"Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení. Svoboda a demokracie jsou nedělitelné. Senát a my všichni to hájíme a respektujeme," uvedl Kubera. Ač je podle něj horní komora různorodého politického složení, vždy bude strážcem hodnot, mezi něž patří osobní svoboda a odpovědnost.
O vyhladovění Senátu, tedy o jeho nefinancování ze státního rozpočtu, mluvil prezident Miloš Zeman. O zrušení Senátu usilují především strany a hnutí, které v něm nejsou zastoupeny.
Shromáždění zahájila filmová připomínka událostí z konce roku 1989. Na tehdejší události zavzpomínal někdejší disident, polistopadový český premiér a první předseda obnoveného Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).
Uvedl mimo jiné, že komunistická strana se koncem roku 1989 "úplně rozložila" a komunisté plánovali do čela státu pomocí přímé volby proti Václavu Havlovi nasadit protagonisty pokusu o socialismus s lidskou tváří z roku 1968 Alexandra Dubčeka nebo na přání Moskvy Zdeňka Mlynáře.
Pithartova nástupkyně Libuše Benešová (ODS) na základě vlastních zážitků odmítla tvrzení, že listopadové události byly řízeny z nějaké zahraniční centrály.
"Nenechme si spekulacemi o pozadí sametové revoluce zkazit radost z porážky komunismu," řekla Benešová. Za urážlivé označila tvrzení předsedy pirátů Ivana Bartoše, že uplynulých 30 let bylo promarněných.
41 let utrpení
Další z bývalých předsedů Senátu Přemysl Sobotka (ODS) označil komunistickou éru v někdejším Československu za 41 let utrpení. "Žili jsme ve strachu," uvedl. Posteskl si, že za 30 let po sametové revoluci v zemi vládne populismus, voliči se kupují sliby a náladu určují média včetně sociálních sítí. "Demokracie je ohrožena postupnou plíživou regulací a destrukcí hodnot," dodal.
"Demokracii je nutno posilovat," uvedl nejdéle sloužící předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj polistopadový vývoj nebyl bez chyb, ale rychlá privatizace státního majetku byla potřebná, i když umožnila značnou koncentraci majetku a vyvádění zisků do zahraničí.
Senát je podle Štěcha garantem polistopadového vývoje a brání uchopení moci stranám s extremistickým programem. Jeho existence je zakotvena v ústavě, kterou by měli ctít všichni aktéři veřejného života, "prezidentem počínaje", dodal Štěch.