Praha/Biškek - Jako o skandálu píší kyrgyzská média o případu neznámé české firmy Liglass Trading, která minulý týden uzavřela s tamní vládou miliardovou dohodu na stavbu vodních elektráren. Jak upozornil server 24.kg, kyrgyzští diplomaté se o společnost, za niž se ve středoasijské zemi přimlouval hradní kancléř Vratislav Mynář, důkladně zajímali už v zimě a spolupráci s ní nedoporučili.
O zjištěních kyrgyzského velvyslanectví ve Vídni, které má na starosti i Česko, informovalo tamní ministerstvo zahraničí resort hospodářství a Národní energetický holding. K dopisu, jehož kopii server 24.kg zveřejnil, připojilo poznámku "Velmi důležité!".
Diplomaté podotkli, že Liglass Trading na svých stránkách informuje o uskutečněných projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii nebo o spolupráci s Čínou. "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí," stojí v dopise.
Diplomaté upozornili na to, že firma Liglass Trading i spřízněná společnost Fulgeo nezveřejnily účetní závěrky za roky 2015 a 2016. Zdůraznili zároveň, že sesterská firma Liglass, která se zabývala mimo jiné sklářskou výrobou, je v insolvenci.
Kancléř Mynář loni poslal do Kyrgyzstánu dopis, ve kterém se za firmu přimlouvá. Sice přiznává, že firmu nezná, své intervence a přimlouvání však nelituje.
"Za firmu Liglass jsem lobboval stejně jako za mnoho dalších, neboť je to česká firma. V této zemi jsou ještě lidé, kterým na Česku záleží a jsou připraveni něco udělat, třeba se přimluvit, aby firmy měly zakázky a lidé práci. Nikoho z firmy neznám a s nikým jsem se nesetkal," napsal Mynář Aktuálně.cz v SMS zprávě.
"A když už mluvíte o poškozování prestiže České republiky, myslím, že bude nejlépe, když začnete u sebe a své práce," dodal. Po telefonu mluvit nechtěl.
Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je v pořádku, že se kancléř přimlouvá za firmu, kterou nezná.
"Výraz 'nezná' znamená, že nebyl veden osobními zájmy, jak jasně uvedl. Firma v Kyrgyzstánu uspěla a rozhodnutí bylo plně na kyrgyzské straně. Zpochybňujete (otázkami) suverénní rozhodnutí Kyrgyzstánu. Tím hrubě narušujete zájmy České republiky urážením partnerské země," odpověděl Ovčáček po několika otázkách, zdali není riskantní doporučovat firmu, o které nikdo nic neví.
Nemáme vazbu na Hrad, odmítá firma
Liglass Trading ani po několika dnech neobjasnila, z jakých peněz chce do miliardové zakázky v Kyrgyzstánu investovat.
"Během jednoho dne či dvou dní vydáme oficiální prohlášení, kde se doberete základních odpovědí," reagoval jednatel firmy Michael Smelík. Vazby na Hrad prý ale nikdo z firmy nemá. "Pana Mynáře jsem nikdy nepotkal, neznám ho. Poslal jsem (Hradu) jeden dopis, ale jejich podpora byla irelevantní, protože vláda se rozhodla vyhlásit výběrové řízení," dodal.
Firmy Liglass, Liglass Trading a Fulgeo spojuje osoba majitele Michaela Smelíka a původně i sídlo v chátrajícím areálu v obci Líšný u Železného Brodu. V lednu se pak Fulgeo přestěhovala do činžovního domu v Radlické ulici na pražském Smíchově
Tam podle zjištění Aktuálně.cz sídlí i Smelíkova Česko-kyrgyzská obchodní komora, ale i kancelář známého právníka Drahomíra Šachty.
Ambasáda Kyrgyzstánu ve Vídni shrnula, že v prostředí českého byznysu "neexistují jakékoliv informace" o obchodní pověsti nebo zkušenostech Smelíkových firem, a proto s nimi "nedoporučuje navazovat spolupráci nebo v ní pokračovat".
Skandál, jak situaci kolem české firmy server 24.kg označil, zasahuje v Kyrgyzstánu do nejvyšších pater. Dohoda byla dojednána na vládní úrovni, jejího slavnostního podpisu se účastnil i prezident Almazbek Atambajev.
"Myslím, že objevující se informace kompetentní státní orgány prověří. Ale i tak jsem přesvědčen, že ti, kdo dohodu připravovali, prostudovali všechny její aspekty," odpověděl v pondělí na otázky novinářů tajemník kyrgyzské Bezpečnostní rady Temir Džumakadyrov.
Předseda kyrgyzského Státního výboru pro průmysl, energetiku a přírodní zdroje Dujšenbek Zilalijev řekl Radiu Azyttyk, že není důvod reagovat na informace z médií ohledně společnosti Liglass Trading. "Tahle společnost už nyní zaplatila garanční vklad ve výši 1 200 000 dolarů za výstavbu deseti menších vodních elektráren v souladu s našimi požadavky. Během 50 kalendářních dní musí zaplatit náš dluh ve výši 37 milionů dolarů vůči Rusku. Podíváme se na první krok. Teď je brzo něco říkat. My neutrácíme ani kopějku. Jestli nezaplatí, tak jednostranně vypovíme smlouvu a vyhlásíme nový tendr. Žádná škoda nám tak nevznikne," řekl Zilalijev.
Посольство КР в Австрии-Чехии и МИД рекомендовали НЕ заключать договор с #liglass. Кто же организовал встречу Атамбаеву? Аппарат президента! pic.twitter.com/DoLqQKpI5Y
— Edil Baisalov (@baisalov) July 17, 2017