Policista zakázal skautům na Hradě zpívat hymnu. Ztratil rozum, měl se přidat k nim, říká Chovanec

Domácí Marek Pokorný Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 25. 4. 2016 12:46
Skauti se v neděli sešli u příležitosti svátku svého patrona svatého Jiří a na Pražském hradě si chtěli společně zazpívat českou hymnu. Policie jim to ale zakázala s tím, že shromáždění není povolené a zpěv hymny je "nepovolená hudební produkce". Mluvčí Hradu uvedl, že policisté jednali "zbytečně horlivě." Prezidenta Miloše Zemana podle něj postup policie mrzí. Policejní prezidium tvrdí, že policista konal v souladu s návštěvním řádem Hradu, nicméně připouští, že mohl jednat citlivěji a empatičtěji. Naopak ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že ztratil rozum a měl zpívat se skauty.
Skauti na Hradě nemohli zazpívat hymnu, policie jim to zakázala
Skauti na Hradě nemohli zazpívat hymnu, policie jim to zakázala | Foto: Radek Petr

Praha - Pobouření vzbudil další sporný zásah policistů. Ti v neděli zabránili skautům zazpívat na Pražském hradě českou hymnu. Zatímco Policejní prezidium tvrdí, že uvedený policista jednal správně, ministr vnitra Milan Chovanec kritikou nešetřil. "Taky bych byl radši, aby se policista, jenž uslyší zpívat hymnu, sám přidal...," uvedl v reakci na incident.

Skauti chtěli na závěr nedělní návštěvy baziliky svatého Jiří na Pražském hradě zazpívat hymnu. Ke mši se zde scházejí každoročně. A jako vždy se také po odchodu z baziliky rozprostřeli do čtverce, aby se rozloučili a každý z přítomných oddílů zakřičel svůj pokřik.

"Je to tradice, součást každého setkání skautů, že se zakřičí skautský pokřik a zazpívá státní hymna," vysvětluje jeden z organizátorů setkání, vedoucí skautů Ondřej Boháč.

Po prvních několika pokřicích k nim ale přistoupil policista. A upozornil je na to, že jejich shromáždění není povolené a zpěv hymny by byl nepovolenou hudební produkcí.

Povolení na schůzku oddílu?

"Mně přijde absurdní, že člověk nemůže na státním hradě zpívat státní hymnu. To není žádné veřejné shromáždění a veřejná produkce," diví se Boháč, který s policistou jako organizátor vyjednával. Podle něj také policista telefonoval se svým nadřízeným a ten mu jeho postup odsouhlasil. Pokud prý chtějí zazpívat hymnu, mají jít mimo areál Hradu.

Proti tomu ale Boháč protestuje. "My nemůžeme přistoupit na princip, že by skautský nástup byl veřejné shromáždění. To by pak každý oddíl v republice žádal kvůli nástupu povolení? To je přece absurdní," dodává Boháč. Skauti na podivné chování policie upozornili na Facebooku a zveřejnili video z celé akce.

Mluvčí Junáka Jitka Taussiková dodala, že setkání se účastnila více než stovka skautů a skautek. "Podobně zpívali hymnu na nádvoří Pražského hradu například i v den pohřbu Václava Havla. Se zásahem policie v prostorách Pražského hradu ani nikde jinde jsme se doposud nesetkali," podotkla s tím, že požádají policejního prezidenta o vysvětlení.

Policie byla horlivá, říká mluvčí prezidenta

"Velmi mě to mrzí, od srdce se skautům omlouvám," řekl Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj policie v žádném případě neporušila zákon, ale při dodržování pravidel "postupovala příliš horlivě".

Zásahu policie se podivil i ministr vnitra Milan Chovanec. "Zakazovat skautům zpívat hymnu? Takový policista zřejmě ztratil zdravý rozum," uvedl na Twitteru. "Taky bych byl radši, aby se policista, jenž uslyší zpívat hymnu, sám přidal," dodal ministr.

Ovčáček odmítl, že by šlo o Zemanovu iniciativu, který tou dobou navíc byl v Lánech.

"Je to mrzutá záležitost, zvlášť když jde o státní hymnu. Netěší to mě osobně ani pana prezidenta, je to poučení pro příště, už se to nebude opakovat," dodal s tím, že si příští rok budou moci skauti zazpívat přímo na Jiřském náměstí. "Skauti jsou na Hradě vítáni," tvrdí Ovčáček.

Jednal správně, ale neempaticky

Policejní prezidium tvrdí, že policista jednal v souladu s návštěvním řádem Hradu. "Příslušník policie upozornil organizátora akce na Jiřském náměstí, že jsou pěvecká a hudební vystoupení v těchto místech možná jen na základě předchozího povolení Správy Pražského hradu," sdělil mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Přesto chování policisty hodnotí jako neempatické a necitlivé. "Záležitost jsme projednali se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, v budoucnu by se již neměla opakovat," dodal Bocán. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy