Nemoc šílených krav tu bude dál. Změna krmení nestačí

Josef Tuček
5. 9. 2008 8:38
Detektivka kolem záhadné choroby má nový zvrat
Krávy skrývají záhadnou nemoc. Vědci ji odhalují - jako detektivové.
Krávy skrývají záhadnou nemoc. Vědci ji odhalují - jako detektivové. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Analýza - Téměř detektivní pátrání přineslo nový závěr: nemoci šílených krav (BSE) se zřejmě nikdy úplně nezbavíme. Tak to alespoň naznačují poslední výzkumy.

Zatím panovala představa, že BSE se dá vymýtit změnou krmiva. Teď se ukazuje, že zřejmě může být také dědičná a možná vzniká i spontánně. To by však znamenalo, že tato choroba přežije současné lidské pokusy o její odstranění.

Nezbude tedy, než pokračovat ve vyšetřeních poražených kusů skotu na jatkách a vylepšovat metody včasného zjištění choroby.

Jako v detektivce: řádí neznámý zabiják

Je to skutečně téměř jako detektivka: nechybí záhady a jejich překvapivé rozplétání, a máme tu i zabijáka, a to pořádného, usmrtil už přes dvě stě lidí.

Jmenuje se BSE neboli nemoc šílených krav, ale troufne si i na lidi. Vědci o ní už mnohé vědí, ale něco si mohou jen domýšlet. A musí také někdy, jako detektivové, měnit své "pátrací verze". Jako nyní.

Podle převládajícího názoru vznikla BSE, tedy nemoc skotu, z choroby ovcí známé dávno předtím. Ovčí nemoc se česky nazývá klusavka (případně svědivka nebo třesavka; pojmenování vcelku jasně popisují projevy nemocných zvířat).

Mrtvé ovce byly v Británii zpracovány do krmné masokostní moučky. A tou se choroba přenesla na krávy. V jejich těle zmutovala do nové podoby, nazvané BSE. A protože se nemocné krávy rovněž používaly do masokostní moučky, nová nemoc se už dál šířila mezi hovězím dobytkem.

Útok na mozek

Vědci postupně prokázali, že pojídáním infikovaných tkání nemocných krav se choroba šíří na zvířata v laboratoři. O šíření nákazy stravou se tedy nedá pochybovat.

A nakazit se může i člověk. Stejně jako u zvířat, i jemu nemoc zničí nervové tkáně v mozku, kde se vytvářejí mikroskopické dutinky, a onemocnění nevyhnutelně končí smrtí.

Záhadou však stále zůstává, proč choroba dobytka nejvíc zasáhla Británii, kde byla v polovině osmdesátých let poprvé popsána, a proč také zabila nejvíc lidí právě v ostrovním království. (V Británii na ni podle posledních dostupných údajů z června prokazatelně zemřelo 164 lidí, ve Francii 23 a ve zbytku světa 18 lidí, nikdo z nich v České republice.)

Záhadné oběti

Pokud by hypotéza o krmivu jako jediném zdroji nákazy platila bezezbytku, znamenalo by to, že se šíření nemoci dá zastavit. Stačí skoncovat se zkrmováním mršin nemocných zvířat.

To se v Evropě stalo. I v tuzemsku, tady se masokostní moučka nesmí už od roku 1991 přidávat do krmných směsí pro přežvýkavce (krávy, kozy a ovce). Od listopadu 2003 se pak nesmí používat jako krmivo pro vůbec žádná zvířata.

Avšak navzdory zákazu rizikového krmiva se nemocná zvířata objevují. Nejstarší z 28 dosud nalezených nemocných kusů v České republice se narodily v roce 1995, nejmladší v roce 2001. To znamená, že žádné z těchto dobytčat nemělo nebezpečnou masokostní moučku vůbec ochutnat.

Jak je tedy možné, že se tato zvířata nakazila?

Jen zločinná nedbalost?

Prvním vysvětlením může být nedbalost: Někdo nasypal masokostní moučku, tehdy ještě povolenou jako krmivo pro prasata a drůbež, i kravám. Anebo při přípravě krmných směsí nebylo mísicí zařízení dobře vyčištěno, takže se do směsi pro skot dostala masokostní moučka, která ve stroji zbyla z přípravy směsi pro prasata.

Teď už se to dokázat nedá.

Anebo je vysvětlení jiné. U podobných chorob jako BSE je už známo, že se šíří třemi způsoby: jednak nákazou, dále pak mohou mít dědičné základy, anebo se onemocnění objevuje spontánně, bez zásahu zvenčí, a nikdo zatím neví proč.

Vědci tedy předpokládají, že kromě infekce prostřednictvím masokostní moučky se může choroba prostě vyskytovat samovolně, anebo je dědičná. Mohla se tedy u skotu objevovat i v dávnější minulosti, jenom ji tehdy ještě nikdo neuměl diagnostikovat. Až v osmdesátých letech 20. století se rozšířila vinou rozsáhlého užívání masokostní moučky z nemocných zvířat a veterináři si jí lépe všimli.

Nový důkaz

A právě nyní Eric Nicholson a Brian Brunelle s kolegy z výzkumných ústavů amerického ministerstva zemědělství v Amesu ve státě Iowa našli první důkaz, že nemoc šílených krav se dá dědit.

Demonstranti v Jižní Koreji protestují proti obnovení dovozu americkéhop hovězího, přestože v USA byla zjištěna nemoc šílených krav.
Demonstranti v Jižní Koreji protestují proti obnovení dovozu americkéhop hovězího, přestože v USA byla zjištěna nemoc šílených krav. | Foto: Reuters

Už před dvěma lety zjistili BSE u desetileté nemocné dojnice s netypickým obrazem nemoci. Vědci tehdy provedli genetickou analýzu zabitého kusu a našli zvláštní variantu genu, který bývá s obdobnými chorobami spojován.

Jediným vystopovatelným potomkem dotyčné krávy je dvouletá jalovice. A u ní nyní našli stejnou genovou variantu, odlišnou od jiných zvířat. Jalovice je zatím zdravá, což však mnoho neznamená, protože BSE se projevuje až u starších zvířat.

Vědci tedy publikovali své výsledky v periodiku Public Library of Science ONE. A čekají, co se s jalovicí bude dít dál. Pokud onemocní BSE, bude to zcela hmatatelný důkaz pro to, že nemoc může být i dědičná.

Pouze zákazy nestačí

Což znamená, že zákazy masokostní moučky sice mají smysl, protože zabraňují šíření infekce, ale stejně na úplné vymýcení nemoci šílených krav nestačí.

Bude se dědit dál, a to až do doby, než vědci dokážou najít finančně dostupný způsob, jak geneticky testovat veškerý skot, a pak nositele nebezpečné genové varianty vybijí. Což se nemůže podařit dřív než za řadu let, pokud vůbec. A ani tak nepůjde odstranit případné riziko zcela spontánního vzniku nemoci šílených krav.

Dobré výsledky, ale pátrání pokračuje

Jediné štěstí však je, že vědci už doporučili způsob, jak zabránit, aby se od nemocných zvířat nakazili i lidé. Je vysoce pravděpodobné, že na ni zemře ještě řada lidí, ale ti se infikovali už v minulosti a teprve po letech u nich nemoc propuká (poslední zprávy vyčíslují tři umírající v Británii, jednoho v Portugalsku a jednoho v Saúdské Arábii).

Mozek poražených zvířat se dnes testuje na BSE. Přesto se u dobytčat, ačkoli testem projdou jako zdravá, na jatkách vyřazují rizikové tkáně (mozek, mícha, brzlík, mandle, slezina, oči a tenké střevo), o nichž vědci zjistili, že obsahují infekční částice.

Tím by se neměly dostat do lidské potravy a vražednou nemoc šířit mezi lidi. I když mezi skotem zůstane.

Vědce čeká pokračování detektivního pátrání po tom, jak se zatím smrtelnou chorobu naučit léčit.

Simulované uvolnění a pak zánik tajuplné částice Higgsův boson, jak by vše mělo probíhat v novém urychlovači.
Simulované uvolnění a pak zánik tajuplné částice Higgsův boson, jak by vše mělo probíhat v novém urychlovači. | Foto: CERN
Další články z rubriky věda najdete zde.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy