Policie musí znovu otevřít kauzu katarského prince

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
18. 8. 2011 17:46
Otevření případu nařídil nejvyšší státní zástupce Zeman

Praha - Případem katarského prince se znovu začne zabývat policie. Nejvyšší státní zastupitelství totiž na základě svého šetření nařídilo žalobcům na Praze 7, aby znovu nechali otevřít komplikovanou kauzu policií.

Vyšetřování se má tentokrát týkat postupu "osob z ministerstva spravedlnosti a soudu", které neuposlechly rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce a ponechaly katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i v době, kdy ministr rozhodl o předání jeho trestního řízení do Kataru.

Nejvyšší státní zastupitelství se totiž vrátilo k trestnímu oznámení Spolku Šalamoun z roku 2008, který upozorňoval na pochybení soudců.

"Věc se bude v intencích pokynu realizovat," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Na koho konkrétně se má policie zaměřit, nechtěla komentovat.

Není tak zřejmé, zda se jedná o soudce, které ve svém původním podání označil Spolek Šalamoun.

"Podali jsme trestní oznámení na soudkyni Moniku Křikavovou a Petra Stutziga, který rozhodoval v odvolacím řízení," vzpomněl Zdeněk Jemelík, jenž má kauzu v rámci Spolku na starost.

Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.
Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Němcův "pardon"

Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami nepravomocně odsouzen v květnu 2005 na dva a půl roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec přitom několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání jeho stíhání do Kataru, za což se stal terčem kritiky. Existovalo oprávněné podezření, že se Sání jako člen královské rodiny stíhání ve vlastní zemi vyhne.

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu.

Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se případem vůbec zabývat.

Mezinárodní zatykač

Soudy již dříve řešily také Němcovo rozhodnutím předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že to bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

V lednu 2011 pak Městský soud v Praze vydal na Sáního opět mezinárodní zatykač.

 

Právě se děje

Další zprávy