Vláda odmítla zrušit memorandum o lithiu. Brabce jsem si do této doby vážil, vzkázal Havlíček

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 11. 10. 2017 14:43
Hádka vládních politiků kvůli memorandu o těžbě lithia se ve středu přenesla na jednání vlády i na tiskovou konferenci po jejím skončení. Hnutí ANO požadovalo na vládě zrušení memoranda, které uzavřel ohledně těžby lithia ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček s australskou firmou. Zástupci ČSSD a KDU-ČSL ale byli proti zrušení. A když šel poté Havlíček na tiskovou konferenci s ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem, pohádali se. "Do této doby jsem si pana ministra Brabce vážil," prohlásil Havlíček.
Ministr za ČSSD Jiří Havlíček (vlevo) a ministr za ANO Richard Brabec po jednání vlády
Ministr za ČSSD Jiří Havlíček (vlevo) a ministr za ANO Richard Brabec po jednání vlády | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Stáli na tiskové konferenci po středečním jednání vlády hned vedle sebe a z jejich slov bylo patrné, jak rapidně se zhoršily jejich vztahy kvůli hlavnímu tématu jednání vlády - těžbě lithia v Krušných horách. Ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jiří Havlíček a ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec jasně ukázali, že mají na toto téma zcela odlišný názor a jeden druhého podezřívají z neférového jednání.

Nejdříve totiž Havlíček podepsal memorandum ohledně těžby lithia s australskou firmou. Následně na něj velmi ostře zaútočil předseda ANO Andrej Babiš s tím, že fakticky umožnil krádež českého nerostného bohatství. Ovšem Havlíček se bránil, že žádné krádež nenastala, a navíc Brabec mu poslal dopis, ve kterém s memorandem souhlasil.

"Dovedl jsem si představit, že na posledním jednání vlády bude atmosféra lepší a přátelštější a ne místy velmi vypjatá," začal po jednání vlády Brabec, který vysvětloval, že ANO chtělo na vládě zrušení memoranda.

"My stále říkáme, že podpis memoranda byl předčasný, že nebyl žádný věcný ani časový důvod, aby memorandum muselo být podepisováno tak krátce před volbami. Určitě mohl být prostor pro nějaké další jednání v dalších měsících a možná i letech," tvrdil Brabec. Zároveň dodal, že ANO má také jiná názor než ČSSD na závaznost memoranda a bojí se případné mezinárodní arbitráže.

Havlíček celou dobu Brabce pozoroval a když domluvil, pustil se do něj. "Velmi mě mrzí, jakým způsobem některé strany a některé osoby toto téma zpolitizovali. Chápu kolegy z ANO, že potřebují hledat další a další doplňující argumenty, aby se pokusili znevěrohodnotit celý proces. Velmi mě mrzí náhlá změna názorů pana ministra. Chápu, že je politická orientace jeho hnutí v současné době nějaká a pan ministr musí přizpůsobit svůj názor aktuálním požadavkům svého předsedy Babiše. Z lidského pohledu mě to ale velmi mrzí," tvrdil Havlíček s tím, že dosud si Brabce vážil. 

Havlíček zároveň odkazoval na dopis ministra Brabce z letošního 26. září, ve kterém podle Havlíčka ministr životníého prostředí jednoznačně píše, že uzavření memoranda je jednoznačně krok správným směrem. Havlíček opět hájil svůj postup ohledně memoranda tím, že chtěl České republice pomoci.

"V případě, že už byly uděleny průzkumné licence a existuje tady subjekt, který má přednostní právo na budoucí těžbu, tak jsem chtěl, abychom se za této situace snažili zapojit stát do celé věci co nejvíce dodatečně a přátelským způsobem. To je důvod mého jednání," tvrdil Havlíček.

I když vláda nepřijala návrh na zrušení memoranda, k jedné změně dochází. V budoucnosti by měl stát podstatně více hájit své země v situaci, kdy by se objevily další možnosti průzkumů a těžby nerostných surovin. V případě nynějšího lithia přijala vláda usnesení o tom, že se bude zkoumat, zda neexistuje způsob, jak by (státní podnik) Diamo mohl v celém procesu fungovat.

Už před jednání vlády ve středu ráno bylo rušno. Ministr Brabec totiž oznámil, že dopis, kterým se ohání Havlíček, on nikdy nepodepsal.

"Nesouhlasil jsem s memorandem, pod dopisem ministru Havlíčkovi není můj podpis, je to jen elektronický podpis, šlo to datovou poštou," sdělil Brabec. Podle něj byl celý postup Havlíčka podivný.

"Jestli se někdo odvolává na nějaký dopis, tak já říkám, proč to proboha podepisoval? Proč to podepisoval na základě dopisu? To musí jít do vlády. Mimo jiné ten dopis nešel na mě, byl mailem adresovaný na můj sekretariát, což je také velmi zvláštní. Proč mi pan ministr Havlíček neposlal dopis rovnou? Prostě jako ministr ministrovi?" ptal se emotivně Brabec.

"Dopis posílal jeho ředitel odboru. Celé projednávání bylo velmi zvláštní. A hlavně na poslední chvíli, tři, čtyři dny před podpisem memoranda. V životě mě nenapadlo, že to nepůjde na vládu," tvrdí ministr za ANO.

Souhlasím s memorandem, stojí v dopisu od Brabce

Pokud jde o samotný dopis, Brabec v něm skutečně podle textu souhlasí s memorandem. 

"Jsem toho názoru, že memorandum je jedním ze správných kroků, otvírajících prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, úpravě této suroviny i umístění zpracovatelských i finálních výrobních kapacit výhodných nejen pro zahraniční podnikatelské subjekty, ale i pro Českou republiku," stojí doslova v dopise.

Zároveň je v něm i pasáž, že ministerstvo životního prostředí nebylo k přípravě memoranda pozvané, nepodílelo se na něm, a proto by nemělo být ani signatářem. Pisatel zároveň upozorňuje, že se právě projednává nová strategie využívání superstrategických surovin, s níž je memorandum v některých částech v rozporu.

Jenže v dopise není nic o tom, že by memorandum nemělo být podepsané. Naopak, na konci je ještě tato věta: "Po podpisu memoranda by tedy bylo nutné tento materiál pro jednání vlády zásadním způsobem upravit." Tedy upravit, jak tvrdí nyní i Brabec, ale až po podpisu memoranda. 

Sociální demokraté se v minulých dnech kritice hnutí ANO bránili a tvrdili, že Havlíček neudělal nic špatného. 

"Memorandum znamená maximální snahu o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," tvrdí volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Zároveň dodává, že australským těžařům dal povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010. Toto povolení bylo pak podle Zaorálka prodlouženo v lednu 2017 ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem. "Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři," vzkázal šéfovi hnutí ANO. 

Samotný Havlíček se hájí tím, že memorandum posiluje vliv státu na celý projekt těžby lithia na Cínovci. Zároveň podle něj dokument nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby. "Lithium získávané z ložiska Cínovec by se mělo zpracovávat do finální podoby v Česku," říká Havlíček.

Lithium se stalo velkým předvolebním tématem, podívejte se na pondělní komentář našich politických redaktorů k tématu:

Političtí redaktoři Kateřina Frouzová a Radek Bartoníček se zamýšlejí nad tím, proč chce šéf ANO těsně před volbami zrušit dohodu o těžbě lithia. | Video: Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy