Praha - Vedení pražské Nemocnice Na Homolce si neumělo uhlídat své investice do zaměstnanců. Auditoři ministerstva zdravotnictví, kteří hospodaření tohoto elitního zdravotnického zařízení podrobili detailní kontrole, zjistili, že nemocnice platila svým vedoucím pracovníkům soukromé studium za stovky tisíc korun.
V řadě případů přitom tito vrcholní manažeři a lékaři z nemocnice odešli krátce předtím nebo poté, co vysokoškolský titul získali. Někteří z nich dokonce dostali výpověď. Podle dohody přitom měli pro Homolku pracovat minimálně pět let.
Mezi ně patří i bývalý ředitel ústavu Vladimír Dbalý. Ten je nyní ve vazbě, protože čelí obvinění kvůli dvěma zakázkám, za něž měly být podle policie předány milionové úplatky.
Dbalý podle auditu mezi roky 2009 a 2011 studoval obchodní právo na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ta na tomto studijním programu, který cílí na ředitele společností či vrcholné tuzemské manažery a je zakončen titulem LLM, spolupracuje s britskou Nottingham Trent University. Jeden semestr v současné době stojí 62 500 korun bez DPH.
Studium exředitele stálo statisíce
Homolka podle kontrolorů zaplatila za studium Dbalého celkově 413 135 tisíc korun. Poté, co na vysoké škole skončil, ale bývalý ředitel v nemocnici místo pěti let pracoval jen jedenáct měsíců.
Kdo skončil v Homolce během pěti let po studiích?
- Bývalý ředitel Vladimír Dbalý (na snímku) studoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Nemocnice zaplatila 413 tisíc korun.
- Bývalá vedoucí personálního odboru Václava Hlaváčková studovala London International Graduate School. Nemocnice zaplatila 350 tisíc korun.
- Bývalý vedoucí lékař Petr Žáček studoval CMC Čelákovice. Nemocnice zaplatila 207 tisíc korun (smlouva o vyrovnání závazku, musel vrátit 62 tisíc korun).
- Bývalá náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Holá studovala Univerzitu J. A. Komenského. Nemocnice za studium zaplatila 261 tisíc korun.
- Bývalý zástupce ředitele Jan Paska studoval Pražskou mezinárodní manažerskou školu při VŠE. Nemocnice zaplatila za studia 194 498 tisíc korun.
Zdroj: Audit ministerstva zdravotnictví
Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová však deníku Insider řekla, že její klient neopustil nemocnici sám, ale byla mu po jmenování současného ředitele Michala Šetlíka dána z organizačních důvodů výpověď.
"Nemocnice Na Homolce se tak zbavila možnosti vyžadovat po mém klientovi vrácení vynaložených nákladů, neboť v tomto případě to zákoník práce vylučuje," prohlásila Kožiaková Oboňová.
Podobný je případ bývalé vedoucí personálního odboru Homolky Václavy Hlaváčkové. Ta do září 2012 studovala podle auditu London International Graduate School a nemocnice za ni uhradila 350 tisíc korun.
"Z Homolky jsem neodešla z vlastního rozhodnutí," řekla Insideru Hlaváčková. A dodala, že stejně jako Dbalý dostala výpověď z organizačních důvodů. A tak byla od platby za studium osvobozena.
Deset zaměstnanců pod kontrolou
Auditoři ministerstva zkontrolovali studium 10 z 85 bývalých nebo současných zaměstnanců nemocnice, kteří mezi roky 2007 až 2013 studovali za veřejné peníze na vysoké škole. Pochybení zjistila kontrola u poloviny z těchto deseti pracovníků, a nemocnice tak podle auditu neefektivně utratila přes 1,2 milionu korun.
"Nemocnici Na Homolce se nevrátily finanční prostředky, které vynaložila na zvýšení nebo prohloubení kvalifikace svých vedoucích zaměstnanců," napsali úředníci ministerstva zdravotnictví do auditu, který má redakce k dispozici.
Vedení nemocnice na konkrétní otázky neodpovědělo. Současný ředitel Homolky Michal Šetlík pouze Insideru vzkázal, že od ministerstva zdravotnictví dosud neobdrželi žádné vyjádření, a kontrolu tedy nepovažují za uzavřenou. "Neznám tedy její konečné výsledky a nemohu se k nim vyjádřit," dodal Šetlík.
Mezi těmi, kteří podle kontroly ukončili práci na Homolce před pětiletou lhůtou, je také bývalá šéfka personálního odboru Václava Hlaváčková, zástupce ředitele Jan Paska, vedoucí lékař Petr Žáček a tehdejší náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Holá.
Pouze od Žáčka získala nemocnice část peněz zpět. Šlo o 62 tisíc korun, které zaplatil proto, že studium na CMC Čelákovice ukončil dva měsíce po odchodu z Homolky. U dalších nedostala nemocnice zpět vůbec nic.
Co ještě odhalil audit
Mezi těmi, koho úředníci ministerstva kontrolovali, je také další aktér kauzy, v níž figuruje i Vladimír Dbalý, bývalý náměstek a dnes řadový lékař nemocnice Michal Toběrný. Ten podle dokumentů získal titul MBA na pražské Univerzitě Jana Ámose Komenského. V jeho případě ale k žádnému pochybení nedošlo.
Deník Insider již upozornil také na to, jak z této státní nemocnice odtékaly peníze přes dceřiné firmy Holte a Holte Medical. Nemocnice jim například proplácela zcela fiktivní služby.
Jeden příklad za všechny: během let 2009 až 2012 poslala společnosti Holte více než 9 milionů korun za to, že se jí postará o interní audity. Výsledkem bylo, že v některých šanonech místo kontrolních zpráv byly obyčejné manuály ministerstva financí. V dalších dvou letech už firma žádné zprávy ani neodevzdávala. Přesto stále dostávala zaplaceno.
Ministerský audit upozornil také na to, že si vedení Homolky na čtyři roky pronajalo auta pro vybrané lékaře. Za nájem poslalo své dceřiné firmě Holte 40 milionů korun. Za polovinu by přitom mohlo všechny vozy vlastnit. Cenu pronájmu totiž navýšila o 43 procent marže společnosti Holte.
Článek vyšel 11. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.