Kubera odmítá kritiku čínského velvyslance, cestu na Tchaj-wan ale možná zruší

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 10. 2019 15:15
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) na schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem odmítl čínskou kritiku za svou účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Zdůraznil, že Peking musí respektovat, že je Česko suverénní země, a nemůže k němu přistupovat z pozice síly. V úterý však řekl Deníku N, že od cesty na Tchaj-wan možná upustí, aby neuškodil českým podnikatelům v Číně.
Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera. | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě Kubera tvrdil, že plánovanou cestu na Tchaj-wan určitě uskuteční, po schůzce s čínským velvyslancem Deníku N řekl, že uvažuje o jejím zrušení. 

"Zvažujeme to, protože nechceme uškodit českým podnikům, které tam podnikají. Jsou velmi významné, je to například Škodovka a dalších deset velkých podniků. Oni mají obavy z toho, že jim Číňani začnou dělat potíže, a pak by hrozily velké škody," řekl serveru.

"Ta cesta není ani připravená, je to záměr. Kromě toho na Tchaj-wanu budou volby. Pro Číňany to kolísá podle toho, jak dopadnou volby na Tchaj-wanu, a je to podobné jako v Hongkongu, jestli ti zvolení jsou víc k Číně vstřícní, nebo víc nepřátelští a podle toho na to reagují i Číňané," doplnil.

Ke schůzce přitom Kubera původně uvedl pouze, že si s Čangem vyměnili názory, žádný závěr z debaty ale prý nevyplynul. Čínský velvyslanec podle předsedy Senátu prezentoval pozici Pekingu k otázce celistvosti Číny. "Z čínské strany je potřeba větší velkorysosti. My chápeme jejich pozici, ale oni zase musí chápat naši," řekl Kubera. Peking podle něj nemůže vystupovat vůči Česku z pozice síly a hrozit mu.

Čang na schůzce zopakoval svou kritiku kvůli Kuberově účasti na tchajwanské recepci na počátku října, kde předseda Senátu vyzdvihl ekonomickou spolupráci a vyfotografoval se s představiteli Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Česku.

Kubera uvedl, že ví, že Peking nepovažuje Tchaj-wan za samostatnou zemi, zároveň to ale neznamená, že by jako šéf jedné z českých parlamentních komor neměl s tchajwanskými představiteli mluvit. Už na počátku října upozorňoval, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.

Kubera novinářům řekl, že čínská citlivost k otázce územní celistvosti je dána obavami z možného rozpadu země. "Ve skutečnosti nejde ani o Tibet, ani o Tchaj-wan, ale o celistvost Číny jako takové, myslím tím pevninské Číny. Čína se obrovsky bojí toho, aby nedopadla jako Sovětský svaz. Kdyby jednotlivé regiony začaly usilovat o jakousi samostatnost, tak pro Čínu je to zdrcující," řekl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy