Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je v úřadu už něco přes měsíc. Stal se symbolem změny - boje proti tzv. "justiční mafii", o které shodou okolností v ten samý den, kdy jsme s ním mluvili, soud rozhodl, že "justiční mafie" nebyla.
A bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se má omluvit Zemanově předchůdkyni Renátě Vesecké.
Pavel Zeman odmítá mluvit o "justiční mafii", ale zároveň mluví o tom, že je třeba státnímu zastupitelství "vrátit důvěru".
Image "nového muže" posiluje i tím, že slibuje kontrolu znovu prošetřovaných kauz, jako je nákup obrněných transportérů Pandur. A nevylučuje, že si po skončení vyšetřování překontroluje i kauzu Opencard. Zároveň ale připouští, že dosud žádnou z velkých mediálně propíraných kauz neotevřel.
Vyjadřuje se - možná jako většina právníků - velmi opatrně.
A.cz: Přišel jste jako člověk, který má bojovat s justiční mafií. Skončila už její éra?
Já bych to nehodnotil tak, že mám bojovat s "justiční mafií". Spíš se vnímám jako člověk, který má státní zastupitelství někam posunout. Možná ho restrukturalizovat, zajistit jeho větší efektivitu a získat mu zpět důvěru.
A.cz: Řekl jste: vrátit mu důvěru. Takže stále kroužíme kolem pojmu „justiční mafie". Takže skončila ta její éra? Nestojí a nepadá přece jen s jedním člověkem a klientelismus prostě v české společnosti je...
Já tu důvěru nebudu vztahovat k "justiční mafii". Prostě důvěru lze velice snadno ztratit a dost těžko se buduje. Jediným vadným krokem přijdete o renomé. Já chci důvěru posilovat určitou personální politikou, možná je to už vidět...
A.cz: Vyměnil jste celé vedení...
A chci do vedoucích pozic obsazovat odborníky. A pak hlídáním kvality každodenní práce.
A.cz: Pracuje stále ještě Renáta Vesecká na nejvyšším státním zastupitelství?
Je stále přidělená na nejvyšším státním zastupitelství. Ze zákona má nárok tady zůstat, nemá nárok na jakoukoliv funkci.
A.cz: A už jste jednali o tom, zda bude chtít odejít?
Ještě jsme o tom nejednali, nechávám to na jejím rozhodnutí, ona si musí rozmyslet všechna pro a proti, do toho nemíním zasahovat. Pokud se rozhodne zůstat, je zařazena do analytického legislativního odboru. Pokud by se rozhodla vzdát se toho, je to její právo.
A.cz: A máte nějakou časovou hranici, do které se musí rozhodnout? Asi nebude mít na to rozhodování pět, šest let...
Tam žádná lhůta není.
A.cz: Chystáte ještě další personální výměny?
Víte, že se k personálním otázkám dopředu nevyjadřuji. Ale následně je okomentuji.
A.cz: Takže tomu můžeme rozumět, že ještě neskončili?
Na to vám skutečně nedám odpověď.
A.cz: Ve funkci jste více než měsíc. Říkal jste, že se chcete odstřihnout od politických vlivů. Už jste se ale setkal s pokusy ať ze strany politiků, nebo jejich "šedých eminencí" vás kontaktovat?
Nesetkal.
A.cz: Takže žádné telefonáty, pokus o zákulisní kontakt?
Skutečně nic.
A.cz: Řekl jste, že kdyby k tomu došlo, sepíšete o tom zprávu a přiložíte ji ke spisu. Řekl byste to ale zároveň veřejně?
Domnívám se, že mnohdy bude stačit pouhé upozornění, říct těm lidem: toto jsou věci, které se nedělají. Pokud to nebude stačit, sepíšu záznam. Ale nejsem příznivcem všechno medializovat, protože trestní stíhání je ze své podstaty neveřejné.
A.cz: Ale to je přeci o něčem jiném: nemluvíme o samotném trestním řízení, ale o politickém nátlaku...
Tak nezdráhal bych se to zveřejnit, pokud by ten nátlak byl tvrdý nebo intenzivní.
A.cz: Říkal jste, že chcete otevřít staré kauzy - nákup Pandurů, nákladních aut Tatra pro armádu. Bude tam patřit i podezření z korupce kolem stíhaček gripen?
Některé jsou ještě živé, do toho nemůžeme vstupovat. Ale máme právo tzv. kontroly skončené věci nebo přezkum odložené věci. Právě ta kontrola už skončené věci není obvyklý postup, ale u kauz, o kterých teď mluvíme, si to dovedu představit.
A.cz: Můžete jmenovat ještě další, na které se chystáte?
Dokážu si představit i kauzu korupce na fondu životního prostředí, že tam může proběhnout kontrola už skončené věci. Ale ještě nevíme, jak se vyšetří.
A.cz: V kauze fondu životního prostředí spojenou s exministrem Drobilem jste měl jakousi koordinační schůzku. Chystáte něco podobného v kauze předsednictví EU, spojené s ministrem obrany Alexandrem Vondrou?
V kauze Drobil byla informační schůzka na místě, protože tam byla mediální přestřelka mezi odcházející nejvyšší státní zástupkyní a městskou státní zástupkyní. Co se týče českého předsednictví, jsme ve velmi raném stadiu. Dostáváme informace od nižších složek a v průběhu uvidíme. Mluvit o informační schůzce by byla čirá spekulace.
A.cz: Ale nemůžete ji vyloučit...
Nemůžu, je to jeden z nástrojů.
A.cz: Teď jste řekl, že se vás politická scéna nesnažila ovlivnit. Ani v těchto dvou kauzách, třeba nepřímo přes vaše známe?
Já jsem skutečně dost izolovaný. Asi i tím, že jsem působil v zahraničí, takže ty „správné" kontakty nemám.
A.cz: Když se zeptáme Pavla Zemana nikoliv jako státního zástupce, ale jako občana, věří občan Pavel Zeman, že se tyto kauzy vyšetří - i s ohledem na to, jak se politické kauzy šetřily v minulosti?
Já tomu věřím. I jako Pavel Zeman, i jako nejvyšší státní zástupce. Jinak na tomto místě nemám co dělat. Ale nechci dávat plané naděje - v případě, že je nedostatek důkazů o vině, vyšetřování končí tím, že nikdo není postaven před soud.
A.cz: Co kauza Opencard?
To je živá kauza.
A.cz: A v tomto případě byste uvažoval o kontrole vyšetřování po jeho skončení?
Tato kauza by si to rozsahem a významem zasloužila.
A.cz: A je už nějaká kauza, kterou jste od začátku roku znovu otevřel?
Kontroly se dějí dnes a denně, ale u kauz, které nejsou mediálně vděčné, a veřejnost se o nich nedozvídá.