V Izraeli začal proces s premiérem Netanjahuem. Může trvat roky, svědků jsou stovky

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2020 20:25
V Jeruzalémě se v neděli konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po hodině s tím, že další rokování se bude konat 19. července.. Premiérovi právníci požádali o několikaměsíční lhůtu na prostudování důkazového materiálu, zatímco žaloba žádala rychlé předvedení svědků.
Benjamin Netanjahu v OSN.
Benjamin Netanjahu v OSN. | Foto: Reuters

Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění popírá, což znovu zopakoval v prohlášení před zahájením nedělního stání. V Izraeli je to poprvé, kdy před soudem stanul premiér ve funkci.

Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí, jednání odročil, avšak není známo na kdy. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání. Později soudní zdroje oznámily, že soud bude pokračovat 19. července s tím, že Netanjahuova osobní přítomnost nebude nutná.

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Očekávalo se, že nedělní jednání bude krátké, obvinění měli pouze říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemuseli. Sedmdesátiletý Netanjahu řekl, že si přečetl obžalobu a rozumí všem jejím bodům.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a dále vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

Netanjahuův právník prohlásil, že potřebuje na prostudování důkazů dva až tři měsíce, protože důkazový materiál proti premiérovi přišel se zpožděním a nebyl úplný. Žalobkyně Liat ben Ariová ale řekla, že obhajoba materiály dostala před rokem.

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní sledovat v televizi. Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi 20 lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Netanjahuovi příznivci přišli před soudní budovu s voláním Benjamine Netanjahue, národ je s tebou. Jedna z účastnic nesla nápis Dreyfusův proces 2020 s odkazem na proces s francouzským důstojníkem Alfredem Dreyfusem odsouzeným v roce 1894 k doživotí za velezradu a později osvobozeným. Premiérovi odpůrci se na své akci dovolávali demokracie a vinili premiéra z korupce.

Chtějí mě svrhnout, řekl Netanjahu

Netanjahu po příjezdu do soudní budovy v prohlášení před novináři řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu, a obvinění označil za směšná. Označil se za oběť spiknutí zosnovaného levicově orientovanými médii, policií, prokuraturou a soudci ve snaze ho svrhnout.

"Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let," sdělil Netanjahu. Obvinil policie a prokurátory obvinil, že se spikli a obvinění proti němu "ušili". Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a "špinavé". Dožadoval se toho, aby bylo soudní řízení přenášeno živě v televizi.

Ujistil, že nehodlá kvůli procesu odstoupit. "Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží," řekl premiér.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit v reakci prohlásil, že prokuratura "bude i nadále postupovat beze strachu, i s přihlédnutím k absurdnímu pokusu přisoudit bezpečnostním složkám nekalé úmysly - což by mělo být okamžitě odmítnuto".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy