Rodiče i děti v nejistotě, v přijímačkách na gymnázia je chyba. Je to průšvih, říká ministr

Šárka Mrázová Lukáš Werner Šárka Mrázová, Lukáš Werner
Aktualizováno 28. 4. 2018 17:03
V klíči řešení uváděl Cermat u jedné z otázek z češtiny jako správnou odpověď variantu B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. Komise, které testy ověřovaly, na chybu nepřišly.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jednotné přijímací zkoušky na střední školy řeší vážný problém. Jejich organizátor Cermat zjistil, že v jedné z úloh testu z češtiny pro přijetí na osmiletá gymnázia je chyba. 

V klíči řešení uváděl Cermat u dvanácté otázky testu pro druhý termín jako správnou odpověď B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. V pátek proto poslal ředitelům škol mail, ať zatím nevyhlašují výsledky. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat, kompletní opravené výsledky mají být v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Podle ministerstva školství by chyba mohla pomoci 721 žákům, kteří možnost zvolili.

"Uvedenou chybu neodhalily ani validační komise CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pozn. red.) ani nezávislá odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení," napsal ředitelům šéf Cermatu Jiří Zíka.

Pro Aktuálně.cz upřesnil, že v jedné úloze jsou možná dvě řešení a nikdo z řešitelů si toho nevšiml. Až v pátek v poledne. "Nemusí se to dotknout velkého počtu žáků a už vůbec se to nemusí dotknout rozhodování o přijetí vzhledem k tomu, že se jedná o víceletá gymnázia, kde je velký převis," uvedl Zíka.

Připustil, že to může ovlivnit i žáky, kteří jsou na hraně přijetí a jeden přiznaný bod by jim mohl pomoci. "Proto jsme to raději všechno zveřejnili a znovu přepočetli, abychom nikoho nepoškodili. Je to nepříjemná věc, nestalo se nám to za osm let ani jednou, ale bohužel se to stalo teď," řekl Zíka. Zkoušky se ale podle něj nebudou muset opakovat. Jediný problém je v tom, že některé školy spěchaly a vyhlásily výsledky dříve, než dostaly opravené testy.

Chyba v zadání

Cermat uvádí u úloh vždy pouze jednu správnou odpověď. Po přezkoumání testů se přišlo u 12. úlohy druhého termínu přijímacích testů na následující chybu:

Zadání: Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek? - A) objevili, B) zabručeli, C) rozběhla, D) nevydržela.

Podle Cermatu měla být správná pouze odpověď B. Ve skutečnosti je však možné označit za správnou také možnost C, protože kořen "běh" je při hláskování složen ze čtyř písmen - "bjeh".

"Uvidíme, jaký bude skutečný dopad, protože my ho teď nemůžeme ani dohlédnout. Je potřeba si uvědomit, že do toho vstupují ještě kritéria na škole. To, že jeden bod u nás se může nějakým způsobem dotknout pořadí v rámci testů, ještě vůbec neznamená, že se dotkne pořadí v rámci školních kritérií, která dělají dalších 40 procent," dodal Zíka.

"Primárně jde o problém pro uchazeče a jejich rodiče. Změna výsledků o jeden bod bude měnit výsledky v hraničním pásmu přijetí. Je to ale problém i pro školy, znamená to významné administrativní zatížení navíc. O to překvapivější je, že ředitel Cermat Zíka neměl potřebu se školám v první reakci omluvit," komentoval chybu dlouhodobý kritik jednotných přijímacích zkoušek Bohumil Kartous z organizace EDUin.

Ministerstvo školství uvedlo, že někteří žáci mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení. Školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů, Cermat ještě v pátek večer kontaktoval. Nyní generuje výsledkové dokumenty všech uchazečů o obory osmiletých gymnázií.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nicméně má za to, že je to "průšvih", i kdyby jeho dopad nebyl tak velký. "Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit," řekl Plaga Aktuálně.cz.

Podle Plagy ministerstvo vzniklou situaci aktivně řeší. "Kromě okamžité nápravy chci od Cermatu vysvětlení, jak vůbec mohlo k takové chybě dojít, a proč nezafungovaly nastavené kontrolní mechanismy. Od ředitel Cermatu budu také požadovat návrh funkčních opatření, aby k těmto pochybením nemohlo v budoucnu už dojít. Následně se rozhodnu také o dalších krocích," vysvětlil svůj další postup Plaga.

Ministr chce vše vyšetřit

Ministerstvo nyní řeší, jaké právní dopady může chyba v přijímačkách způsobit a k jakému poškození práv uchazečů by mohlo dojít. Cermatu se bude ptát na příčinu.

"Pokud já mám správné informace, působí tam tři validační komise. Není mi úplně jasné, jak je možné, že může dojít k tomu, že se tam tam chyba objeví, případně není odhalena včas," dodal ministr. Až se vše vyšetří, chce Plaga posoudit, zda nebude potřeba udělat změny v přijímacích zkouškách či předčasně odvolat ředitele Zíku. "Všechny varianty jsou možné," poznamenal. Zíka končí v úřadu letos v prosinci, nahradit ho má Michaela Kleňhová.

"Nám už Cermat napsal dopis, že máme vyčkat, kdo výsledky ještě nevyvěsil. Kdo je vyvěsil, tak je případně změní. Jedná se o to, že dětem, které zaškrtly správnou odpověď jako druhou, bude započítán bod," říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová, která je zároveň ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7.

Škola bude muset znovu zadat výsledky do systému a přepočítat body. Druhou správnou odpověď podle ní při přijímačkách zvolilo asi 8,1 procenta uchazečů, proto si Schejbalová myslí, že chyba v testu celkové pořadí dětí neovlivní. Z češtiny se ale započítává lepší výsledek ze dvou termínů, takže školy budou muset s celkovým vyhodnocením chvíli počkat.

O to ostatně Zíka ředitele požádal. "Prosíme vás, abyste do doby, než vám zašleme podrobnější informace o konkrétních dopadech pro vaši školu, nevyhlašovali výsledky přijímacího řízení do oborů osmiletého gymnázia," píše se v dopise.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 tisíc žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy