Co říkáte na to, že prezident Miloš Zeman pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka setkáním s předsedou Alternativy pro Německo?
Za prezidenta Václava Havla by se to nikdy nestalo. Že by něčím takovým pověřil prezident svého mluvčího, to by bylo nemyslitelné.
Na Hradě jsem se dnes setkal s předsedou bavorské zemské organizace Alternative für Deutschland Petrem Bystroněm. pic.twitter.com/5LUGndZD7g
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 16, 2016
Opravdu?
Opravdu. Pamatuji si, že když prezident jezdil do Bavorska, tak se s ním chtělo sejít vedení sudetoněmeckého landsmanšaftu. A on mluvil o tom, že z diplomatického hlediska není takové setkání možné. Dokonce když se chtěl s prezidentem sejít k oficiálnímu dvoustrannému jednání bavorský premiér, prezident Havel reagoval tak, že pro něj partnerem je prezident, případně spolkový kancléř.
S Bystroněm o cizincích i o "nálepkování"
V pondělí se Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Hradě sešel s Petrem Bystroněm, šéfem bavorské organizace strany Alternativa pro Německo. "Setkávám se s panem Bystroněm z pověření pana prezidenta. Avizoval, že navštíví Českou republiku, a projevil zájem o setkání na Pražském hradě, já jsem to probíral s panem prezidentem a byl jsem pověřen se s ním setkat," řekl Ovčáček v pátek.
O průběhu dopolední schůzky Ovčáček informoval na svém Twitteru. "Ocenil jsem, že předseda bavorské AfD podpořil odmítavé stanovisko pana prezidenta k migračním kvótám," uvedl mluvčí. Podle něj s Bystroněm také mluvili o "mediálním nálepkování a vztahu AfD k cizincům". "Překvapilo mne, že strana má vysokou podporu naturalizovaných cizinců," nechal se mluvčí slyšet.
Ovčáčkově nové roli se už v pátek podivil mimo jiné bývalý Havlův mluvčí a odborník na etiketu Ladislav Špaček. "Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi," řekl.
Vzpomínáte často na prezidentské období Václava Havla a srovnáváte ho se současným děním na Hradě?
Vzpomínám často. Navíc mám velký archiv, ve kterém mám mnoho dokumentů, včetně pokynů prezidenta, projevů a dalších věcí, které zpracovávám pro Knihovnu Václava Havla. Takže i proto jsem stále v minulosti a můžu ji srovnávat se současností.
A jak vám toto srovnání vychází? Co říkáte na nejbližší spolupracovníky prezidenta Zemana, tedy na kancléře Vratislava Mynáře a hlavního poradce Martina Nejedlého?
No, vrána k vráně sedá. Hodně bych se divil, kdyby měl prezident Zeman blízko sebe vytříbené intelektuály. On má kolem sebe lidi, kteří mu vyhovují. Kdyby je nechtěl, mohl je dávno vyhodit. Pokud jde ale o mluvčího Jiřího Ovčáčka, možná se mu trochu křivdí. On prostě dělá svou práci a věřím, že se někdy i zapotí, když vysvětluje výroky a činy prezidenta. Je loajální k prezidentovi.
Pověření mluvčího k setkání s předsedou Alternativy pro Německo stejně jako to, že kancléř Mynář je bez prověrky a pan Nejedlý prohrál soud o mnoho milionů, ukazují, že prezident Zeman přišel s "novou kulturou". Neobáváte se, že tradice, kterou založil a pěstoval prezident Havel, tak skončila v nenávratnu?
To si nemyslím. Teď jsme v minusu, ale bude velmi záležet, kdo bude dalším prezidentem a na jakou tradici naváže. Vliv má ale určitě i to, že prezidentem byl Zeman volen přímo.
Vy jste byl příznivec přímé volby?
Nebyl. V případě přímé volby vítězí bohužel populismus, což se ukázalo i v tomto případě. Strany tak dlouho slibovaly přímou volbu, až ji musely odhlasovat v parlamentu. Když ale mají lidé možnost přímé volby nebo referenda v zemi, kde demokracie kontinuálně mnoho let nebyla, je to riskantní. A v našem případě se to ukázalo.