Praha - Ministerstvo školství podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) loni špatně vyúčtovalo zhruba 90 milionů korun.
Částka představuje jen čtyři procenta z takzvané hladiny významnosti, což je nejvyšší přijatelná míra nesprávností, řekl ředitel odboru komunikace NKÚ Jaroslav Broža. Ministerstvo uvedlo, že chyby už opravilo.
Ministerstvo při vedení účetnictví a sestavení závěrečného účtu, účetní závěrky a finančních výkazů za rok 2012 například nevykázalo některé závazky plynoucí ze smluv.
Chyby našel NKÚ také třeba ve vykazování darovaného majetku v přehledu o změnách kapitálu. Celková přijatelná míra chyb v účetnictví byla stanovena na 2,4 miliardy korun, takže objem nalezených nesprávností je minimální, uvedl NKÚ.
"Vyčíslená chyba ve výši 90 milionů korun byla způsobena pouze nesprávným zařazením účetních položek," vysvětlil mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. Převážnou část zjištěných chyb, a to ve výši 66 milionů, podle něj ministerstvo už na začátku letošního roku opravilo.
"Ke zbývajícím pochybením byla přijata taková preventivní opatření, která minimalizují riziko jejich opakování," dodal.
Vyučtování komplikovaly nejasnosti v předpisech
Vyúčtovávání navíc komplikovaly pracovníkům ministerstva podle kontrolorů nejasnosti v předpisech. "U ministerstva školství byla možnost vyjádřit se ke spolehlivosti údajů účetní závěrky limitována stavem právních předpisů v oblasti účetnictví v roce 2012. Vlivem jejich nejednoznačnosti dochází k situacím, kdy jsou vybrané účetní jednotky nuceny přistoupit k účetním postupům na základě svých vlastních výkladů a aplikací předpisů," uvedl Broža.
Kvůli tomu se NKÚ nevyjadřoval při nynější kontrole ke správnosti účtování položek v celkové výši 49 miliard korun. "V roce 2012 totiž přetrvávala nedostatečná úprava oblasti předfinancování výdajů státního rozpočtu, které mají být později uhrazeny z prostředků rozpočtu Evropské unie," sdělil Broža.
"Nejednoznačnost a nejasnost aplikace účetních předpisů v této oblasti nejsou dávány k tíži ministerstva školství," doplnil. Podle Zemana ministerstvo vypracovalo právě kvůli nejasností v předpisech řadu interních předpisů a postupů pro oblasti, které nejsou upravené zákony.
"Zmiňované nejasnosti a nedostatky v právních předpisech mohou způsobit potíže také u jiných rezortů státní správy. Proto se ministerstvo školství pokusí vyvolat s ministerstvem financí diskusi k nutnému dopracování právních předpisů v oblasti účetnictví tak, aby všechny organizace veřejné správy mohly účtovat ve vzájemné shodě," uvedl mluvčí.
Účetní závěrku ministerstva školství prověřoval NKÚ už posedmé. "Částka celkových nesprávností se v jednotlivých letech snižovala. Oproti tomu ale narůstá částka, ke které se NKÚ z důvodu přetrvávajících nejasností a nejednoznačností předpisů nevyjadřuje," uvedl Broža.