Hrad se za Zemanovy výroky o Peroutkovi omlouvat nehodlá, proti rozsudku se odvolal

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 4. 2016 16:44
Kancelář prezidenta republiky se v pondělí odvolala ve sporu ohledně omluvy za výroky Miloše Zemana na úkor novináře Františka Peroutky. Miloš Zeman o víkendu označil vyjádření soudkyně ve sporu "tak trochu za důkaz amatérismu". Prezident před více než rokem na konferenci o holocaustu mluvil o fascinaci některých lidí nacismem. V této souvislosti zmínil Peroutku, který podle něj napsal článek Hitler je gentleman. Připsal mu také verdikt "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí za Zemanovy výroky vnučce Peroutky omluvit.
Miloš Zeman a František Peroutka.
Miloš Zeman a František Peroutka. | Foto: Koláž Aktuálně

Praha - Kancelář prezidenta republiky se v pondělí odvolala v soudním sporu ohledně omluvy za výroky prezidenta Miloše Zemana na úkor novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci České televize potvrdil ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvčí už dříve avizoval, že věc může skončit až u Ústavního soudu.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu.

Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová proto podala žalobu na stát, konkrétně na Kancelář prezidenta republiky. Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se kancelář prezidenta musí omluvit. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková to zdůvodnila mimo jiné tím, že Hrad nepředložil žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků.

Soudkyni Zeman o víkendu zkritizoval a její verdikt v souvislosti s výrokem o andělech a vlcích označil za amatérismus.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy