V Izraeli začal proces s premiérem Netanjahuem. Může trvat roky, svědků jsou stovky

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2020 20:25
V Jeruzalémě se v neděli konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po hodině s tím, že další rokování se bude konat 19. července.. Premiérovi právníci požádali o několikaměsíční lhůtu na prostudování důkazového materiálu, zatímco žaloba žádala rychlé předvedení svědků.
Benjamin Netanjahu v OSN.
Benjamin Netanjahu v OSN. | Foto: Reuters

Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění popírá, což znovu zopakoval v prohlášení před zahájením nedělního stání. V Izraeli je to poprvé, kdy před soudem stanul premiér ve funkci.

Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí, jednání odročil, avšak není známo na kdy. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání. Později soudní zdroje oznámily, že soud bude pokračovat 19. července s tím, že Netanjahuova osobní přítomnost nebude nutná.

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Očekávalo se, že nedělní jednání bude krátké, obvinění měli pouze říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemuseli. Sedmdesátiletý Netanjahu řekl, že si přečetl obžalobu a rozumí všem jejím bodům.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a dále vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

Netanjahuův právník prohlásil, že potřebuje na prostudování důkazů dva až tři měsíce, protože důkazový materiál proti premiérovi přišel se zpožděním a nebyl úplný. Žalobkyně Liat ben Ariová ale řekla, že obhajoba materiály dostala před rokem.

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní sledovat v televizi. Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi 20 lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Netanjahuovi příznivci přišli před soudní budovu s voláním Benjamine Netanjahue, národ je s tebou. Jedna z účastnic nesla nápis Dreyfusův proces 2020 s odkazem na proces s francouzským důstojníkem Alfredem Dreyfusem odsouzeným v roce 1894 k doživotí za velezradu a později osvobozeným. Premiérovi odpůrci se na své akci dovolávali demokracie a vinili premiéra z korupce.

Chtějí mě svrhnout, řekl Netanjahu

Netanjahu po příjezdu do soudní budovy v prohlášení před novináři řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu, a obvinění označil za směšná. Označil se za oběť spiknutí zosnovaného levicově orientovanými médii, policií, prokuraturou a soudci ve snaze ho svrhnout.

"Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let," sdělil Netanjahu. Obvinil policie a prokurátory obvinil, že se spikli a obvinění proti němu "ušili". Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a "špinavé". Dožadoval se toho, aby bylo soudní řízení přenášeno živě v televizi.

Ujistil, že nehodlá kvůli procesu odstoupit. "Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží," řekl premiér.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit v reakci prohlásil, že prokuratura "bude i nadále postupovat beze strachu, i s přihlédnutím k absurdnímu pokusu přisoudit bezpečnostním složkám nekalé úmysly - což by mělo být okamžitě odmítnuto".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy