Policie musí znovu otevřít kauzu katarského prince

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
18. 8. 2011 17:46
Otevření případu nařídil nejvyšší státní zástupce Zeman

Praha - Případem katarského prince se znovu začne zabývat policie. Nejvyšší státní zastupitelství totiž na základě svého šetření nařídilo žalobcům na Praze 7, aby znovu nechali otevřít komplikovanou kauzu policií.

Vyšetřování se má tentokrát týkat postupu "osob z ministerstva spravedlnosti a soudu", které neuposlechly rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce a ponechaly katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i v době, kdy ministr rozhodl o předání jeho trestního řízení do Kataru.

Nejvyšší státní zastupitelství se totiž vrátilo k trestnímu oznámení Spolku Šalamoun z roku 2008, který upozorňoval na pochybení soudců.

"Věc se bude v intencích pokynu realizovat," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Na koho konkrétně se má policie zaměřit, nechtěla komentovat.

Není tak zřejmé, zda se jedná o soudce, které ve svém původním podání označil Spolek Šalamoun.

"Podali jsme trestní oznámení na soudkyni Moniku Křikavovou a Petra Stutziga, který rozhodoval v odvolacím řízení," vzpomněl Zdeněk Jemelík, jenž má kauzu v rámci Spolku na starost.

Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.
Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Němcův "pardon"

Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami nepravomocně odsouzen v květnu 2005 na dva a půl roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec přitom několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání jeho stíhání do Kataru, za což se stal terčem kritiky. Existovalo oprávněné podezření, že se Sání jako člen královské rodiny stíhání ve vlastní zemi vyhne.

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu.

Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se případem vůbec zabývat.

Mezinárodní zatykač

Soudy již dříve řešily také Němcovo rozhodnutím předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že to bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

V lednu 2011 pak Městský soud v Praze vydal na Sáního opět mezinárodní zatykač.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy