Ruské rádio: Noční vlci jsou v Česku. Konzulát to odmítá

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 4. 2015 14:06
Noční vlci údajně chtějí oslavit 70. výročí osvobození Ostravy.
Noční vlci.
Noční vlci. | Foto: Reuters

Praha - Noční vlci jsou údajně v Česku. V Ostravě ve spolupráci s ruským konzulátem organizují oslavy 70. výročí osvobození města.

Rozhlasové stanici Govorit Moskva to ve čtvrtek řekl organizátor kolony Andrej Bobrovskij, který sám zůstal v Moskvě, protože nemá schengenská víza. Kolona podle něj pokračuje po předem naplánované trase.

Informaci ruského rádia však vzápětí vyvrátil zástupce ruského konzulátu v Ostravě. "Nikdo se mi neozval," řekl tamní ruský honorární konzul Aleš Zedník. Informace, že by motorkáři byli na území České republiky, nemá ani česká policie.

Cesta, která má vést přes Česko, Slovensko a Rakousko do Německa, vyvolává v zemích Evropské unie obavy a odpor. Ruští motorkáři, jejichž vůdce Alexandr Zaldostanov je na americkém sankčním seznamu, jsou často označováni za nacionalisty a násilníky, kteří se spoléhají na otevřeně deklarovanou podporu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ostrava výročí osvobození slaví ve čtvrtek za účasti premiéra Bohuslava Sobotky. Mluvčí opavské radnice Roman Konečný řekl, že ve středu dostal informaci o průjezdu dvou údajných "vlků" opavským regionem. Namířeno podle zpráv na Facebooku měli na ostravské oslavy k památníku v Hrabyni.

Shromaždištěm má být Bratislava

Součástí čtvrtečních ostravských oslav budou defilé vojáků a vojenské techniky ulicemi města nebo historická ukázka bojů u řeky Ostravice. Na Slezskoostravském hradě vznikne ležení tří armád - wehrmachtu, Rudé armády a 1. československého armádního sboru generála Ludvíka Svobody. Vše doplní kulturní program a završí ohňostroj.

Podle ruského bulvárního serveru LifeNews se části motocyklové kolony ruských Nočních vlků podařilo proniknout do Evropské unie přes Maďarsko. Zformovat kolonu prý chtějí v Bratislavě a pak mají zamířit na dříve plánovanou trasu až do Berlína, kam hodlají dorazit 9. května. Slovensko případnému vjezdu motorkářů na své území bránit nebude.

"Naši bikeři oficiálně vjeli do Evropské unie, aniž by porušili zákon," řekl ruskému serveru motorkář Alexej Galickij, který je údajně v Budapešti. "Shromaždištěm je Bratislava, odkud budeme v cestě pokračovat po plánované trase," prohlásil. Akce prý proběhne "bez ohledu na cokoli".

Jak se motorkáři do Maďarska dostali a kolik jich je, Galickij neuvedl. Mezi Maďarskem a Běloruskem, kam byli Noční vlci počátkem týdne od polské hranice vykázáni, leží Ukrajina, jejíž západní část není Rusku kvůli konfliktu na východě země přátelsky nakloněna.

Slovensko neplánuje bránit vstupu ruských motorkářů. "Pokud mají schengenská víza, tak je na slovenské území musíme vpustit," řekl Petar Lazarov z tiskového odboru slovenského ministerstva vnitra. Dodal, že policie bude jízdu motorkářů monitorovat, a pokud zaregistruje přestupky, bude jejich původce pokutovat. Detaily o dohledu policistů nad případným přejezdem skupiny Nočních vlků přes Slovensko Lazarov neuvedl.

Motorkáře podporuje Putin i patriarcha Kirill

Historie Nočních vlků sahá do roku 1983, kdy začala skupina ruských motorkářů organizovat v Moskvě nelegální rockové koncerty. Oficiálně klub vznikl pod názvem Noční vlci - Night wolves MC Russia 31. května 1989. V té době také vznikl oficiální znak klubu - hlava vlka v plamenech.

Své pobočky mají kromě několika desítek ruských měst také v Bělorusku, na Ukrajině, v Lotyšsku, Makedonii, Srbsku, Bulharsku a Německu. Klub má v současnosti asi 5000 členů, novým členem se může stát ten, koho doporučí již stávající člen a minimálně dva roky se podílí na aktivitách klubu.

V čele Nočních vlků stojí Alexandr Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg. Označují se za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou ruského prezidenta Vladimira Putina, který s nimi udržuje kontakt.

Putin se v sídle klubu objevil poprvé v roce 2009 a často je doprovází na motorce při jejich výjezdech a přijímá je v Kremlu. V roce 2012 Putin navštívil jejich tábor na krymském Sevastopolu a zmeškal kvůli schůzce o čtyři hodiny setkání s tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem.

O rok později Putin udělil Zaldostanovovi Řád cti za "vlasteneckou výchovu mládeže". Blízké vztahy má Zaldostanov i s hlavou ruské pravoslavné církve patriarchou Kirillem.

 

Právě se děje

Další zprávy