Petr Zelenka policii přiznal, že podal nejméně sedmnácti vážně nemocným pacientům oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě lék, který v důsledku sedm z nich zabil.
Svou vinu připustil však až poté, co jeho praktiky odhalil primář Pavel Longin. Ten pro Aktuálně.cz popsal genezi, jak na vraha na svém oddělení přišel.
Vražda a právo
Podle oslovených právníků by pozůstalí měli o odškodné zažalovat přímo nemocnici. Je to vražda, za kterou je nemocnice odpovědná. Jistá možnost je také zažalovat zřizovatele, tedy krajský úřad. Podle dosavadních zkušeností odhadují právníci výši možného odškodného na 500 tisíc korun. Podle nich však může být přiznané odškodné i daleko vyšší. V poslední době totiž soudy přiznané odškodné zvyšují.Pachatel mlčí
Proč Petr Zelenka vraždil? Sám na tuto otázku odpověď nedal. Psychiatři, jen letmo obeznámení s případem, přičítají jeho chování touze ovládat ostatní, hrát si na Boha. Mf Dnes přinesla výpověď jeho advokát Vítězslava Menšíka. Zelenka podle něj řekl, že svým jednáním "chtěl uvést ve zmatek ošetřující lékaře". Nejednal prý bez rozmyslu. "Podle mého soudu si chtěl ověřit znalosti lékařů. Vycházel z toho, že se nepřijde na to, že něco takového dělal," řekl MfD právník.Co se děje v Brodě?
- Pacienti, s nimiž měla redakce možnost hovoři, se další léčby v Brodě nebojí. "Bylo to selhani jednotlivce, to se může stát kdekoliv," říká například Ladislav Stehno, pacient neurologického oddělení. "Jsem tu spokojený, je tu příjemnný personál, doktoři se nám věnují a nic nezatloukají."
- Nemocnice je nejen v obležení novinářů, ale také tu neustále drnčí telefony. Volají lidé, většinou příbuzní pacientů, kteří na ARO zemřeli, a chtějí vědět, co se děje. Primář těmto volajícím nabízí schůzku. "Všem jsem samozřejmě slíbil, že s nimi jejich případ proberu. A také jsem jim řekl, že počítám s tím, že na nemocnici podají trestní oznámení.
- O nemocnici se také zajímají politici: od ministra zdravotnictví, který se do Brodu chystá v pátek, až po ty krajské.
- Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil označil v televizním vstupu postup nemocnice za chybný: Vadí mu, že Zelenka po výpovědi krátce pracoval ještě v nemocnici v Jihlavě. Ředitel Josef Pejchl se proti podobným slovům ohradil: "Jsem rozzlobený, politici se snaží na tom nahnat body," míní. "Nechápu například, proč ministr zdravotnictví hovoří o systémové chybě. Chce to personálně řešit, ale ani se tu nebyl podívat."
V souvislostech
Rekonstrukce, vše o léku heparin, vyšetřování.Podrobné informace o nejzávažnější kauze českého zdravotnictví čtěte ZDE.
První případy nezvykle silného krvácení u pacientů ARO začaly objevovat v průběhu května. "Hned po prvních případech jsem začal hledat příčinu, proč máme najednou tolik komplikací," popisuje Longin. "Během května byly tři, což jindy míváme za celý rok."
Co je špatně?
První, co primáře napadlo, bylo: Děláme něco špatně. "Začal jsem studovat odbornou literaturu, ale nenašel vodítko. Podivné případy nadměrného krvácení pokračovaly i v dalších měsících," říká Longin.
Tehdy začal s dokumentací objíždět kolegy z jiných nemocnic a klinik a žádal je o konzultaci. "Kromě drobných rad ale všichni ze šesti oslovených odborníků konstatovali: Postupujete správně," říká Longin.
Komplikací i smrtí na havlíčkobrodském ARO ale neustále přibývá. Problémy se záhy promítly i do výkazů financování.
Náklady na krev a krevní deriváty byly najednou za pouhé čtyři měsíce třikrát tak vysoké než v loňském roce. Na záchranu pacientů, kteří krváceli, totiž museli podávat velmi drahé léky. Nárůst byl v řádu statisíců až milionů.
"Za červenec až září jsme utratili za krev a léky na srážlivost přes 700 tisíc," připouští vedení nemocnice.
Někdo zabíjí úmyslně? To není možné
A primář Longin stále netušil, co se děje. "Až do poloviny srpna jsem si myslel, že chybujeme v odborných postupech," říká.
V té době ale primářka hematologie nad výsledky testů poprvé vyslovila názor, že příčinou masivního krvácení může být heparin. "Mírné předávkování by se na testech poznalo, heparin podávaný ve velkých dávkách se ale paradoxně nepozná, protože v tu chvíli je srážlivost nulová."
Longina tento názor překvapil: "Lék tu podáváme roky a nikdy nic takového nezpůsoboval," vzpomíná. "Řekl jsem si tedy, jestli sestry při jeho dávkování nedělají chyby. Nařídil jsem je proškolit, jak s heparinem správně zacházet, vrchní sestra je pak namátkově prozkoušela. Mezi nimi i pana Zelenku."
Primář také nechal otestovat v laboratoři infuze s heparinem, které byly podávány pacientům. "Opět bez výsledku. Byl ředěn správně," říká Longin. "V tu chvíli už jsem si říkal, že to asi někdo dělá špatně a mě to uniká. Že by to někdo mohl dělat úmyslně? To mě stále nenapadlo."
23 pacientů s nulovou srážlivostí
"Byl jsem bezradný. Vzal jsem dokumentaci všech pacientů. Našel jsem jich 23, u nichž výsledky testů ukázaly nulovou srážlivost krve (tedy možnost předávkování heparinem, pozn. red.) a sledoval spojitost mezi sloužícími sestrami," popisuje Longin. "Když se problém projevil na začátku směny, podíval jsem se také, kdo sloužil předtím."
Zjištění bylo pro primáře šokující - ve všech případech sloužil Petr Zelenka. "Říkal jsem si, že jsem se zbláznil," vzpomíná primář. "Šíleně mě to překvapilo, do té doby jsem si nemyslel, že to je úmysl."
Pak byl Petr Zelenka na čtrnáctidenní dovolené. Od krvácení byl po několika měsících klid.
"Pohlídám si ho," řekl si tehdy primář a první službu sloužil s ním. "Krvácení se opět objevilo. Neuhlídal jsem ho, aplikace smrtící dávky je to otázka vteřin. Řekl jsem to vedení a připravil pro něj výpověď."
Zelenka se nehájil
Když přišel Zelenka na další službu, měl ji na stole.
"Proč jste to dělal?, zeptal jsem se ho. Řekl, že nic takového nedělal," vzpomíná primář. "Tak jsem mu odkryl víc - co vše vím. Nijak se neobhajoval... Tím jsem se utvrdil, že to byl skutečně on. Oznámil jsem mu, že na něj dám trestní oznámení. On mi podával ruku, poděkoval a rozloučil se."
Primář pak znovu kontroloval svá zjištění a pak ředitel nemocnice Josef Pejchl podal na Zelenku trestní oznámení.
"Jestli zabíjel už předtím, tak to nebylo heparinem," je přesvědčen Longin. "Poškozeným nebo jejich příbuzní, kteří mě kontaktovali - jen v pondělí jich bylo sedm - jsem slíbil, že dokumentaci prověřím, i když to je třeba dva roky staré."
Pláč Lenky Šimůnkové
Podle příbuzných je jednou z obětí nemocničního vraha Marie Šimůnková (65) ze Stupárovic u Golčova Jeníkova. Do havlíčkobrodské nemocnice šla s banální operací žlučníku, za týden měla být zpátky doma.
V nemocnici nakonec strávila 51 dní, po kterých na oddělení ARO zemřela na krvácení do břicha. Její příbuzní nyní žádají odškodnění. "Je to pro nás hrozná rána, osmého by slavila 66. narozeniny," říká její snacha Lenka Šimůnková. "Když už jsme se smiřovali s tím, že odešla, tak smířit se ještě s tím, že ji někdo zavraždil, je těžké."
Paní Šimůnková je přesvědčena, že právě její tchyně byla obětí Petra Zelenky. "I když už předtím měla problémy s krvinkami, ty příznaky, jak se o tom teď mluví v televizi, přesně odpovídají tomu, jak zemřela," říká. "Měla krevní sraženiny ve stolici, dělaly se jí modřiny, a nikdo to neřešil."
Je ale obtížné říci, zda skutečně spadá do oněch sedmi obětí vraha, či ne. Marie Šimůnková začala krvácet už na oddělení JIP. Policie ani primář oddělení ARO Pavel Longin nechce jména poškozených komentovat.