kolega Babiš původní verzi předloží a že dostojí svým slibům daným voličům i nám, koaličním partnerům,“ uvedla Tominová. Právě její úřad má na novele zájem – měla totiž pomoci v boji s patologickým hráčstvím, které často postihuje sociálně slabé.

Sociální demokraté proto budou podle Sobotky požadovat, aby se opatření proti gamblerství do zákona zase vrátila. Jak se k věci postaví třetí koaliční partner, zatím není jasné - šéf lidovců Pavel Bělobrádek odpověděl, že se s novým materiálem zatím on ani jeho kolegové neseznámili.

Babiš: Byla to strategie

Sám Babiš tvrdí, že měkčí zákon měl v plánu od začátku. Jinak by prý nevybral dost peněz na daních. Původní návrh byl prý pouze strategií, jak si udělat rezervu pro případ, že by hazardní lobby zatlačila na jeho kolegy ve vládě. "Předložení stokorunového limitu hned na začátku by mohlo znamenat, že si hazardní firmy prolobbují v připomínkovém řízení 1000, respektive 5000 korun, což byl jejich původní požadavek,“ uvedl Babiš.

Překvapeni náhlým Babišovým obratem jsou i poslanci. "Pro mě je to skandální výmluva. Na začátku sliboval, nechal se za to v médiích chválit jako bojovník proti hazardu a teď najednou řekne, že byl od začátku záměr představit mírnější zákon? Že všem lhal?" podivuje se poslanec Jan Farský (TOP 09), který se regulaci hazardu dlouhodobě věnuje.

S Babišovým postupem není spokojená ani ODS, která přitom mírnější regulaci hazardu jako takovou vítá. "Je to nevěrohodné vysvětlení. Buď si vymýšlí, nebo to byl on sám, kdo nakonec hazardní lobby podlehl," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Podle šéfa rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) není Babišův přístup "úplně normální". Votavovi se nelíbí ani čachry hnutí ANO se zdaněním hazardu. Koalice se původně dohodla na tom, že zisky z automatů se budou danit 35 procenty, loterie nebo kasina by měly platit 30 procent a z kurzových sázek by se mělo odvádět 25 procent. ANO však mezitím předložilo poslanecký návrh, který navrhuje plošné daně jen ve výši 25 procent.

Odůvodnilo to tím, že velká novela se pravděpodobně do příštího roku nestihne, a tak chce daně zvýšit alespoň částečně. Dnes se totiž odvádí plošně dvacet procent. "Tato věc vůbec nebyla předmětem koaličního jednání. Předložit to jako poslanecký návrh je nešťastné,“ dodal Václav Votava.

 

Právě se děje

Další zprávy