reklama
 
 

Jurečka: Čunkova kritika je nefér. Nejsme s Bělobrádkem příliš mladí, on má tři děti, já pět

12. 4. 2017 10:37
Marian Jurečka k podpisu smlouvy. | Video: Aktuálně.cz |  01:36
První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka je přesvědčený, že společný boj se Starosty a nezávislými v podzimních parlamentních volbách je krok správným směrem. Jurečka tak obhajuje středeční podpis koaliční smlouvy mezi KDU-ČSL a STAN, která definitivně potvrdila společnou kandidaturu obou stran ve volbách. Ministr zemědělství se neobává toho, že by koalice nezískala deset procent hlasů, které bude ke vstupu do sněmovny potřebovat. Stejně tak se nebojí toho, že koalici "pohřbí" kritici uvnitř KDU-ČSL.

Z vaší členské základny zaznívalo dost hlasů proti koalici se Starosty a nezávislými. Myslíte, že už jste většinu členů přesvědčili?

Debaty v naší straně byly. Teď probíhají krajské konference, které my jako členové vedení navštěvujeme a snažíme se odpovědět na všechny otázky, které tam zaznívají. Myslím, že drtivá většina delegátů naši argumentaci přijala a vzala projekt se Starosty a nezávislými za svůj. My jsme ve fázi, kdy naplňujeme rozhodnutí celostátní konference, která projekt odsouhlasila.

Nemůže květnový sjezd KDU-ČSL ještě celý projekt zvrátit, pokud koalici neodhlasuje?

Počítáme s tím, že na sjezdu se diskuse o spolupráci povede. Já budu chtít, aby předsednictvo naší strany samo tento bod na jednání sjezdu zařadilo. Chceme říct, proč spolupráci se STAN děláme, jakou máme vizi a jaké jsou naše cíle.

Ale je možné, že by sjezd mohl ještě koalici zrušit?

Je to možné v teoretické rovině. Náš předseda Pavel Bělobrádek říkal, že na 99,9 procenta se na tom už nic nezmění, a já předpokládám, že sjezd potvrdí pro předsednictvo silný mandát, abychom do této koalice se STAN šli.

A přesvědčili jste i hejtmana Jiřího Čunka? Nemůže se on nakonec postarat o to, že by sjezd koalici nepodpořil?

Myslím si, že Jiří Čunek vznáší některé oprávněné výhrady, třeba o tom, že by to chtělo ještě více času na vysvětlování v členské základně. Některá jeho kritika ale úplně oprávněná není. Ale Jiří Čunek vždy vystupoval tak, že celkově koalici podporuje, a věřím, že tomu tak bude i nadále.

I teď při jednání KDU-ČSL na Zlínsku koalici podpořil?

Ano.

A která jeho kritika je neoprávněná?

Třeba že já i pan předseda Bělobrádek jsme příliš mladí. Nezpochybňuji, že jsme mladí věkem, ale přece jenom šest let vedeme KDU-ČSL, oba dva jsme pracovali v reálných zaměstnáních mimo politiku, Pavel má tři děti, já pět, takže zkušenost se životem máme. Ne že bych nebyl nepokorný, ale lacině říkat, že jsme příliš mladí na politiku, mi přijde nefér.

Kde jsou největší kritici koalice? Jsou to členové KDU-ČSL ze Zlínského kraje?

Já jsem zaznamenal kritické hlasy, ale rozhodně ne z celých krajů. Výsledek celostátní konference, kde členové z Moravy mají většinu, ukazuje, že to nebylo rozhodnutí z Prahy, ale konsenzuální rozhodnutí většiny členské základny.

Při středečním podpisu koalice jste spojenectví se STAN představili jako příchod nové generace, která má vystřídat Bohuslava Sobotku, Andreje Babiše či Miroslava Kalouska. Proč jste zaútočili na premiéra Sobotku, který je přece jen váš koaliční partner ve vládě? Navíc s narážkou na to, že vy z nové koalice jste na rozdíl od něj pracovali mimo politiku?

Já to neberu jako útok. Ukázali jsme přednosti naší spolupráce, tedy osobnosti, které nabízíme. Chtěli jsme také ukázat na rozdíl ve vnímání politika, který projde normálním životem a chozením do práce, ať už s manuální prací nebo s řízením obce, kde starosta dělá vše od údržbáře až po manažera. Takové zkušenosti z práce mimo vysokou politiku se projevují na rozhodování člověka ve sněmovně nebo ve vládě.

Ale práce v politice je náročná a člověka obohacuje. Například práce ministra financí nebo předsedy vlády není jednoduchá.

Já neříkám, že to je jednoduchá práce. Já vyzdvihuji tu zkušenost, kdy člověk nastoupí do práce, má třeba 12 tisíc nástupní plat, má manželku, rodinu, kterou je třeba uživit. Je to úplně jiná situace, než když někdo vyšel vysokou školu a šel rovnou do Poslanecké sněmovny.

V koaliční smlouvě se zavazujete, že budete podporovat jednoho prezidentského kandidáta. Proč jste se nedohodli na podpoře Jiřího Drahoše, kterého několikrát STAN označil za svého favorita?

Pan Drahoš se mi zdá jako sympatický kandidát, ale zatím bych si rád počkal, protože se jistě rozhodnou kandidovat ještě jiné osobnosti.

autoři: Radek Bartoníček, Kateřina Šefrová | 12. 4. 2017 10:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama