Olomouc - Zlínský podnikatel Radek Březina se v pondělí před krajským olomouckým soudem přiznal k trestné činnosti v případu takzvané lihové mafie. V několikahodinové výpovědi také detailně popsal nelegální obchody s lihem i rozdělení úloh.
Podle obžaloby mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili ve velkém rozsahu od roku 1998.
Já jsem ta hlava
"Tak jak to říká obžaloba, že já jsem byl ta hlava, tak to je pravda. Nechal jsem vše vybudovat já, bylo to na můj na příkaz, líh jsem nechal dovézt na můj příkaz, byl to můj líh," uvedl Březina.
Přihlásil se i k myšlence falešné denaturace lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil, i k propracovanému systému přečerpávání lihu z jeho skladu v Ostravě Mariánských Horách podzemním potrubím do likérky Daněk.
Při své výpovědi nešetřil detaily, soudu kreslil i plánky denaturačních zařízení, která vymyslel, či nákresy tajných úložišť nelegálního lihu.
Bratr spolupracuje
Před soudem v pondělí stanulo osm lidí v čele s Radkem Březinou. Status spolupracujícího obviněného získal Březinův bratr Tomáš a jejich hlavní spolupracovník Lubomír Kaláč, dosáhnout by tak mohli mírnějšího trestu.
Členy zločinecké organizované skupiny je podle státního zástupce Miroslava Stokláska sedm obviněných; tři z nich včetně Radka Březiny jsou ve vazbě.
"Obvinění ve větším rozsahu zkrátili daň, páchali úmyslný trestný čin jako členové zločinecké skupiny. Celková škoda byla vyčíslena 6,695 miliardy korun," uvedl žalobce.
Hrozí jim víc než 13 let
Obžalobu podal kromě bratrů Březinových a Kaláče také na jednatele společnosti Morávia-Chem Radka Menšíka, správce nemovitostí Ivana Kováříka, Václava Davida, který se údajně podílel na navážení nelegálního lihu do ukrytých nádrží, skladníka Rostislava Hanulíka.
Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců.
Členové zločinecké skupiny podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.
Tajné úložiště
Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci. "Každý z obžalovaných na tom nese nějakou vinu, kromě Pantlíka. Ten byl najat na oficiální práci jako manažer nemovitosti, nikdy jsem mu žádnou nelegální činnost nedával a ani se o tom nezmiňoval," řekl Radek Březina.
Kauzu týkající se tajných zásob lihu, ve které se Pantlík společně s bratry Březinovými zodpovídal od května, soud spojil s případem lihové mafie.