Nezpochybňujte právo Izraele na existenci, reagují poslanci na článek tří ministrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2020 14:54
Sněmovna opětovně odmítla jakékoli zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Podpořila mírové jednání mezi Izraelem a Palestinou. Stanovisko dnes přijala v návaznosti na květnový článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), v němž kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.
Premiér Izraele Benjamin Netanjahu a prezident Česka Miloš Zeman
Premiér Izraele Benjamin Netanjahu a prezident Česka Miloš Zeman | Foto: Reuters

Petříček uvedl, že kritizovaný článek "nevybočil z tradic české politiky ve vztahu ke Státu Izrael, ale také k problematice blízkovýchodního mírového procesu". "Pokud se ohrazujeme proti rizikům jednostranných kroků, pokud hájíme mezinárodní právo jako cestu k řešení sporů, tak také zároveň bráníme bezpečnost a prosperitu Izraele," uvedl. Připustil pouze to, že zveřejnění článku mohlo být načasováno lépe. Podle Zaorálka byl článek zopakováním, že řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vytvoření dvou zemí.

Ostatní poslanci se pozastavovali nejen nad načasováním, ale i nad formou a obsahem. Podle místopředsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) by ČR s Izraelem neměla komunikovat přes články v médiích. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byla zvolená forma "katastrofální". "Ten dopis nebyl dobrý nápad, v podstatě zase nějakým způsobem zpochybnil trvalost a přímočarost české politiky," uvedl místopředseda evropského a zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD).

Předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Miloslav Janulík (ANO) uvedl, že článek vybočil z rámce standardních postojů. Podle poslance by bylo lépe "nepoučovat a nerozdávat rady". "Čím se v lejně více rýpe, tím více lejno zapáchá. A opravdu, pokud chceme udržet dobré vztahy s izraelskou stranou i palestinskou stranou, tak úplně ideální model je, abychom to dál nerozvrtávali, protože nikdo jiný než my tady v tom článku problém nevidí, a to ani izraelská strana," uvedl předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

"Poslanecká sněmovna odmítá jakékoliv zpochybňování práva Státu Izrael na existenci a obranu," konstatovala dolní komora na návrh svého zahraničního výboru. Shodné stanovisko Sněmovna přijala i loni v říjnu, kdy se postavila proti sílícím projevům antisemitismu.

Usnesení podpořily všechny poslanecké frakce s výjimkou komunistů. Sněmovna rovněž vyjádřila naději, že poslední mírová iniciativa USA vůči Izraeli a Palestině je "konkrétním návrhem, který má potenciál dát blízkovýchodnímu mírovému procesu novou dynamiku, jež povede k obnovení přímých jednání obou stran". Tuto pasáž kromě KSČM nepodpořili ani Piráti.

Plány spolupráce na vládní úrovni

Dolní komora také vyjádřila podporu strategickému partnerství mezi ČR a Izraelem, "které je založeno na vzájemném respektu, společných hodnotách a zájmech a jehož cílem je bezpečnost a prosperita obou zemí". Vyzvala vládu, aby se zasadila o brzké společné jednání s novou izraelskou vládou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se minulý týden dohodl se svým staronovým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, že v pořadí páté společné jednání obou vlád se uskuteční v Praze, jakmile to situace umožní. Česko vede mezivládní rozhovor s Izraelem od roku 2011, země se v jejich organizování střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě.

Pokud se někdo silou chystá obsazovat území, měla by naskakovat červená světla, říká Lubomír Zaorálek v duelu dvou bývalých ministrů zahraničí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy