Policista zakázal skautům na Hradě zpívat hymnu. Ztratil rozum, měl se přidat k nim, říká Chovanec

Domácí Marek Pokorný Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 25. 4. 2016 12:46
Skauti se v neděli sešli u příležitosti svátku svého patrona svatého Jiří a na Pražském hradě si chtěli společně zazpívat českou hymnu. Policie jim to ale zakázala s tím, že shromáždění není povolené a zpěv hymny je "nepovolená hudební produkce". Mluvčí Hradu uvedl, že policisté jednali "zbytečně horlivě." Prezidenta Miloše Zemana podle něj postup policie mrzí. Policejní prezidium tvrdí, že policista konal v souladu s návštěvním řádem Hradu, nicméně připouští, že mohl jednat citlivěji a empatičtěji. Naopak ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že ztratil rozum a měl zpívat se skauty.
Skauti na Hradě nemohli zazpívat hymnu, policie jim to zakázala
Skauti na Hradě nemohli zazpívat hymnu, policie jim to zakázala | Foto: Radek Petr

Praha - Pobouření vzbudil další sporný zásah policistů. Ti v neděli zabránili skautům zazpívat na Pražském hradě českou hymnu. Zatímco Policejní prezidium tvrdí, že uvedený policista jednal správně, ministr vnitra Milan Chovanec kritikou nešetřil. "Taky bych byl radši, aby se policista, jenž uslyší zpívat hymnu, sám přidal...," uvedl v reakci na incident.

Skauti chtěli na závěr nedělní návštěvy baziliky svatého Jiří na Pražském hradě zazpívat hymnu. Ke mši se zde scházejí každoročně. A jako vždy se také po odchodu z baziliky rozprostřeli do čtverce, aby se rozloučili a každý z přítomných oddílů zakřičel svůj pokřik.

"Je to tradice, součást každého setkání skautů, že se zakřičí skautský pokřik a zazpívá státní hymna," vysvětluje jeden z organizátorů setkání, vedoucí skautů Ondřej Boháč.

Po prvních několika pokřicích k nim ale přistoupil policista. A upozornil je na to, že jejich shromáždění není povolené a zpěv hymny by byl nepovolenou hudební produkcí.

Povolení na schůzku oddílu?

"Mně přijde absurdní, že člověk nemůže na státním hradě zpívat státní hymnu. To není žádné veřejné shromáždění a veřejná produkce," diví se Boháč, který s policistou jako organizátor vyjednával. Podle něj také policista telefonoval se svým nadřízeným a ten mu jeho postup odsouhlasil. Pokud prý chtějí zazpívat hymnu, mají jít mimo areál Hradu.

Proti tomu ale Boháč protestuje. "My nemůžeme přistoupit na princip, že by skautský nástup byl veřejné shromáždění. To by pak každý oddíl v republice žádal kvůli nástupu povolení? To je přece absurdní," dodává Boháč. Skauti na podivné chování policie upozornili na Facebooku a zveřejnili video z celé akce.

Mluvčí Junáka Jitka Taussiková dodala, že setkání se účastnila více než stovka skautů a skautek. "Podobně zpívali hymnu na nádvoří Pražského hradu například i v den pohřbu Václava Havla. Se zásahem policie v prostorách Pražského hradu ani nikde jinde jsme se doposud nesetkali," podotkla s tím, že požádají policejního prezidenta o vysvětlení.

Policie byla horlivá, říká mluvčí prezidenta

"Velmi mě to mrzí, od srdce se skautům omlouvám," řekl Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj policie v žádném případě neporušila zákon, ale při dodržování pravidel "postupovala příliš horlivě".

Zásahu policie se podivil i ministr vnitra Milan Chovanec. "Zakazovat skautům zpívat hymnu? Takový policista zřejmě ztratil zdravý rozum," uvedl na Twitteru. "Taky bych byl radši, aby se policista, jenž uslyší zpívat hymnu, sám přidal," dodal ministr.

Ovčáček odmítl, že by šlo o Zemanovu iniciativu, který tou dobou navíc byl v Lánech.

"Je to mrzutá záležitost, zvlášť když jde o státní hymnu. Netěší to mě osobně ani pana prezidenta, je to poučení pro příště, už se to nebude opakovat," dodal s tím, že si příští rok budou moci skauti zazpívat přímo na Jiřském náměstí. "Skauti jsou na Hradě vítáni," tvrdí Ovčáček.

Jednal správně, ale neempaticky

Policejní prezidium tvrdí, že policista jednal v souladu s návštěvním řádem Hradu. "Příslušník policie upozornil organizátora akce na Jiřském náměstí, že jsou pěvecká a hudební vystoupení v těchto místech možná jen na základě předchozího povolení Správy Pražského hradu," sdělil mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Přesto chování policisty hodnotí jako neempatické a necitlivé. "Záležitost jsme projednali se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, v budoucnu by se již neměla opakovat," dodal Bocán. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy