Nevidím důvod, proč bychom měnili svou pozici ke Kosovu, řekl Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 9. 2019 15:41
Premiér Andrej Babiš (ANO) nevidí důvod, aby česká vláda změnila svou pozici ohledně uznání samostatnosti Kosova. Ústavní činitelé to podle něj ale budou probírat. Předseda vlády to řekl na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s premiéry zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a západního Balkánu.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Srbska uvedl, že chce s českými ústavními činiteli projednat možnost, že by Česko přestalo uznávat kosovskou samostatnost.

"Pan prezident má na Kosovo stejný názor a tenhle statement dává od roku 2013 každý rok. Není to nic nového," uvedl Babiš. "Zahraniční politika České republiky je samozřejmě rozhodující při pozici vlády. My máme pravidelně setkání z hlediska koordinace hlavně zahraničních cest a politiky. Určitě to budeme probírat, ale nevidím žádný důvod, aby česká vláda změnila svou pozici," poznamenal.

Ministerstvo zahraničí v pátek upozornilo na to, že Česko ještě nikdy uznání žádného státu neodvolalo. Vláda v roce 2008 uznala Kosovo de iure, podle ministerstva šlo tedy o uznání plné a konečnéResort také uvedl, že by v případě "oduznání" mohly vzniknout problémy při plnění tzv. readmisní dohody, tedy smlouvy, která upravuje podmínky návratu nelegálních přistěhovalců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy