Hrad na minutu vyhodil autorku výstavy k výročí Karla IV., ta teď vedení nařkla ze šikany

ČTK ČTK
9. 5. 2016 16:52
Začátku výstavy na Pražské hradě k 700. výročí narození Karla IV. se nedočká jedna z jeho hlavních autorek Ivana Kyzourová. Ředitelka odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky dostala ze dne na den výpověď. "Můj odchod z Hradu se dal předpokládat, protože poslední rok jsem čelila soustavné šikaně ze strany mých nadřízených," řekla. Kyzourová tvrdí, že žádné oficiální vysvětlení nedostala.
Ivana Kyzourová
Ivana Kyzourová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za několik dní začnou na Pražském hradě výstavy uspořádané k 700. výročí narození Karla IV. Budou se ale otevírat bez jednoho z hlavních autorů. Dnes již bývalá ředitelka odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Ivana Kyzourová dostala šest týdnů před začátkem výstav ze dne na den výpověď. O zcela nestandardní podobě ukončení svého pracovního poměru sama jen spekuluje. "Žádné vysvětlení jsem nedostala," řekla Kyzourová.

Hlavní projekt, jehož byla autorkou, doznal ale už před jejím odchodem změn. Podle informací ČTK může být za tím, proč byla na Hradě poslední dobou v nemilosti, i její někdejší zabránění necitlivé úpravě kanceláře jednoho z lidí, kteří na Hrad nastoupili s prezidentem Milošem Zemanem.

"Můj odchod z Hradu se dal předpokládat, protože poslední rok jsem čelila soustavné šikaně ze strany mých nadřízených. Přesto mě okamžitá výpověď před spuštěním projektu Karel IV. zaskočila. Jsem v kontaktu s právníkem," řekla." Konkrétní kroky nechce specifikovat.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček sdělil, že personální změnu nebude komentovat. Středobodem oslav podle něj bude výstava korunovačních klenotů, "a to bez nutnosti hradit vstupné". Středobodem ale měla být výstava připravovaná právě Kyzourovou, jak i Hrad dříve uváděl.

Kyzourová od začátku stála za výstavou Žezlo a koruna, která představí české královské korunovace. Ve chvíli, kdy byla výstava připravená včetně katalogu, byla bez vysvětlení 31. března odvolána z funkce a 1. dubna dostala výpověď z pracovního poměru.

Výstavy se připravují od listopadu

Hrad sérii výstav představil loni v listopadu. Kyzourová na té hlavní plánovala vystavit jako centrální exponát originál svatováclavské koruny. Výstava měla ukázat i repliky gotického žezla a jablka Karla IV., jejichž originály se nacházejí ve Vídni; k českým korunovačním klenotům dnes patří renesanční jablko a žezlo ze 16. století.

Vstupné na výstavu Žezlo a koruna kvůli jejímu významu a zastoupení vzácných děl tehdy stanovila Správa Pražského hradu asi na 250 korun a ze stejných důvodů plánovala množství návštěvníků regulovat systémem rezervací. Tradiční vystavení klenotů zdarma ve Vladislavském sále pak v prosinci oznámil v médiích prezident - ten o vystavení klenotů rozhoduje.

"Mnou navržená koncepce výstavy s korunou jako hlavním exponátem prošla standardním projednáním na všech úrovních Pražského hradu a po jejím schválení se její realizace chopila Správa Pražského hradu. Po tiskové konferenci však došlo k obratu a v prosinci jsem se dozvěděla, že originál koruny ve výstavě Žezlo a koruna nebude. O plánu na tuto změnu se mnou nikdo nemluvil. Vznikl k němu prý nějaký materiál určený panu prezidentovi, který se mi ale nepodařilo získat," uvádí Kyzourová.

Radikální zásah do již hotové výstavy nechtěla řešit vystavením kopie koruny. "Kopií existuje hodně. Je to exponát již trochu zprofanovaný, vystavuje se i při méně důstojných příležitostech. Do výstavy, která bude v Císařské konírně, se podle mého názoru dát nedala. Můj nadřízený však na kopii ve výstavě trval a písemně mi uložil kopii koruny do výstavy zařadit. To jsem s podrobným vysvětlením odmítla a zároveň se podivila nad nestandardností zásahů do mých odborných kompetencí. Víc k tomu nemohu říct, protože do dvou týdnů přišla výpověď," vysvětluje.

Originál svatováclavské koruny ve výstavě nahradila jejím virtuálním modelem. "Je to věc, která tady ještě nebyla, bude to pro návštěvníky zajímavější než okoukaná kopie," míní historička. Repliky insignií z doby Karla IV. včetně kopie koruny Hrad ukáže v jiné výstavě v Rožmberském paláci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy