Praha - Když se chce dnes pacient domoci práva v nemocnici nebo u lékaře, končí to často až u soudu.
Díky reformě ministra zdravotnictví Leoše Hegera se to ale má změnit. Její druhou část v úterý v prvním čtení podpořili poslanci.
Hegerův balík zákonů dává mimo jiné nevidomým pacientům nově možnost, že u sebe mohou mít v nemocnici nebo v lázních vodicího psa. Věřícím bude muset zdravotnické zařízení zajistit kněze. Každý bude mít právo na to, aby se dostal ke své dokumentaci.
Pokud jim to lékař nebo nemocnice neumožní, budou jim hrozit statisícové pokuty.
Nevidomí si prý mají uvázat psa u topení
Žebříček pokut pro nemocnice a lékaře
- neumožní pacientovi přijímat návštěvy - 100 tisíc korun
- neumožní, aby měl pacient u sebe vodicího nebo asistenčního psa - 100 tisíc korun
- poruší povinnost mlčenlivosti - 1 milion korun
- neumožní nahlížet do zdravotnické dokumentace - 500 tisíc korun
- nezajistí člověka, který bude s neslyšícím komunikovat znakovou řečí - 100 tisíc korun
- odmítne sloužit na pohotovosti - 100 tisíc korun
(pozn. jedná se o maximální výši pokut)
Třeba nevidomí mají dnes problémy a často jim vodicího psa, kterého mají běžně po boku celý den, ve zdravotnickém zařízení mít nedovolí.
"Situace je velmi složitá. Je to hlavně o lidech. Mně osobně vzali ve Fakultní nemocnici Motol psa až na operační sál. Vím ale o případech, kdy si ho nevidomí s sebou vzít nesmějí a říkají jim, ať si ho uvážou u topení," popsala předsedkyně Klubu držitelů vodicích psů Ilona Vobrová.
Podle ní mají nevidomí největší problémy v lázních. Potvrzuje to i čtyři roky starý případ z Teplic. Místní lázně tu odmítly přijmout asistenčního psa vozíčkářky Daniely Machové.
Vedení svůj krok tehdy zdůvodňovalo tím, že nechce riskovat odchod bohaté arabské klientely. A postižené dívce navrhlo, že služeb lázní může využít na podzim, kdy většina Arabů odjede.
Machová, která se bez pomoci asistenčního psa neobešla, to ale odmítla. Navíc potřebovala okamžitou rehabilitaci, a tak každé ráno dojížděla třicet kilometrů.
Na náhradní ubytování pro psa nemají peníze
Zástupci Svazu léčebných lázní ČR argumentují, že často jde jen o to, aby měl pes povolení v registru nestátního zdravotnického zařízení. Pak prý není problém, aby ho měli nevidomí během pobytu v lázních u sebe.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je také nutné, aby při pobytu psa v lázních nebyla porušena práva ostatních pacientů.
"Například v Léčebných lázních Jáchymov mají vyhrazené kapacity, kde pes může být a po jejichž naplnění musí lázně nový nástup takového pacienta posunout," řekla tajemnice svazu Magda Hulanová. Stejně tomu tak je i třeba v třeboňských lázních.
Podle prezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Josefa Stiborského však zdravotnická zařízení příliš vstřícná nejsou. Pacientům tak nezbývá nic jiného než najít pro svého psa náhradní ubytování.
"Na to, aby jim zaplatili místo v psím hotelu, ale peníze nemají," podotkl Stiborský. Podle Vobrové ho proto většinou dočasně umisťují ke svým blízkým.
Pokuty jsou nutné, říká poradce ministra
Hegerův balík zákonů počítá i s udělením sankcí za to, že nemocnice nezajistí člověka, který bude s neslyšícím komunikovat znakovou řečí.
"Bez sankcí je celý systém bezzubý," prohlásil Hegerův poradce Pavel Vepřek.
Lékařská komora ale s udělováním pokut zásadně nesouhlasí. "Jsou strašně vysoké a pro soukromé lékaře likvidační," řekl Aktuálně.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.
"Pokud budou lékaři pracovat, jak mají, tak pro ně pokuty likvidační nebudou," dodal Vepřek.