Poruchy učení má 80 tisíc školáků. Neuroložka: Šílený nárůst

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 4. 2015 5:30
S hyperaktivitou a poruchami učení se v Česku léčí bezmála šest procent dětí a náctiletých. Největší problémy jsou na severu Česka.
Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Každé sezení u psychiatra skončilo podobně: ordinaci musela navštívit uklízečka.

Osmiletý Honza dokázal rozházet během sezení všechny letáky, pomalovat stohy papírů a použít všechny hračky. „Zničehonic to na něj přijde a pak je k neudržení,“ vysvětluje chování svého hyperaktivního syna čtyřiačtyřicetiletý otec Jan.

Honza sice ve svém raném věku skládá básně, komponuje písničky a spočítá matematické úlohy pro děti o stupeň výš, nedokáže ale klidně sedět v lavici. Občas ho navíc přepadnou pocity úzkosti. Chodí proto do speciální školy s asistentem.

Podobných dětí je podle čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky stále víc. S hyperkinetickou poruchou chodilo v roce 2013 k lékaři 23 648 dětí a 4446 náctiletých. Specifickou vývojovou poruchu školních dovedností (dysgrafii, dyslexii ad.) pak odborníci odhalili dokonce u 42 431 dětí a 9983 náctiletých.

Dohromady tedy nějakou závažnou poruchou, která už vyžaduje léčení, trpělo 80,5 tisíce dětí a středoškoláků (od pěti do 18 let), což je bezmála šest procent z celé populace v této věkové kategorii. Největší problémy hlásily severní Morava a severní Čechy.

Po porodu miminko vážilo jen kilogram

„Nárůst je obrovský, je to šílené,“ potvrzuje dětská neuroložka a současně senátorka Alena Dernerová. Děti se podle ní neudrží v klidu, tím pádem se také špatně učí. „Přitom intelektově jsou na tom velmi dobře,“ podotýká lékařka.

Proč se u nich porucha objevuje, prozatím nikdo jednoznačně neprokázal. Často prý jde ale o pacienty, kteří se narodili předčasně a po porodu vážili jen kolem kilogramu. "Což je na jejich nervové soustavě znát. Je nezralá,“ popisuje lékařka.

Ukáže se to podle ní hlavně na EEG, což je vyšetření, které zachycuje aktuální elektrické aktivity mozku. „Jejich mozek vydává jiné vlny. U některých dětí dokonce naměříme takové, jaké se objevují při epileptickém záchvatu. Děti přitom epileptický záchvat nikdy neměly a ani mít nemusí,“ doplňuje Dernerová.

Pomůže rybí tuk

Hyperkinetické děti by proto měly docházet k psychologovi nebo psychiatrovi. „Kromě toho by měly mít zvýšený příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, například v rybím tuku. Ty totiž činnost nervové soustavy zlepšují,“ říká neuroložka. V některých případech musejí pacienti polykat i podpůrné léky.

U psychiatra pak následuje terapie. „Při té se snažíme nejenom vylepšit školní výkon dítěte, ale také poruchu včas usměrnit. Nepodchycená porucha totiž může přerůst v rizikové chování,“ upozorňuje dětská psychiatrička Alena Březníková. Hyperkinetické děti například snáz sklouznou k drogám

Svědčí o tom data Ústavu zdravotnických informací a statistiky: kvůli návykovým látkám muselo vyhledat odborníka dokonce 4,5 tisíce těchto dětí a náctiletých.

Drogy a průmyslová chemie

Hyperaktivita je takzvaná neurovývojová vada - lidem nevyzrávají některé funkce mozku. Objem mozku je potom o tři až čtyři procenta menší než u zdravých lidí. „Porucha bývá ze sedmdesáti procent dědičná. Spouštěčem může být užívání drog nebo kouření matky během těhotenství,“ podotýká přednosta Dětské psychiatrické kliniky pražské nemocnice Motol Michal Hrdlička.

Podle některých teorií zvyšuje riziko hyperkinetických poruch také chemie. Například američtí vědci z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku přišli se zjištěním, že se na vzniku těchto poruch podílejí ftaláty - tedy jedy, které se běžně používají k měkčení plastů či při výrobě kosmetiky. Ftaláty také mohou vyvolat předčasný porod a zasáhnout do tvorby pohlavních hormonů.

V dětském věku jsou děti s hyperkinetickými poruchami nepozorné, impulzivní a nepořádné. Nedokážou dlouho poslouchat, nevydrží u jedné činnosti nebo hračky. Často zapomínají a ztrácejí věci. Zhruba 40 procent dětí může mít podle lékařů hyperaktivitu kombinovanou s autismem.

Nehody, závislosti, promiskuita

V dospělosti mají lidé s poruchou problémy se vznětlivostí, nedochvilností či s autoritami. Častěji se rozvádějí a jsou promiskuitní.

Zaviní až čtyřikrát více dopravních nehod a dvakrát častěji podléhají drogové závislosti. „Hyperaktivní lidé také končívají o třetinu častěji se zraněním v nemocnicích, dostanou o 46 procent víc výpovědí z práce a zažijí čtyřikrát víc sourozeneckých konfliktů,“ vyjmenovává další průvodní jevy ADHD primář dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice Michal Považan.

Hyperaktivní lidé navíc trpí úzkostmi, depresemi a poruchami spánku. Mívají vysoký krevní tlak. Porucha podle lékařů přetrvá z dětství až do dospělého věku asi v šedesáti procentech případů.

Mezi slavnými osobnostmi, které podle lékařů trpěly ADHD, byli například američtí prezidenti Thomas Jefferson a Abraham Lincoln. Známky hyperaktivity vykazoval také nezdolný britský politik Winston Churchill, generál George Patton, Kryštof Kolumbus, Walt Disney nebo Bill Gates.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy