Nekula rozdělil zemědělce, tvrdí jejich svaz. Pozitivní byla debata o cenách potravin

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2023 19:12
Končící ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy rozdělil zemědělce. Negativně hodnotí změny v nastavení dotací. Naopak pozitivní podle něj bylo otevření debaty o cenách potravin, což vyzdvihl i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Od nového ministra Marka Výborného očekává svaz řešení obchodních dohod s Ukrajinou i se státy Jižní Ameriky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Zemědělský svaz spolu s Agrární komorou loni kritizovaly změny v nastavení zemědělských dotací, kdy vláda rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Loni kvůli tomu svaz a komora organizovaly několik protestů. Podle Pýchy bylo působení Nekuly umocněno špatnou komunikací se zemědělskou veřejností. "Naopak jako pozitivum hodnotíme otevření otázky neúměrně vysokých přirážek obchodních řetězců a dobře zvládnuté předsednictví Evropské unie," dodal.

Svaz od nového ministra očekává, že se začne naplňovat už schválená strategie českého zemědělství do roku 2030 nebo se přistoupí k její revizi. Měl by také lépe komunikovat se zemědělskou veřejností při hledání řešení všech problémů a neměl by rozdělovat zemědělce na velké a malé.

Podle svazu by také měl být naplněn slib o podpoře zaměstnanosti na venkově, který loni dal předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Mělo jít až o tři miliardy korun na snížení odvodů na sociální pojištění. Vláda zatím ale nic takového neprojednala.

Svaz také upozornil na to, že české zemědělce silně zasahují země ze sdružení volného obchodu Mercosur. Patří mezi ně Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay. Svaz také očekává realističtější a pragmatičtější přístup k environmentálním plánům Evropské unie a dorovnání podmínek českých farmářů ve srovnání s ostatními unijními zeměmi.

Agrární komora ČR podle svého prezidenta Jana Doležala u končícího ministra ocenila hledání kompromisů, racionální přístup k předsednictví ČR v Radě EU a také obhajobu zemědělského sektoru v debatě o zdražování potravin. Komora je podle něj připravená spolupracovat s nástupcem Nekuly.

Mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová uvedla, že hlavní problém Nekuly byla nedostatečná komunikace napříč oborem. Výborný podle komory má silný politický mandát pro prosazení důležitých věcí.

Složitý rok

Doležal poznamenal, že poslední rok a půl, kdy byl Nekula ve funkci, byl pro zemědělství velmi složitý. "V souvislosti s válkou na Ukrajině masivně rostly náklady, které se ne vždy a ne všem dařilo promítat do výkupních cen, k tomu se v posledních měsících přidal nebývale rozkolísaný globální agrární trh kvůli válce na Ukrajině či nová pravidla Společné zemědělské politiky Evropské unie," uvedl.

Pozitivně zhodnotil snahu Nekuly vyvracet to, že za zdražování potravin mohou zemědělci. "Ne vždy se vše podařilo dobře odkomunikovat směrem k veřejnosti, směrem k samotným zemědělcům, dotáhnout do konce nebo najít pro zemědělskou praxi přijatelné řešení," dodal.

Agrární komora loni několikrát demonstrovala proti nastavení zemědělských dotací, když vláda rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům.

Doležal poznamenal, že odcházející ministr neměl ve vládě jednoduchou pozici a musel se řídit rozhodnutími koalice. Nelehkou pozici odcházejícího ministra a nejednotnost vládní komunikace podle něj dokládá skutečnost, že zatímco dopoledne zástupce obchodních řetězců mediálně kritizoval ministra zemědělství, odpoledne seděl v letadle jako poradce jiného zástupce kabinetu.

Narážel tak na pozici prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který se často s Agrární komorou i Nekulou střetával v diskusi o cenách potravin. Prouza je od loňského ledna poradce ministra obchodu a cestovního roku Jozefa Síkely (STAN).

Doležal očekává, že s novým ministrem bude komora diskutovat o problémech zemědělců, vyhodnocení plánu dotací nebo kontrolách dovozu obilí z Ukrajiny.

Potravinářská komora od nového ministra čeká strategická rozhodnutí v otázce udržení českého zemědělství a potravinářství. "Není možné spolehnout se na dovozy potravin, ale je důležité podpořit domácí zpracování české zemědělské suroviny na české potraviny pro českého spotřebitele," uvedla její mluvčí. Dodala, že zemědělská politika se tvoří z velké části v Bruselu, a proto komora očekává aktivní komunikaci ve stejné podobě, jako tomu bylo minulý rok za českého předsednictví v Radě Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy