Babiše zastupují synové lidovce Bartončíka. Jeho kauza s StB také ovlivnila volby, říkal šéf ANO

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 9. 2017 5:30
Když předseda ANO Andrej Babiš mluví o svém případu, používá jako příměr případ lidoveckého politika Josefa Bartončíka, který byl těsně před volbami v roce 1990 obviněn ze spolupráce se Státní bezpečností. Shodou okolností má Babiš jako svého advokáta v kauze Čapí hnízdo Bartončíkova syna Michaela. A prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka zastupuje druhý Bartončíkův syn Josef. "Ale s tím, že pan Babiš vzpomněl jako příměr případ našeho otce, nemáme nic společného, sami jsme byli překvapeni," sdělil Aktuálně.cz Michael Bartončík.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauza šéfa ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka vrací na politickou scénu jméno Josefa Bartončíka, bývalého předsedy lidové strany, jehož případ otřásl vůbec prvními svobodnými volbami po pádu totalitního režimu v roce 1990.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo zastupují Bartončíkovi synové, starší Michael a mladší Josef. Navíc sám Babiš vzpomněl jméno jejich otce před několika dny v rozhovoru pro Právo.

"V Česku máme s účelovými pseudokauzami, které jsou pro jejich účastníky likvidační, řadu zkušeností. V roce 1990 měli lidovci preference kolem 20 procent, těsně před volbami se ale objevila zpráva obviňující tehdejšího předsedu Bartončíka ze spolupráce s StB a KDU získala necelých devět procent," uvedl první muž ANO.

Proč Babiš připomněl jméno politika, jehož případem žila před sedmadvaceti lety doslova celé republika? Podle Michaela Bartončíka s tím nemá skutečnost, že spolu s bratrem Babiše a Faltýnka zastupují, nic společného.

"To, že pan Babiš vzpomněl našeho otce, šlo úplně mimo mě. V žádném případě to nebyla moje iniciativa," tvrdí Michael Bartončík s tím, že to považuje za iniciativu Babišova týmu.

Josef Bartončík
Josef Bartončík | Foto: ČTK

"On si od nich nechal zpracovat nějakou historickou analýzu všech věcí, která se dotkla předvolebních klání a neeticky do nich zasáhla. No a samozřejmě jedna z prvních věcí byla ta, která vznikla kolem mého otce. Dnes už je to ale historická událost," dodal.

Budeme čekat na hlasování o vydání

Podle advokáta nehrál jeho otec ani žádnou roli v tom, že zrovna on a jeho bratr pracují pro Babiše. "Hodně dlouhou dobu jsem spolupracoval se skupinou Agrofert, šlo převážně o odbornou spolupráci v oblasti trestního práva. Týkala se trestní odpovědnosti právnických osob. Proto teď zastupujeme pana Babiše a Faltýnka," uvedl s tím, že má k žádosti policie o vydání obou politiků řadu připomínek, které ale nechtěl nyní specifikovat.

"Zarazilo mě, že policie například nemluví o důkazech, které jsme předložili a které svědčí o nevině našich klientů," řekl.

Podle informací Aktuálně.cz měl právě Michael Bartončík na jednání mandátového a imunitního výboru hlavní slovo. Dlouho a poměrně důrazně vysvětloval, jak vidí ze svého pohledu celý případ.

I přesto členové výboru doporučili sněmovně, aby Babiše a Faltýnka vydala k trestnímu stíhání. "Já mám velmi významné pochybnosti o tom, jestli vystoupení v tomto výboru nebyla zbytečná práce. Teď budeme čekat na výsledek jednání Poslanecké sněmovny, to je pro nás alfa a omega," upozornil.

Mimochodem, pokud jde o dávný případ jeho otce, jednou by se chtěl k němu vrátit a popsat ho. "Znám samozřejmě svého otce velmi dobře a vím, že to byl vždycky čestný člověk. Znám jeho celoživotní názory i názory jeho rodiny z dob komunismu a ty v žádném případě nebyly konformní s režimem. Odmítám věřit tomu, že můj táta z nějakých ideových, nebo třeba dokonce zištných důvodů spolupracoval se Státní bezpečností. To je naprostá blbost," prohlásil Michael Bartončík.

Aféra kolem Bartončíka vypukla krátce před volbami v roce 1990, když jej tehdejší náměstek ministra vnitra Jan Ruml obvinil ze spolupráce s StB. Bartončík, který obvinění odmítal, v důsledku aféry přišel o křeslo předsedy lidové strany, v němž ho vystřídal Josef Lux. Kauza tehdy nejspíš stranu připravila o významnou část hlasů.

Bartončík pak z politiky odešel a mimo jiné pomáhal synům v právní kanceláři. O Michaelu a Josefovi mladším se psalo i v souvislosti s tragickou nehodou při rallye v Lopeníku z roku 2012. Seděli totiž ve voze, který vyjel z dráhy a usmrtil čtyři dívky. Vyšetřování ale neukázalo, že by za incident bratři nesli vinu. Před soudem stanul jen traťový komisař, který měl podle vyšetřovatelů dívky z nebezpečného místa vykázat.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy