Praha - České firmy, které na přelomu let 2005 a 2006 nelegálně dovezly desítky tun odpadu z Německa, dostaly od České inspekce životního prostředí pokuty za více než 30 milionů korun. Německé firmy, které jim své odpady předaly, ovšem nezaplatily ani euro.
Podle informací Aktuálně.cz byla v Sasku vyšetřována tamní firma Dux, které hrozila pokuta 50 tisíc eur. Státní zastupitelství ovšem případ uzavřelo s výsledkem, že nelegální čin byl spáchán na českém území - a tam by také měl být vyřešen. Jenže právě do tohoto stavu se české úřady nechtěly dostat.
- Čtěte dále: Inspekce chce za nelegální odpad trestat i Němce
Česko totiž nemá v mezinárodních smlouvách paragraf o nárokování pokut. "Pokud německé úřady nikoho nepotrestají, bude vymáhání pokut složité," uvedl už před dvěma roky tehdejší ředitel České isnpekce životního prostředí Jan Slanec.
Inspekce: Nevzdáme se
Inspekce, už pod vedením staronové ředitelky Evy Tylové, se nevzdává. Minulý týden o tomto tématu jednali její lidé s představiteli Evropské komise.
Česká ekologická inspekce přitom už před časem poslala německým úřadům veškeré dostupné dokumenty s důkazy o tamních společnostech, které se na nelegálním dovozu odpadků do Česka podílely.
"Musím bohužel konstatovat, že nemáme žádnou informaci o tom, že by německé firmy byly potrestány," konstatoval Petr Havelka, vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí.
- Čtěte dále: Česku zůstane půlka německého odpadu
Inspekce je přesvědčena, že primární odpovědnost za nelegální dovoz odpadu nesou německé firmy, které si ani neověřily, zda má česká společnost oprávnění s odpadky nakládat.
Odpadky jako lukrativní byznys
V roce 2006, kdy začala inspekce nelegální dovozy odpadků přísně pokutovat, vyskočila výše sankcí o sto procent. Zatímco v roce 2005 udělila pokuty za špatné nakládání s dopady v souhrné výši bezmála 30 milionů korun, v roce 2006 to bylo takřka 64 milionů.
Nárůst pokut se ovšem nezastavil ani vloni, kdy se podařilo nelegální dovoz stopnout. Inspekce vyměřila pokuty za zhruba 76,5 milionů korun. "Odpadové hospodářství, pokud je nelegální, je velmi výnosným obchodem," řekl inspektor Havelka.
Uvedl, že firmy vydělávají miliony až desítky milionů korun. Proto jsou i pokuty tak vysoké. "Největším problémem je nelegální nakládání se stavebními odpady," konstatoval Havelka.
- Čtěte dále: Úřady potrestaly nelegální dovoz odpadu
Za neoprávněné nakládání se stavebním odpadem a demoliční sutí dostala například společnost Stavmat-Spring pokutu 1,5 milionů korun. Absolutním loňským rekordmanem je ovšem kladenská společnost MTR, která se také "namočila" do dovozu německých dopadků. Od inspektorů obdržela pokutu 6,7 milionů korun.