Obří projekt v Kyrgyzstánu má stavět firma z opuštěného areálu skláren. To je vtip? diví se místní

Obří projekt v Kyrgyzstánu má stavět firma z opuštěného areálu skláren. To je vtip? diví se místní
Byly doby, kdy modrou branou na cestě odjížděly z areálu společnosti Liglass skleněné lustry prakticky do celého světa. Podnik spolupracoval s fotografem Janem Saudkem či architektem Janem Kaplickým. Od roku 2016 je však v konkurzu. Ve stejných prostorách podle obchodního rejstříku sídlí i Liglass Trading CZ. Firmy spojuje nejen adresa v obci Líšný u Železného Brodu, ale i jména majitelů - bratrů Smelíků.
I zničené budovy jsou součástí areálu, kde působí Liglass Trading CZ. Firma tento týden před zraky prezidenta Kyrgyzstánu Almazbeka Atambajeva podepsala kontrakt na stavbu vodní elektrárny. Má v zemi investovat miliardy korun. O projektu s prezidentem mluvil i jeho český protějšek Miloš Zeman, jeho kancléř poslal do Kyrgyzstánu doporučující dopis.
"Já nevím, já tomu nerozumím," řekl v pátek v podvečer jeden z bývalých zaměstnanců Liglassu. Nevěřil tomu, že by jeho bývalý šéf dosáhl na tak velké peníze.
"Miliardy? To je vtip," kousavě hodnotí kyrgyzskou smlouvě Liglassu hosté nedalekého kiosku. "Vždyť jim areál padá na hlavu," diví se.
Foto: Tomáš Tesař
Kateřina Frouzová Tomáš Tesař, Kateřina Frouzová
14. 7. 2017 21:40
Přestože společnost Liglass Trading CZ sídlí v rozpadající se fabrice v malé obci Líšné u Železného Brodu, slíbil její majitel vládě středoasijského Kyrgyzstánu miliardové investice do výstavby vodních elektráren. Podívejte se, kde Liglass působí. Podnik, kde dříve pracovaly stovky lidí, je dnes prakticky prázdný. Budovy chátrají. "To je vtip?" reagovali obyvatelé obce na informaci o mnohamiliardových plánech firmy.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy