Praha - Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) a šest krajských katastrálních úřadů chybovalo ve veřejných zakázkách za stovky tisíc korun. Pochybení se objevila i v účetnictví.
Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval hospodaření úřadů v letech 2010 a 2011.
Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj nedodržel podle NKÚ zásadu transparentnosti u zakázek za 694 500 korun, když uchazečům neoznámil v dostatečném předstihu jasné podmínky, podle kterých chtěl zakázky později hodnotit.
Porušil prý také zákaz diskriminace u zakázek za 258 100 korun. "Plnění zakázky totiž dodávaly firmy, které se neúčastnily výběrového řízení. Byli tak diskriminováni uchazeči, kteří se výběrového řízení zúčastnili," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.
ČÚZK ani některé katastrální úřady prý v letech 2010 a 2011 nevedly správné a úplné účetnictví. "Například nezaúčtovaly některé účetní případy do období, s nimiž tyto případy věcně a časově souvisely, anebo vykazovaly majetek na nesprávných položkách rozvahy," sdělila mluvčí.
Předseda ČÚZK Karel Večeře řekl, že ze zprávy NKÚ žádné porušení rozpočtové kázně jeho úřadu nevyplývá. "Ve zprávě vidím pouze drobnější nedostatky, žádné větší pochybení tam není," reagoval Večeře s tím, že i přesto ČÚZK nějaké opatření přijme.
"I formální nedostatky se musí odstraňovat," dodal Večeře.
NKÚ pak upozornil na to, že ČÚZK přenechal od 1. ledna 2003 soukromé firmě bezplatně k užívání kuchyň a jídelnu včetně vybavení, přestože do prosince 2002 společnost platila za tyto prostory roční nájem půl milionu korun.
"ČÚZK tak neodůvodněně snížil výnosy ze svého majetku," uvedla Málková.
Podle Večeřeho to ale tak jasné není. "Vypadá to sice, jako bychom někomu zdarma pronajímali hospodu, ale ve skutečnosti je to závodní kantýna. Kdybychom za její pronájem vybírali peníze, o to více bychom museli dotovat obědy. Z hlediska dopadu na rozpočet je to neutrální opatření," poznamenal předseda ČÚZK Večeře.
Český úřad zeměměřický a katastrální také nakoupil za 178 700 korun tři počítačové licence, aniž by je podle NKÚ potřeboval. Den po jejich zaúčtování do majetku úřadu je bezúplatně převedl na jinou organizační složku státu v rámci téže kapitoly státního rozpočtu.
Kontrola rovněž zjistila, že ČÚZK v letech 2010 a 2011 nesledoval a nevyhodnocoval spotřebu pohonných hmot u svých osobních automobilů.
Celkem NKÚ prověřil nakládání s majetkem za 1,5 miliardy korun a výdaje například za opravy, spotřebu materiálu nebo cestovné za celkem 75,4 milionu. Zkontroloval také výnosy například z pronájmu či prodeje majetku v celkové výši 44,1 milionu a závazky za 26,6 milionu korun.