Obří projekt v Kyrgyzstánu má stavět firma z opuštěného areálu skláren. To je vtip? diví se místní

Obří projekt v Kyrgyzstánu má stavět firma z opuštěného areálu skláren. To je vtip? diví se místní
Byly doby, kdy modrou branou na cestě odjížděly z areálu společnosti Liglass skleněné lustry prakticky do celého světa. Podnik spolupracoval s fotografem Janem Saudkem či architektem Janem Kaplickým. Od roku 2016 je však v konkurzu. Ve stejných prostorách podle obchodního rejstříku sídlí i Liglass Trading CZ. Firmy spojuje nejen adresa v obci Líšný u Železného Brodu, ale i jména majitelů - bratrů Smelíků.
I zničené budovy jsou součástí areálu, kde působí Liglass Trading CZ. Firma tento týden před zraky prezidenta Kyrgyzstánu Almazbeka Atambajeva podepsala kontrakt na stavbu vodní elektrárny. Má v zemi investovat miliardy korun. O projektu s prezidentem mluvil i jeho český protějšek Miloš Zeman, jeho kancléř poslal do Kyrgyzstánu doporučující dopis.
"Já nevím, já tomu nerozumím," řekl v pátek v podvečer jeden z bývalých zaměstnanců Liglassu. Nevěřil tomu, že by jeho bývalý šéf dosáhl na tak velké peníze.
"Miliardy? To je vtip," kousavě hodnotí kyrgyzskou smlouvě Liglassu hosté nedalekého kiosku. "Vždyť jim areál padá na hlavu," diví se.
Foto: Tomáš Tesař
Kateřina Frouzová Tomáš Tesař, Kateřina Frouzová
14. 7. 2017 21:40
Přestože společnost Liglass Trading CZ sídlí v rozpadající se fabrice v malé obci Líšné u Železného Brodu, slíbil její majitel vládě středoasijského Kyrgyzstánu miliardové investice do výstavby vodních elektráren. Podívejte se, kde Liglass působí. Podnik, kde dříve pracovaly stovky lidí, je dnes prakticky prázdný. Budovy chátrají. "To je vtip?" reagovali obyvatelé obce na informaci o mnohamiliardových plánech firmy.
 

Právě se děje

Další zprávy