Nepotřebujeme plané řeči, reaguje Sobotka na to, že ve Sněmovně neprošla dohoda o Turecku

Sněmovna nečekaně odmítla dohodu předsedů vlád o zrušení vízového režimu pro turecké občany. Premiér Bohuslav Sobotka se posléze opřel do poslanců, kteří v Parlamentu kritizovali postoj vlády k migrační krizi. "To, co dnes nepotřebujeme, jsou plané řeči. Potřebujeme zastavit nelegální migraci, potřebujeme se postarat o bezpečí občanů, to žádné řeči v Poslanecké sněmovně nevyřeší," reagoval na dotazy Aktuálně.cz a nepřímo kritizoval některé kolegy ve vládě. "Potřeboval bych, aby komunikovali i další členové vlády, zahraniční politiku vlády nemůže komunikovat jenom předseda vlády," řekl.
Jsem nejaktivnější z vlády, tvrdí premiér Bohuslav Sobotka
Jsem nejaktivnější z vlády, tvrdí premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Některá hlasování ukázala, že vláda nemá u koaličních poslanců stoprocentní podporu. Co si o tom myslíte? A není to tak, že nemálo vládních poslanců nesouhlasí s politikou vlády ohledně migrace?

Je zřejmé, že všechny mandáty, které zastávám v Evropské unii, zastává celá vláda, a to v drtivé většině jednomyslně. To znamená, že všechny koaliční strany hlasovaly pro tento mandát.

Co ale říkáte na hlasování Poslanecké sněmovny? I díky vládním poslancům prošla mimo jiné dvě usnesení opozice, která nepřímo vyzývají vládu, aby dělala něco jiného, než co činí.

Když se podíváte, tak usnesení prošla díky několika málo hlasům. Celá koalice ale všemi hlasy svých ministrů hlasovala pro mandáty, které Česká republika zastávala. Navíc usnesení Sněmovny se týkala dohody, která už byla uzavřena.

To znamená, že usnesení Sněmovny nijak neovlivní to, co vláda udělala, tedy například kývla na budoucí bezvízový styk s Tureckem?

Těžko můžeme měnit dohodu, která byla uzavřena na úrovni všech dvaceti osmi členských zemí Evropské unie.

Co říkáte na mnohá kritická vystoupení poslanců, kterým se nelíbí, jaká stanoviska prosazujete na jednání Evropské rady, viz třeba stanoviska k jednání s Tureckem?

Samozřejmě je řada komentářů a názorů. To, co dnes ale nepotřebujeme, jsou plané řeči. Potřebujeme zastavit nelegální migraci, potřebujeme se postarat o bezpečí občanů, to žádné řeči v Poslanecké sněmovně nevyřeší. Je potřeba mít policisty na hranicích v Makedonii, vracet uprchlíky z Řecka do Turecka, mít spolupráci tajných služeb, chytat a trestat teroristy, je potřeba odhalovat nelegální migraci. Diskuse v Poslanecké sněmovně jsou krásná věc, ale my teď potřebujeme jasnou akci ze strany exekutivy. Koneckonců o tom budu mluvit s francouzským premiérem a prezidentem, Česká republika má zájem na tom, aby Evropa byla aktivnější v boji s terorismem, v boji s organizovaným zločinem, a také při zastavení nelegální migrace na vnější hranici Evropské unie.   

Řada poslanců vám ale vyčítá, že nemají možnost s vámi dostatečně debatovat o politice vaší vlády ohledně migrační krize a žádají vás, abyste tomuto věnoval více času. 

Ale já přece vystupuji každé dva měsíce na půdě Poslanecké sněmovny a před každou Evropskou radou chodím na výbor pro evropské záležitosti. 

To ano, ale například před posledním jednáním Evropské rady jste byl sice na výboru pro evropské záležitosti, jenže jste odtud spěchal na setkání s francouzským ministrem zahraničí a poslanci už neměli možnost položit vám více dotazů a slyšet vaše odpovědi. Nebylo by skutečně dobré, kdyby vám poslanci mohli pokládat více dotazů a vy na ně zcela konkrétně odpovídal?

Myslím, že moje komunikace je ze všech členů vlády nejaktivnější. To, co bych potřeboval, je, aby komunikovali i další členové vlády. Zahraniční politiku vlády nemůže komunikovat jenom předseda vlády, ale všichni členové vlády, a všichni ji musí na půdě Parlamentu hájit.

Takže si myslíte, že jste k poslancům dostatečně vstřícný?

Moje komunikace a frekvence návštěv na výboru pro evropské záležitosti a počet mých vystoupení k migrační krizi je dostatečný. Informuji poslance o migrační krizi téměř na každé schůzi Poslanecké sněmovny, účastním se interpelací na předsedu vlády, kde se často tomuto tématu věnuji. Myslím, že ze všech členů vlády vystupuji nejčastěji na téma migrační krize, a myslím si, že také nejaktivněji, pokud jde o celkové řešení.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy