Policie musí znovu otevřít kauzu katarského prince

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
18. 8. 2011 17:46
Otevření případu nařídil nejvyšší státní zástupce Zeman

Praha - Případem katarského prince se znovu začne zabývat policie. Nejvyšší státní zastupitelství totiž na základě svého šetření nařídilo žalobcům na Praze 7, aby znovu nechali otevřít komplikovanou kauzu policií.

Vyšetřování se má tentokrát týkat postupu "osob z ministerstva spravedlnosti a soudu", které neuposlechly rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce a ponechaly katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i v době, kdy ministr rozhodl o předání jeho trestního řízení do Kataru.

Nejvyšší státní zastupitelství se totiž vrátilo k trestnímu oznámení Spolku Šalamoun z roku 2008, který upozorňoval na pochybení soudců.

"Věc se bude v intencích pokynu realizovat," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Na koho konkrétně se má policie zaměřit, nechtěla komentovat.

Není tak zřejmé, zda se jedná o soudce, které ve svém původním podání označil Spolek Šalamoun.

"Podali jsme trestní oznámení na soudkyni Moniku Křikavovou a Petra Stutziga, který rozhodoval v odvolacím řízení," vzpomněl Zdeněk Jemelík, jenž má kauzu v rámci Spolku na starost.

Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.
Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Němcův "pardon"

Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami nepravomocně odsouzen v květnu 2005 na dva a půl roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec přitom několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání jeho stíhání do Kataru, za což se stal terčem kritiky. Existovalo oprávněné podezření, že se Sání jako člen královské rodiny stíhání ve vlastní zemi vyhne.

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu.

Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se případem vůbec zabývat.

Mezinárodní zatykač

Soudy již dříve řešily také Němcovo rozhodnutím předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že to bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

V lednu 2011 pak Městský soud v Praze vydal na Sáního opět mezinárodní zatykač.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy