Některá hlasování ukázala, že vláda nemá u koaličních poslanců stoprocentní podporu. Co si o tom myslíte? A není to tak, že nemálo vládních poslanců nesouhlasí s politikou vlády ohledně migrace?
Je zřejmé, že všechny mandáty, které zastávám v Evropské unii, zastává celá vláda, a to v drtivé většině jednomyslně. To znamená, že všechny koaliční strany hlasovaly pro tento mandát.
Co ale říkáte na hlasování Poslanecké sněmovny? I díky vládním poslancům prošla mimo jiné dvě usnesení opozice, která nepřímo vyzývají vládu, aby dělala něco jiného, než co činí.
Když se podíváte, tak usnesení prošla díky několika málo hlasům. Celá koalice ale všemi hlasy svých ministrů hlasovala pro mandáty, které Česká republika zastávala. Navíc usnesení Sněmovny se týkala dohody, která už byla uzavřena.
To znamená, že usnesení Sněmovny nijak neovlivní to, co vláda udělala, tedy například kývla na budoucí bezvízový styk s Tureckem?
Těžko můžeme měnit dohodu, která byla uzavřena na úrovni všech dvaceti osmi členských zemí Evropské unie.
Co říkáte na mnohá kritická vystoupení poslanců, kterým se nelíbí, jaká stanoviska prosazujete na jednání Evropské rady, viz třeba stanoviska k jednání s Tureckem?
Samozřejmě je řada komentářů a názorů. To, co dnes ale nepotřebujeme, jsou plané řeči. Potřebujeme zastavit nelegální migraci, potřebujeme se postarat o bezpečí občanů, to žádné řeči v Poslanecké sněmovně nevyřeší. Je potřeba mít policisty na hranicích v Makedonii, vracet uprchlíky z Řecka do Turecka, mít spolupráci tajných služeb, chytat a trestat teroristy, je potřeba odhalovat nelegální migraci. Diskuse v Poslanecké sněmovně jsou krásná věc, ale my teď potřebujeme jasnou akci ze strany exekutivy. Koneckonců o tom budu mluvit s francouzským premiérem a prezidentem, Česká republika má zájem na tom, aby Evropa byla aktivnější v boji s terorismem, v boji s organizovaným zločinem, a také při zastavení nelegální migrace na vnější hranici Evropské unie.
Řada poslanců vám ale vyčítá, že nemají možnost s vámi dostatečně debatovat o politice vaší vlády ohledně migrační krize a žádají vás, abyste tomuto věnoval více času.
Ale já přece vystupuji každé dva měsíce na půdě Poslanecké sněmovny a před každou Evropskou radou chodím na výbor pro evropské záležitosti.
To ano, ale například před posledním jednáním Evropské rady jste byl sice na výboru pro evropské záležitosti, jenže jste odtud spěchal na setkání s francouzským ministrem zahraničí a poslanci už neměli možnost položit vám více dotazů a slyšet vaše odpovědi. Nebylo by skutečně dobré, kdyby vám poslanci mohli pokládat více dotazů a vy na ně zcela konkrétně odpovídal?
Myslím, že moje komunikace je ze všech členů vlády nejaktivnější. To, co bych potřeboval, je, aby komunikovali i další členové vlády. Zahraniční politiku vlády nemůže komunikovat jenom předseda vlády, ale všichni členové vlády, a všichni ji musí na půdě Parlamentu hájit.
Takže si myslíte, že jste k poslancům dostatečně vstřícný?
Moje komunikace a frekvence návštěv na výboru pro evropské záležitosti a počet mých vystoupení k migrační krizi je dostatečný. Informuji poslance o migrační krizi téměř na každé schůzi Poslanecké sněmovny, účastním se interpelací na předsedu vlády, kde se často tomuto tématu věnuji. Myslím, že ze všech členů vlády vystupuji nejčastěji na téma migrační krize, a myslím si, že také nejaktivněji, pokud jde o celkové řešení.