Ovčáček zpíval se čtyřmi lidmi na Hradě hymnu. Teatrální gesto, vzkázal vykázaný vedoucí skautů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 26. 4. 2016 14:42
V úterý odpoledne si na Pražském hradě zazpívalo několik lidí českou hymnu. A to poté, co to v neděli více než stovce skautů zakázala policie. Přišel také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. S dnešním "povoleným" zpíváním přitom nesouhlasí organizátor nedělního vykázaného setkání skautů na Hradě Ondřej Boháč. "Přijde mi to hloupé, to má být přece vždy povoleno," řekl Aktuálně.cz. "Je to zbytečně teatrální gesto, jde to úplně mimo původní smysl té akce. Nespraví se tím to, co se tam odehrálo v neděli," dodal. Mluvčí Junáka Jitka Taussiková o žádné úterní akci na Hradě neví.
Pražský hrad
Pražský hrad | Foto: Pavel Baroch

Praha - V úterý odpoledne si několik lidí na Pražském hradě zazpívalo českou hymnu. A to poté, co to více než stovce členů skautského hnutí v neděli zakázala policie. Akci oznámil na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, vzápětí se pochlubil i fotografií. Zpěvu se zúčastnil také zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Mužák. Organizátor nedělního setkání skautů označil dnešní akci za zbytečné a teatrální gesto.

Ovčáček na svém Twitteru dopoledne uvedl, že zpívání na Hradě oznámili sami skauti prostřednictvím ČTK, ti se od toho ale distancovali. "Vůbec nic o tom nevíme," řekla mluvčí Junáka Jitka Taussiková. ČTK na dotaz Aktuálně.cz uvedla, že svolání na akci zaznamenali na Facebooku.

Jak poté deník Aktuálně.cz zjistil, akci svolala novinářka na volné noze Petra Pospěchová s aktivistou Václavem Jílkem. Zásah policie je totiž prý zvedl ze židle. Proto se rozhodli zjistit, jestli je skutečně zakázáno na Hradě zpívat, nebo to bylo jen nedopatření.

Dal razítko, že se zpívat smí

To, že by se akce zvrtla a využil ji Ovčáček ke svému zviditelnění, se Pospěchová nedomnívá. "Určitě ne. Tím, že zpíval, dal razítko, že se hymna na Hradě zpívat může a že ničí práva nejsou omezovaná," říká novinářka, podle níž účast Ovčáčka vůbec nečekali. "Byl to ten nejméně očekávaný účastník. Takže místo toho, aby nás perlustrovali policajti, tak jsme mohli zpívat s hradní ochrankou, což je velmi komfortní," dodala.

To, že přišli jen dva další účastníci, za neúspěch nepovažuje. "S tím, jak pršelo a bylo to v pracovní den, nám přišlo skvělé, že vůbec někdo přišel. Bylo důležité to udělat rychle," uvedla s tím, že o víkendu se chystají další akce, při nichž věří ve větší účast.

Ovčáček dal záznam zpívání jak na svůj Twitter, tak na Facebook. A v diskusi pod ním se bránil tomu, že drží v ruce papír s textem, protože nezná hymnu. "Ten papír jsme mu vrazili my, protože tu druhou sloku zná málokdo. I já si nebyla jistá, protože je to květnatá čeština a nechtěla jsem ji zprznit," vysvětlila Pospěchová.

Nedělní incident se tak nespraví

S dnešním "povoleným" zpíváním přitom nesouhlasí organizátor nedělního vykázaného setkání skautů na Hradě Ondřej Boháč. "Přijde mi to hloupé, to má být přece vždy povoleno," řekl. "Je to zbytečně teatrální gesto, jde to úplně mimo původní smysl té akce. Nespraví se tím to, co se tam odehrálo v neděli," dodal.

Zazpívání hymny v neděli na Hradě zakázal přítomný policista, který uvedl, že je to nepovolené shromáždění a nepovolená hudební produkce. Vedení policie se za něj poté postavilo s tím, že jednal v souladu s předpisy, jen byl málo empatický.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) k incidentu na Twitteru uvedl, že policista, který skupinu vykázal, zřejmě ztratil zdravý rozum. "Hradní policii zjevně chybí stabilní vedení," dodal. Podle Ovčáčka se personální situace řeší.

Ovčáček se v pondělí skautům omluvil, policisté podle něj byli zbytečně přísní. A příště by měli hymnu zpívat bez problémů. "Chceme jim nabídnout, aby 28. října ve státní svátek zazpívali státní hymnu, velmi rád tuto nabídku budu tlumočit," řekl Ovčáček.

Hrad nebude tlačit na žádné trestání policistů. "Je to poučení pro bezpečnostní složky. Policisté postupovali v souladu se zákonem, regulemi, byla to přílišná horlivost, dnešek je takovým reparátem a zdůrazněním, že skauti jsou na Pražském hradě vítáni a vždycky byli," uvedl Ovčáček.

Mezinárodní den skautingu si 24. dubna připomínají skauti mší na Hradě každoročně. Tisíce se jich scházejí také v Beskydech u mohyly Ivančena, kde uctívají památku skautů popravených během druhé světové války.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy