Muž s noži napadl ochranku sněmovny. Protestuji proti tomuto systému, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2020 16:02
Do budovy Poslanecké sněmovny v Praze se dopoledne pokusil proniknout muž ozbrojený noži. Policisté ho zadrželi a předvedli na služebnu, při incidentu nebyl nikdo zraněn. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zákrok ocenil a řekl, že komora bude zřejmě muset přijmout určitá bezpečnostní opatření. Útočníkovi hrozí až čtyři roky vězení za násilí proti úřední osobě.
Nože a další věci, které policie útočníkovi zabavila.
Nože a další věci, které policie útočníkovi zabavila. | Foto: Policie ČR

"Do jednoho z vchodů Poslanecké sněmovny v Praze vstoupil 31letý ozbrojený muž, který se dožadoval vpuštění do objektu. S nožem v ruce ohrožoval policisty na místě. Muž byl zadržen, převezen na policejní služebnu k provedení dalších úkonů. Při incidentu nebyl nikdo zraněn," uvedla policie na Twitteru. Podle fotografií na serveru Novinky.cz se muž pokoušel vejít do hlavního vchodu budovy, v níž se ve stejnou dobu konala schůze sněmovny.

Motivaci zadrženého policie zjišťuje. "Protestuji proti tomuto systému," řekl zadržený česky mluvící pachatel, když ho policie vyváděla z budovy. Právní kvalifikace jeho činu zatím nebyla stanovena.

"Ochranná služba zjistila, že dotyčný má u sebe nůž, následně ten člověk zaútočil na policisty. Incident se odehrál na recepci, chtěl bych ocenit, že nikdo nebyl zraněn," řekl Vondráček.

Šéf dolní komory uvedl, že u incidentu byla jedna z poslankyň. "Přišla za mnou kolegyně, která byla rozrušená, protože u toho byla přítomna a byl to pro ni silný zážitek," uvedl.

Bezprostředně po události zahájil Vondráček debatu o zabezpečení sněmovní budovy. "Budeme se muset věnovat bezpečnosti sněmovny jako takové, nějaká opatření budeme muset udělat," řekl. Konkrétní zatím být nechtěl. Vstup do dolní komory parlamentu hlídají policisté a všichni, kdo vcházejí do budovy, musejí projít bezpečnostní prohlídkou.

 

Právě se děje

Další zprávy