Nemoc šílených krav končí. Brusel chce zmírnit kontroly

Pavel Baroch
10. 11. 2008 16:26
Naposledy bylo v Česku zjištěno BSE před rokem
Podle zpracovatelů se hovězímu a masu obecně také nesprávně přisuzuje vysoký obsah cholesterolu.
Podle zpracovatelů se hovězímu a masu obecně také nesprávně přisuzuje vysoký obsah cholesterolu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nemoc šílených krav, která v minulých letech decimovala stáda dobytka především ve Velké Británii a dalších zemích západní Evropy, by podle české Státní veterinární správy mohla brzy zcela zmizet.

"Opravdu se ukazuje, že bovinní spongiformní encefalopatie - BSE - bude zanedlouho minulostí. V prosinci to bude rok, kdy u nás byl diagnostikován poslední případ," řekl mluvčí veterinářů Josef Duben.

Připomněl, že od počátku roku 2001 bylo dosud vyšetřeno více než 1,3 milionů krav, přičemž pozitivních bylo 28 kusů.

"Samozřejmě nelze vyloučit, že by se další případ nemohl objevit, je to ale díky přísným veterinárním opatřením, která byla v uplynulých letech podniknuta, málo pravděpodobné. Obdobná situace je i v ostatních členských zemích Evropské unie," poznamenal Duben.

Skot se nesmí krmit masokostní moučkou

Foto: Jiří Kropáček

Podle Dubna nyní Brusel uvažuje o zmírnění pravidel pro testování skotu na BSE. Dosud se musí vyšetřovat všechna zvířata starší než 30 měsíců a nuceně poražené kusy starší než 24 měsíců. Evropská komise navrhuje, aby se za splnění určitých podmínek mohl věk testovaných krav zvýšit v obou případech na 48 měsíců.

"Základními podmínkami jsou například úplný zákaz zkrmování masokostních mouček pro hospodářská zvířata po dobu nejméně šesti let, ucelené testování na BSE nejméně po stejnou dobu, systém pro sledování a identifikaci zvířat funkční opět nejméně šest let a příznivá situace ve výskytu BSE v dotyčném členském státě," vysvětlil mluvčí Duben.

Vědci ovšem upozorňují na to, že ani zákazem masokostní moučky se nemoc šílených krav zcela vymýtit nepodaří.

V Česku platí zákaz používání masokostní moučky ke krmení až v roce 2003, proto může Praha požádat i zmírnění monitoringu nemoci šílených krav až v roce 2009, kdy uplyne zmíněná šestiletá lhůta.

"Po této žádosti vyšle Evropská komise kontrolní misi, která na místě prověří, zda námi uváděné údaje odpovídají skutečnosti," řekl Duben.

Státní veterinární správa předpokládá, že by se věková hranice pro vyšetřování skotu na BSE mohla v Česku zvýšit od roku 2010. "Je to dobrá zpráva především pro chovatele, protože se jim výrazně sníží náklady na chov skotu," dodal mluvčí veterinářů.

 

Právě se děje

Další zprávy