Nejvyšší soud: Vykonavatel exekuce není úřední osoba

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 22. 4. 2014 16:29
Soud tak rozhodl v případu muže, který vykonavatele napadl a vyslechl si podmíněný trest za násilí proti úřední osobě.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Exekutorský vykonavatel není úřední osoba. S konečnou platností o tom rozhodl Nejvyšší soud (NS) v případu muže, který vykonavatele napadl a vyslechl si podmíněný trest za násilí proti úřední osobě.

Kauzou se musí po zásahu NS znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 10.

Při hodnocení statutu exekutorských vykonavatelů dosud existovaly dva konkurenční výklady. Například Nejvyšší státní zastupitelství ve vyjádření v dovolání trvalo na tom, že vykonavatelům náleží ochrana spjatá s postavením úřední osoby, stejně jako exekutorům, soudcům, žalobcům, policistům, poslancům nebo třeba lesní a rybářské stráži.

Podle NS je však nutné vycházet z doslovného znění trestního zákoníku, který vykonavatelům zvláštní ochranu nepřiznává. "Vykonavatele soudního exekutora není možno pokládat za úřední osobu," stojí v usnesení senátu s předsedou Ivo Kouřilem.

"Exekutorská komora ČR tuto situaci v zásadě nevítá, neboť se může projevit například ve stupňující se agresivitě povinných vůči zaměstnancům exekutorských úřadů," uvedla mluvčí komory Petra Báčová.

Vykonavatelé jsou zaměstnanci soudních exekutorů, jejichž jménem plní konkrétní úkoly. Například provádějí soupis majetku dlužníků, označují a zajišťují sepsané věci a prodávají je v dražbě.

Soupis movitých věcí je podle Báčové jedním z nejnáročnějších způsobů provedení exekuce. "Ačkoliv klesá počet exekučních řízení, v nichž je soupis movitých věcí prováděn, je zapotřebí zajistit vykonavatelům řádnou ochranu. Názor Nejvyššího soudu však může mít za následek ztrátu autority vykonavatelů u účastníků řízení," dodala mluvčí.

Vykonavatel chtěl do bytu přítelkyně

Vykonavatelé musejí splňovat několik zákonných podmínek, například bezúhonnost a středoškolské vzdělání. Skládají také kvalifikační zkoušku. Za škodu způsobenou vykonavatelem zodpovídá soudní exekutor.

V konkrétní rovině se NS zabýval případem muže, jenž v roce 2011 pěstí napadl vykonavatele, který chtěl prohlížet byt jeho přítelkyně. Způsobil mu drobná zranění v obličeji a blokádu krční páteře.

Obvodní soud pro Prahu 10 za násilí proti úřední osobě vyměřil 30 měsíců vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Podle NS ale muž tento zločin spáchat nemohl, otázkou správné právní kvalifikace se proto musí znovu zabývat obvodní soud.

Soudci NS již neřešili další mužovy námitky, podle kterých vykonavatel postupoval nezákonným způsobem. Vynucoval si vstup do bytu, kde byl muž pouze na návštěvě a kde neměl žádné věci, což se také prokázalo po příjezdu policie. Navíc se vykonavatel údajně neprokázal pověřením k provedení exekuce.

 

Právě se děje

Další zprávy