NKÚ má kontrolovat i Českou televizi, chce vláda

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 4. 2011 20:40
Pod pravomoc NKÚ by spadaly i třeba zdravotní pojišťovny, ale nikoli ČEZ
Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda navrhuje rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Chce, aby napříště směl NKÚ kontrolovat nejen vyloženě státní instituce, ale také hospodaření krajů a obcí. A navíc také veřejnoprávních médií.

"Majetek obcí a krajů je veřejným majetkem," zdůvodnil změny premiér Petr Nečas (ODS).

Novelu zákona o NKÚ - a kvůli krajům i změnu ústavy - teď posílá do parlamentu. Počítá s tím, že by začaly platit se začátkem příštího roku.

Zdravotní pojišťovny i televize

Kontroloři NKÚ by se tak mohli zaměřit nejen na hospodaření pouze se státním majetkem, ale také s majetkem krajů, obcí, veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu. Pod kontrolu NKÚ by spadaly i zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy nebo výzkumná pracoviště.

"Bude kontrolována zákonnost těchto kroků, ne jejich efektivita," upřesnil premiér. To by například u výzkumných ústavů mohl být pro kontroly problém.

Ekologický právní servis ale jako chybu označuje to, že kontroloři nebudou nadále smět do velkých polostátních firem typu ČEZ.

"Ve všech sousedních zemích jsou státem ovládané firmy tohoto typu dávno kontrolovány a žádný problém s tím není," píše Ekologický právní servis na svých webových stránkách. "Pokud naše vláda a parlament odmítnou vpustit kontrolory do polostátních gigantů, těžko si to půjde vykládat jinak než jako neochotu jít proti vlivným manažerům těchto firem."

"Tyto společnosti mají kromě státu i soukromé vlastníky," podotkl k tomu premiér s tím, že by privátní akcionáři mohli stát žalovat kvůli dvojímu metru v různých firmách.

NKÚ pod Dohnalem

Rozšířit pravomoci NKÚ navrhuje vláda v době, kdy trvá tichý boj mezi Poslaneckou sněmovnou a prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem. Kontrolní výbor sněmovny se už v minulém období pokusil zkontrolovat hospodaření samotného NKÚ, Dohnal ale poslance nepustil dál s tím, že by to ohrozilo nezávislost úřadu.

Sněmovna mu následně vyměřila pokutu, kterou nakonec - i po ústavní žalobě - František Dohnal zaplatil. Policie ho ale za to, že nevydal poslancům podklady o hospodaření, obvinila ze zneužití pravomocí.

Dohnala navíc zažaloval státní zástupce například ze zneužívání veřejných peněz kvůli využívání údajně luxusního bytu. Dohnal všechna obvinění odmítal. V kauze bytu už ale soud Dohnala - zatím nepravomocně - osvobodil.

 

Právě se děje

Další zprávy