Anexe znamená válku. Izrael po připojení části Západního břehu čeká násilí a útoky

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2020 9:49
Izraelská armáda dostala rozkaz zahájit přípravy na anexi části Západního břehu Jordánu. Rozkaz vydal ministr obrany Benjamin Ganc. Pověřil náčelníka generálního štábu Aviva Kochaviho, aby ozbrojené síly zajistily bezpečnost a připravily se na politické dopady ve vztahu s Palestinci.
Výcvik policistů v pásmu Gazy.
Výcvik policistů v pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Na plánovanou izraelskou anexi židovských osad, silnic mezi nimi a území v údolí Jordánu reagují Palestinci a arabské země odmítavě. Palestinský prezident Mahmúd Abbás hrozí, že přeruší veškerou bezpečnostní spolupráci s Izraelem. Anexi odmítají také některé členské státy Evropské unie, především Francie.

Plán chce vláda premiéra Benjamina Netanjahua projednávat od začátku července. Předpokládá, že Izrael anektuje třicet procent Západního břehu Jordánu a oblasti obydlené Palestinci budou od sebe odděleny.

"Máme historickou příležitost, která od roku 1948 nenastala, a sice uplatnit svou svrchovanost … v Judeji a Samaří," prohlásil minulý týden premiér Netanjahu. Právě název Judea a Samaří používá Izrael pro Západní břeh Jordánu.

Navrhovaná anexe by od sebe oddělila oblasti obydlené Palestinci.
Navrhovaná anexe by od sebe oddělila oblasti obydlené Palestinci. | Foto: Aktuálně.cz

Návrh anexe vychází z mírového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přijali Izraelci, ale odmítli Palestinci. Podle listu Wall Street Journal některé arabské a evropské země naléhají na Izrael, aby rozhodnutí odložil na neurčito, jinak hrozí výbuch násilí na Západním břehu Jordánu a eskalace mezi Izraelem a hnutím Hamás, ovládajícím Pásmo Gazy.

"Anexe znamená vyhlášení války," řekl například Samí Abú Zuhrí, člen vedení Hamásu. Izraelská televize Kanál 13 zase uvedla, že armáda a kontrarozvědka Šin Bet plánují cvičení, při kterém se budou připravovat na různé scénáře po anexi: teroristické útoky a násilné střety s Palestinci.

Spor až v Česku

Podle deníku Wall Street Journal zatím není jasné, zda Washington anexi podpoří, ale americké stanovisko bude v každém případě rozhodující.

Anexe rozbouřila také českou politickou scénu. V komentáři, otištěném v deníku Právo, plán odmítl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i jeho předchůdci ve funkci Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Za tento názor je však zkritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Ani v samotném Izraeli není plán přijímán jednoznačně. Ministr obrany Benjamin Ganc se zatím vyslovoval opatrně a tvrdil, že připojení židovských osad a některých dalších území, klíčových pro bezpečnost Izraele, by mělo probíhat v součinnosti s mezinárodním společenstvím. Ganc je šéfem centristické strany Modrá a bílá, kvůli patovým výsledkům voleb vstoupil do koalice s Netanjahuem.

Vlivný izraelský deník Jerusalem Post mezitím napsal, že anexe zabije šanci na navázání diplomatických vztahů s některými umírněnými arabskými zeměmi. Těmi, které jsou ochotné za určitých okolností s židovským státem spolupracovat. Například se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty nebo Marokem.

Malý a úzký Izrael

Nutnost kontrolovat údolí Jordánu Izraelci zdůvodňují tím, že jiným způsobem nelze zajistit ochranu před možným pozemním útokem nebo ostřelováním raketami.

Z údolí je možné ohrozit například mezinárodní Ben Gurionovo letiště a objekty důležité pro zásobování Izraele elektřinou a vodou. "Izrael není slabý, ale je zranitelný, protože je malý a úzký. Sedmdesát procent populace a osmdesát procent průmyslové infrastruktury jsou v úzkém pásu mezi Středozemním mořem a Západním břehem Jordánu," řekl například bývalý nejvyšší náčelník generálního štábu izraelské armády generálmajor Uzi Dajan.

Ačkoliv má židovský stát mírovou smlouvu s Jordánskem, nechce se spoléhat na to, že Jordánci nedovolí nikomu ohrozit Izrael přes hranici.

Palestinci zase tvrdí, že anexe bude znamenat konec jejich šancí na vytvoření souvislého, životaschopného státu. O trvalém uspořádání a řešení v podobě dvou států jednají Izraelci a Palestinci s přestávkami od začátku 90. let, ale představy obou táborů zůstávají navzájem neslučitelné.

Hádky kvůli Izraeli: Lubomír Zaorálek versus Cyril Svoboda

Pokud se někdo silou chystá obsazovat území, měla by naskakovat červená světla, říká Lubomír Zaorálek v duelu dvou bývalých ministrů zahraničí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy