Nejvyšší žalobce znovu otevřel případ katarského prince

Domácí Domácí
12. 12. 2011 13:40
Policie prošetří, jestli za rozhodnutím přesunout kauzu do Kataru není korupce
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl otevřít případ katarského prince. Policie prověří, zda za rozhodnutím ministerstva předat kauzu do Kataru nebyla korupce.

O plánu nejvyššího státního zastupitelství otevřít případ informovalo již v srpnu Aktuálně.cz.

Vyšetřování se má tentokrát týkat postupu "osob z ministerstva spravedlnosti a soudu", které neuposlechly rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce a ponechaly katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i v době, kdy ministr rozhodl o předání jeho trestního řízení do Kataru.

"Nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 o odložení věci z března 2007 bylo přinejmenším předčasné," uvedla mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Němec v prohlášení zaslaném ČTK zdůraznil, že kauza je již téměř sedm let stará a policie ji prověřovala z pokynu dvou nejvyšších státních zástupkyň. Poukázal také na verdikt Nejvyššího soudu, který exministrův postup posvětil. Rozhodnutí kauzu znovu otevřít považuje Němec za účelovou snahu Zemana o šikanování.

"Věřím, že prověřování nebudou provázet účelové a jednostranné úniky do médií, jak jsme toho v poslední době svědky pod vedením nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," dodal Němec.

Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami nepravomocně odsouzen v květnu 2005 na dva a půl roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec přitom několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání jeho stíhání do Kataru, za což se stal terčem kritiky. Existovalo oprávněné podezření, že se Sání jako člen královské rodiny stíhání ve vlastní zemi vyhne.

Pavel Němec.
Pavel Němec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu.

Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se případem vůbec zabývat.

Mezinárodní zatykač

Soudy již dříve řešily také Němcovo rozhodnutí předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že to bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

V lednu 2011 pak Městský soud v Praze vydal na Sáního opět mezinárodní zatykač.

 

Právě se děje

Další zprávy