reklama
 
 

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost SPR-RSČ

7. 12. 2010 16:33
Pozastavení činnosti je předstupněm rozpuštění

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) na návrh vlády pozastavil činnost Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa.

Soud zatím nezveřejnil odůvodnění, takže důvody návrhu zatím nejsou jasné. Pozastavení činnosti je předstupněm rozpuštění.

SPR-RSČ vznikla v prosinci 1989 a v letech 1992 až 1998 byla parlamentní stranou. V jejím čele stál Miroslav Sládek.

Republikánští poslanci prosluli především extremistickou rétorikou a obstrukcemi. Po neúspěšných volbách v roce 1998 se SPR-RSČ dostala do finančních potíží a v únoru 2001 na ní byl uvalen konkurz.

Již předtím přešli aktivní členové SPR-RSČ do nového subjektu s názvem Republikáni Miroslava Sládka (RMS). V únoru 2008 Nejvyšší správní soud (NSS) činnost RMS pozastavil a původní SPR-RSČ opět v čele se Sládkem obnovila svoje aktivity.

V letošních sněmovních volbách získalo Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa 0,03 procenta hlasů.

Dvouletá podmínka pro exposlance Sládka

Exposlanec Sládek nyní řeší další kauzu, která se týká předlužení strany. V srpnu podal dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), čímž se brání proti dvouletému podmíněnému trestu s tříletou zkušební dobou, který mu uložil Obvodní soud pro Prahu 9 a poté potvrdil Městský soud v Praze.

Sládek a bývalý místopředseda republikánů Martin Smetana uzavřeli od června do srpna 2000 jménem SPR-RSČ přes 50 pracovněprávních smluv s různými lidmi. Mimo jiné například i s někdejším členem revizní komise strany a současným předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem.

Republikánům tak vznikly nové závazky ve výši 7,9 milionu korun, které pak byly přednostně uspokojeny v konkurzu na majetek strany. V době uzavírání smluv přitom Sládek a Smetana podle soudů věděli, že strana nemá dostatek finančních prostředků na krytí do té doby vzniklých závazků ve výši nejméně 40 milionů korun.

SPR-RSČ měla finanční potíže dlouhodobě - o značnou část příjmů přišla, když neuspěla ve volbách v roce 1998 a musela opustit sněmovnu. Problémy vyvrcholily prohlášením konkurzu v únoru 2001.

autor: ČTK | 7. 12. 2010 16:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama