Šéf NKÚ Dohnal končí, soud mu potvrdil podmínku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 2. 2012 14:00
Kontroverzní prezident Nejvyššího kontrolního úřadu byl potrestán za zneužití pravomoci
František Dohnal.
František Dohnal. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontroverzní šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal končí. Odvolací soud mu totiž v pondělí pravomocně potvrdil podmínku za zneužití pravomoci, a Dohnal tak musí podle zákona odejít. 

Prezident NKÚ byl obviněn, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření jeho instituce.

Obvodní soud pro Prahu 7 mu za to loni v srpnu vyměřil osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Městský soud rozsudek potvrdil.

Proti verdiktu je nyní možné podat pouze mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozsudek je však pravomocný a zákon o NKÚ říká, že výkon funkce prezidenta úřadu končí mimo jiné právní mocí rozsudku, jímž byl odsouzen pro trestný čin.

Dohnal již dříve namítal, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn před politickými vlivy. "Kdybych byl nyní postaven do stejné situace, postupoval bych naprosto stejně jako v minulosti," řekl před časem.

Premiér Petr Nečas to tehdy komentoval slovy, že Dohnalova pozice je dále neobhajitelná.

Politické strany tvrdí, že se zatím - i přes probíhající soud - o Dohnalově nástupci nebavily.

"Jsme připraveni jednat, čekáme návrh od koalice. Byl bych ale rád, abychom hledali v nepolitickém prostředí. NKÚ teď potřebuje dvě věci: posílit pravomoci a do čela dostat důvěryhodnou osobu," říká předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

V tom se shoduje i se zástupcem koalice, předsedou klubu TOP 09 a STAN Petrem Gazdíkem: "Neměl by to být stranický kandidát, ale široce uznávaná osobnost, přijatelná napříč politickým spektrem, aby dodala větší vážnosti NKÚ. Ostatně ani kolegium by nemělo vypadat jako odkladiště nepotřebných politiků."

"V koalici žádné jméno zatím nepadlo," dodává Gazdík.

Podle kuloárových informací se spekuluje o tom, že by Dohnala mohl nahradit dosavadní ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.

Dohnalova nástupce jmenuje prezident republiky na návrh právě Poslanecké sněmovny.

Odmítl požadavek poslanců

Dohnal dostal podle obžaloby na konci roku 2010 oznámení o tom, že kontrolní výbor Poslanecké sněmovny zahájil prověrku úřadu.

Poslanci ho zároveň požádali o součinnost při auditu a o předložení dokumentů, které jsou podle nich pro jejich práci nutné. Dohnal požadavek odmítl, přestože již za stejné jednání dostal dříve padesátitisícovou pokutu.

Protože je jako šéf NKÚ zodpovědný za jeho hospodaření, chtěl podle žalobců zabránit kontrole a vyhnout se postihu za případné chyby.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy