Praha - Nevládní organizace zabývající se bojem s korupcí v pondělí podpořily návrh sněmovních výborů, aby byly kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) rozšířeny také na firmy ovládané státem a samosprávami.
Proti návrhu se z parlamentních stran staví jen ODS.
"Původně se příslib těchto kontrol objevil v koaliční smlouvě, už se ale nedostal do vládního návrhu na rozšíření pravomocí NKÚ," poznamenal Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.
Nevládní organizace se podle něj obávají, že koalice od návrhu ustoupí, či se budou jednání o věci nadále odkládat.
V úterý odpoledne mají o problematice podle informací diskutovat vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake a poslanci Stanislav Polčák (TOP 09) a Marek Benda (ODS).
Vládní návrh nyní pravomoci NKÚ rozšiřuje pouze na obce a další subjekty, ale ne na jimi řízené obchodní společnosti.
Na podzim VV a TOP 09 ve sněmovně podaly pozměňovací návrhy, které mají umožnit, aby NKÚ kontroloval veškeré veřejné instituce, tedy například i firmy s podíly státu, krajů a obcí. Jde mimo jiné o České dráhy a energetický gigant ČEZ.
Skandály v "přímém přenosu"
"Společné prohlášení nevládních organizací směřuje k tomu, aby koalice podpořila rozšíření pravomocí NKÚ na státní a obecní firmy, to je ta podstata," uvedl David Ondráčka z české pobočky Transparency International.
Dodal, že v současné době se ve sněmovně řeší otázka zahrnutí komunální sféry do kontrol. "Tam relativně existuje shoda, ale to, na čem se to láme, je, zda rozšířit pravomoci NKÚ i na státní a obecní firmy," vysvětlil.
Ondráčka poznamenal, že je řada argumentů, proč k tomuto kroku přistoupit. "Podívejte se na zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, jakým způsobem proniká organizovaný zločin do státních firem," poznamenal.
Podle něj je také možné "v přímém přenosu" sledovat řadu skandálů od střetu zájmů v ČEZ až po situaci v pražském Dopravním podniku. Ondráčka ji označil za "klasický příklad organizovaného zločinu".
"To je velmi silný argument pro to, abychom se systémově snažili rozšířit pravomoci NKÚ," podotkl.
Ondráčka se spolu s dalšími zástupci nevládních organizací shodl na tom, že neexistují žádné věcné důvody, proč zmíněný návrh odmítnout a nepodpořit. "To, že se ODS nějakým způsobem cuká, mi připadá jako důvod jedině politický," řekl Ondráčka.
Odpůrci: Česku bude hrozit arbitráž
Pondělní tisková konference tak podle zúčastněných organizací měla pomoci vyvinout nátlak k prosazení návrhu. Pokud se tak nestane, bude to prý znamenat, že vláda je v boji proti korupci selektivní.
Fadrný rovněž zmínil základní argumenty odpůrců rozšíření kompetencí NKÚ. Jedním z nich je hrozba arbitráží proti Česku za strany minoritních akcionářů, což ale podle Fadrného není podloženo žádnou právní analýzou.
"Další námitkou ze strany některých politiků je, že NKÚ na to nemá kapacitu, nebo že to neumí," uvedl Fadrný. Úřad ale takové kontroly umí provádět, případně se to učí. "Umí to i díky tomu, že už teď kontroluje firmy, jako jsou například Lesy České republiky," doplnil.
Vládní návrh novely by NKÚ umožnil kontrolovat také zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace územních samosprávných celků nebo například Českou televizi a Český rozhlas.
Šéf NKÚ v pondělí skončil ve funkci
O NKÚ se v pondělí hovořilo i v jiných souvislostech. Prezident úřadu František Dohnal totiž končí ve funkci.
Definitivně dostal podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Odvolací Městský soud v Praze v pondělí potvrdil rozsudek, který vynesl loni v srpnu Obvodní soud pro Prahu 7.
Odsuzující verdikt je pravomocný, podle zákona o NKÚ tak Dohnal musí odejít.