Vládě hrozí, že přijde o milion voličů. Přinášíme příběhy těch, které Fiala zklamal

Radek Dragoun Radek Bartoníček Štefan Novák Radek Dragoun, Radek Bartoníček, Štefan Novák
12. 4. 2024 5:02
Volili jsme nynější vládní strany, důvěřovali jsme premiérovi Petru Fialovi a jeho vládě, ale po více než dvou letech jejího vládnutí jsme zklamaní, svěřily se Aktuálně.cz desítky lidí, jejichž vybrané výpovědi přinášíme. Podle průzkumů jich je téměř milion. Kdo jsou voliči, kteří přestávají věřit vládní koalici, kolik jich je a přišla o ně vláda definitivně?

Foto: Aktuálně.cz

Nynější vláda oblíbená není. Podle posledních průzkumů CVVM jí důvěřuje jen pětina lidí, což z ní dělá jednu z nejméně důvěryhodných vlád v polistopadové historii. Spolu s tím klesají vládním stranám preference. Přesto premiér Petr Fiala odmítá, že by jeho ODS nebo koalice Spolu ztrácela některé své voliče. "Od nás žádní voliči neodcházejí. Analýzy, které mám k dispozici, ukazují, že k žádnému takovému posunu nedochází a ani nemůže docházet," řekl Aktuálně.cz Fiala.

Veřejně dostupný průzkum mezi nespokojenými voliči vládních stran je pouze jeden, a to ten od STEM pro Spolek pro podporu liberální demokracie. Z něho skutečně vyplývá, že vládní koalice o příliš voličů nepřišla, jak tvrdí premiér Fiala. Jen desetina těch, kteří volili jednu z vládních stran, je nyní přesvědčená, že je volit znovu nebudou.

Problém pro vládu však je, že další více než třetina jejích voličů je s Fialovým kabinetem nespokojená. To je necelých 900 tisíc lidí. Premiér i další představitelé vládní koalice spoléhají na to, že tito lidé údajně nemají příliš jinou alternativu koho volit. "Copak voliči, kteří volili koalici Spolu, by přicházeli k nějakým populistickým nebo extremistickým stranám? Nepodceňujme lidi, nepodceňujme voliče," řekl Fiala v narážce na dvě opoziční strany - hnutí ANO a SPD.

Průzkum STEM ukazuje, že vládní voliči opravdu patrně nezběhnou ke sněmovní opozici. Z 900 tisíc nespokojených voličů koalice jich mají jen čtyři procenta alespoň trochu příznivý pohled na lídra ANO Andreje Babiše, šest procent pak na šéfa SPD Tomia Okamuru. Analýza výzkumné agentury a osobní výpovědi desítek voličů, se kterými Aktuálně.cz mluvilo, ale ukazují, že vůbec není jisté, zdali tito lidé v příštích sněmovních volbách vládním stranám svůj hlas hodí.

Kdo tvoří 900 tisíc nespokojených voličů vlády?

420 tisíc
250 tisíc
220 tisíc
Chtějí volit vládu, nevědí koho
Chtějí volit vládu, váhají nad účastí
Spíše nechtějí volit vládu

O necelou polovinu z nespokojených ještě vláda definitivně nepřišla. Tito lidé ji chtějí volit, jen v tuto chvíli neví, kterou z pěti stran si mají vybrat. V porovnání s ostatními nespokojenými je mezi nimi více vysokoškoláků, mužů a lidí, kteří jsou dobře materiálně zajištění.

Jakub: Jsem zklamaný, ale nakonec jim to stejně asi hodím

Student vysoké školy Jakub ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2021 řešil jedinou věc: Aby končící premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš volby nevyhrál a Česko nemělo opět jeho vládu. Proto Jakub zvolil nad volební urnou ne zrovna typický krok. "Vzal jsem si do volební místnosti lístek s kandidátkou Spolu a také lístek s koalicí Piráti a STAN. Jeden jsem potom poslepu vybral a hodil do urny," popisuje Jakub, který si přivydělává datovou analytikou a sázením na sport a politiku.

Z jeho vyprávění vyplývá, že si nemá moc na co stěžovat. Přiznává, že na rozdíl od mnoha vrstevníků například nepotřebuje vlastní bydlení, protože žije sám v bytě rodičů. "Mám nadprůměrný příjem a nízké náklady, takže jsem vlastně spokojený se svým životem. Pevně věřím, že je Česko krásná a relativně funkční země," vypráví.

Co ho ale štve, je politická situace a to, že se podle něj nedaří jít Česku vpřed po vzoru moderních zemí s prozápadním myšlením, lepšími zákony, větší výstavbou a podporou LGBT lidí.

"Volil jsem současnou pětikoalici, ale jsem zklamaný. Poslední kapka je pro mě manželství pro všechny. A to ani ne tak proto, že neprošlo, ale že to ještě všechny strany vykládají jako vítězství. V kombinaci s očividným lobbingem v oblasti vína, skandály ministra spravedlnosti Pavla Blažka a očividnou neschopností cokoliv převratného udělat, jsem fakt smutný," svěřuje se Jakub.

Nakonec ale přiznává, že v dalších volbách některé z vládních stran opět svůj hlas dá. "Nakonec jim to stejně asi hodím, ale určitě spíš Starostům nebo Pirátům než Spolu. To je pro mě momentálně velké ne," tvrdí.

Zobrazit více

Karolína: Stydím se až na zadku, že jsem volila Spolu

Karolína je státní zaměstnankyní, která žije v Praze. Při otázce na její sociální situaci cituje s úsměvem slova svého manžela. "Jak říká můj muž, máme se dobře a dobře nám tak," glosuje rodinnou situaci. Oba jsou vysokoškoláci, mají jedno dítě a splácí hypotéku z roku 2016. "To bylo poslední období, kdy bylo reálné si ji vzít jen s vlastními příjmy, protože jsme do začátku nic nedostali," podotýká.

Když byly na podzim roku 2021 parlamentní volby, s mužem si volbu rozdělili. "On volil koalici Pirátů a STAN, já koalici Spolu," vysvětluje. Teď už by ale rozhodně Spolu nevolila. "Teď se za tuto volbu stydím až na zadku. Už před nějakou dobou jsem se rozhodla, že příště budu volit STAN," avizuje.

Důvody, proč změnila v polovině volebního období svůj názor, začínají nespokojeností s premiérem a šéfem ODS Petrem Fialou. "Působí na mě jako zoufalý člověk, který ví, jak by věci měly být správně, například při reformě školství, reformě penzí či zavedení eura, ale nic z toho neudělá, protože svou roli hraje lobbing a stranické zájmy. Přesto se musí tvářit jásavě, jak je na tom jeho vláda skvěle. Nevím, jestli sám opravdu věří tomu, že jeho voliči jsou šťastní, nebo jestli to předstírá. A ani nevím, co by bylo horší," míní.

Při dalším vysvětlování má Karolína k vládním stranám výtky, které se týkají "hodnotových témat", jako je zdrženlivý postoj k manželství pro stejnopohlavní pár nebo podle ní velmi špatná komunikace s veřejností či propadu státního rozpočtu.

"Člověk by od strany typu ODS čekal, že bude mít balík provázaných receptů, ideálně ve variantách podle toho, jakou pro ně získá podporu ve sněmovně. Ovšem tato strana, která získala post premiéra a ministra financí, nejenže nevybalila celospolečenské reformy, ale nemá ani rozpočtové reformy. Měla kecy o tom, jak není problém ušetřit, a najednou nebyla schopná ani změnit parametry u podpory zemědělců, zdanění majetku, zdanění tichého vína ani dalších věcí, které by pomohly vyrovnat deficitní rozpočet," tvrdí. Vládě svůj hlas nakonec stejně dá, ale bude volit STAN, který považuje za liberálnější element v české politice.

Zobrazit více

U této skupiny platí to, co říká Petr Fiala. Vládní voliči nemají příliš alternativu koho jiného volit. Zhruba čtvrt milionu lidí je ale natolik zklamaných, že vážně uvažují nad tím, že v příštích sněmovních volbách zůstanou doma a volit vůbec nepůjdou. V této skupině v porovnání se zbývajícími zklamanými vládními voliči je více žen. Téměř polovinu tvoří lidé s maturitou.

Josef: Česko stagnuje, vláda měsíce přešlapovala na místě

Padesátník Josef je státní zaměstnanec, je ženatý a má dvě děti školního věku. Žije s rodinou v menším městě a do práce dojíždí do Prahy. Volil ODS, dokud v roce 2009 nevznikla TOP 09, kterou si oblíbil. Po odchodu Miroslava Kalouska z čela strany se ale opět vrátil k ODS. "Tyto strany volím, protože kladou důraz, nebo by ho alespoň měly klást, na individuální svobodu a osobní odpovědnost lidí za vlastní životy," vysvětluje.

Je příznivec štíhlého, chytrého a efektivního státu, který by neměl do života společnosti příliš zasahovat a spíše by měl vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj. "Pokud má stát něco podporovat, pak je to vzdělání, zdravotnictví a infrastrukturu. Sociální síť musí fungovat jen pro ty, kteří nemají možnost se o sebe postarat sami, a musí být natolik pružná, aby dokázala ty, kteří v ní uvíznou, odrazit zpět do života," popisuje svou představu fungování Česka.

Přitom se dostává k tomu, proč s dosavadním fungováním vlády spokojený není. "Jsem zklamaný z mnoha věcí, ale vypíchnu jen ty zásadní. Čekal bych, že se politici v opozici připravují na chvíli, kdy převezmou vládu, mají program, lidi a jasnou představu, co chtějí dělat. To nezafungovalo skoro nikde. Řadu měsíců vláda přešlapovala na místě a složitě se v agendách orientovala. Výmluvy na covid a Ukrajinu neberu," stěžuje si Josef.

Je rozčarovaný také z toho, že podle jeho názoru udělala vláda málo v digitalizaci, stejně jako ohledně rozpočtu, kdy nezdanila tiché vína nebo zavedla program Oprav dům po babičce. "Zdravotníci, učitelé i další zjevně čekali víc. Namísto toho máme nejvíc policistů na počet obyvatel v Evropě, ale zubaře či dětského psychiatra neseženete," říká Josef. Jediné, co ho na vládní politice těší, je zahraniční politika.

"Zatím se mi v Česku žije dobře, ale země stagnuje. V podstatě ve všech aspektech. Bohužel. Čekám, co vláda udělá v druhé půlce svého mandátu, a podle toho se rozhodnu. Buď napraví rozpačitý dojem a dám jim to znovu, nebo k volbám nepůjdu, protože alternativa není," připouští Josef.

Zobrazit více

O skupinu více než 200 tisíc lidí Fialova vláda už téměř přišla. V roce 2021 sice pětikoalici volili, nyní jsou ale přesvědčení, že už jim znovu svůj hlas nedají. Ačkoliv jen sedm procent z nich má příznivý pohled na Babiše, pouze 18 procent lidí z této skupiny má pocit, že současná vláda je lepší než předchozí Babišova. Okolo 40 procent z nich se dokonce domnívá, že vláda nynějšího lídra opozice byla lepší.

Petr: Jsem bezradný, chybí tady ukotvená levicová strana

Čtyřicetiletý Petr z Brna už sedmnáct let pracuje jako profesionální hasič. V posledních sněmovních volbách volil koalici Spolu, protože mu to přišlo jako jediná smysluplná volba. "Slib o nezvýšení daní a tolik potřebná změna v naší zemi byl pro mě jasný impulz, že má smysl jim dát hlas. Následující vývoj událostí mi ale přinesl velké zklamání," přiznává.

Petr například očekával, že se vyšetří a potrestá to, co se dělo na Pražském hradě za prezidenta Miloše Zemana. "Bohužel ani po roce jsme se nedočkali s novým prezidentem toho, že by došlo k potrestání a řešení kauz spojených s hradem. Velmi jsem zklamaný také z ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Nechápu, jak mají všichni zavřené oči před tím, co si dovoluje, a rozdávají se jen žluté karty," naráží Petr na symbolickou žlutou kartu, kterou premiér Fiala udělil Blažkovi za to, že několik hodin popíjel v restauraci s pravou rukou Zemana Martinem Nejedlým.

"Tento smutný příběh o paktování se s lidmi z Hradu beru jako vrchol arogance a plivanec do tváře voličům. Potvrdilo se jedno - ODS už nikdy nepodpořím. Samostatně ani v žádné koalici," prohlašuje rezolutně.

Přiznává však, že neví, koho volit. Volbu ANO nebo SPD vylučuje, protože to je podle něj "cesta do Ficolandu". Naráží tím na současného slovenského premiéra Roberta Fica, který po návratu do vrcholné funkce začal bojovat s médii, neziskovými organizacemi a pokouší se ovládnout justici. "Sociální demokraté jsou spíš k pláči. Chybí tu jasně ukotvená levicová strana. To je největší problém české politiky. Spíš k volbám poprvé po letech nepůjdu, než abych znovu volil Spolu," avizuje.

Zobrazit více

Chtějí volit vládu, nevědí koho
Chtějí volit vládu, váhají nad účastí
Spíše nechtějí volit vládu

Pokud chtějí koaliční strany pokračovat ve stejném složení ve vládě i po dalších sněmovních volbách, bude pro ni klíčové udržení si této 900tisícové skupiny voličů. V předchozích volbách tvořila více než deset procent všech hlasů. Bez ní na většinu ve sněmovně nedosáhnou.

Pro Fialův kabinet je důležité, že tito lidé mají v hodnotových otázkách podobné názory jako vláda. Téměř všichni by v referendu hlasovali pro setrvání Česka v Evropské unii a země má podle nich směřovat na Západ. Výrazně více než zbytek populace považuje za správné, že Česko nadále umožňuje pobyt uprchlíků a že by Česko mělo podporovat Ukrajinu ve znovuzískání ztraceného území.

Nespokojeným voličům vlády ale vadí to, jakým způsobem Fialův kabinet zemi vládne. I přes jejich nepříznivý pohled na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše si pětina těchto lidí myslí, že jeho vláda byla lepší než současná pětikoalice. Další takřka třetina se domnívá, že výkon obou vlád je prakticky stejný.

Když se v minulosti premiér Fiala hájil, tvrdil, že musel zemi provést těžkým pokoronavirovým obdobím, které ovlivnila válka na Ukrajině a vysoká inflace. Ve vánočním projevu lidem slíbil, že to nejhorší mají za sebou a rok 2024 bude podstatně lepší než předchozí léta.

I nyní pro Aktuálně.cz řekl, že koalice podle něj zvládla energetickou krizi, zbavila Česko závislosti na Rusku, spravila veřejné finance nebo snížila inflaci. "Naše bilance je pozitivní a jsem přesvědčený, že i naši voliči, kteří byli unaveni předcházejícími krizemi a byli vystrašeni bezpečnostní situací kolem nás, jasně uvidí, že naše politika funguje," prohlásil Fiala.

Z průzkumu STEM vyplývá, že nespokojené části voličů vadí především skandály některých ministrů, jako je vánoční večírek na ministerstvu práce v době střelby na filozofické fakultě nebo schůzka ministra spravedlnosti Pavla Blažka v hospodě s tehdejším poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Za nejhorší však považují to, jakým způsobem vláda nakládá se schodkem státního rozpočtu, a její necitlivou komunikaci.

Pokud si má vláda získat nespokojené voliče zpátky na svou stranu, musí především důsledněji prosazovat vlastní program. "Vláda má podle nespokojené skupiny ukázat sílu, rozhodnost a zároveň ujistit veřejnost, že je v bezpečí. Lidé také od vlády čekají, že jim nabídne vizi, odvahu a konkrétní komunikaci. V tomto ohledu ale musí vládní představitelé jít za pouhou deklaraci a PR prohlášení a zároveň představit konkrétní kroky pro naplňování vize," stojí v analýze STEM.

Video: "To je pro mě úplně nepochopitelné." Novinář popsal nejslabší článek vlády (23. 3. 2024)

Zpět nahoru
 

Právě se děje

Další zprávy