Nejsou uprchlíci, stát zavírá tábory

Tomáš Fránek
30. 7. 2006 0:00
Brno - Tři ze sedmi pobytových středisek pro uprchlíky končí, kvůli stále menšímu přílivu běženců do Česka pro ně není využití.
Azylová zařízení na území ČR
Azylová zařízení na území ČR | Foto: Správa uprchlických zařízení

Ministr vnitra František Bublan už rozhodl, že na konci října se uzavřou tábory v Seči, Bruntálu a Kašavě. "V provozu nadále zůstanou střediska v Kostelci nad Orlicí, Zastávce, Zbýšově a Stráži pod Ralskem," uvedla Jana Pintová, která je pověřená vedením Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Už na konci minulého roku vnitro rozhodlo o uzavření uprchlického tábora Bálková na Plzeňsku pro 176 osob a bez "návštěvníků" zůstal i podobný tábor v Červeném Újezdě na Teplicku.

Uprchlíci mizí z hranic

Do země proudí stále méně uprchlíků, kteří by měli v táborech čekat na vyřízení svých žádostí o azyl. Například v dubnu požádalo v Česku o udělení azylu jenom 218 lidí, což je nejméně za posledních sedm let.

Foto: Reuters

BĚŽENCŮ PŘIBYLO NEJMÉNĚ ZA 30 LET:

  • Podle zprávy OSN bylo v loňském roce ve světě celkem 8,4 milionu uprchlíků. Nárůst jejich počtu se přitom výrazně zpomalil. PODROBNOSTI ZDE

V květnu, kdy policie zveřejnila poslední statistiky, sice o azyl požádalo mírně více uprchlíků, především ze států bývalého Sovětského svazu (nejvíce žadatelů bylo z Kazachstánu a Ukrajiny), ale i tak počty žadatelů o azyl zdaleka nedosahují čísel z let minulých.

Největší nápor uprchlíků zaznamenaly úřady v roce 1999, kdy o azyl v Česku požádalo na osmnáct tisíc lidí. Od roku 1990 požádalo o azyl v Česku přes 82 000 cizinců, azyl byl udělen více než 2900 z nich.

Foto: Aktuálně.cz

SOUDY ZAČALY ODMÍTAT STÍŽNOSTI AZYLANTŮ:

  • Nejvyšší správní soud v dubnu odmítl první žalobu cizince na to, že mu nebyl udělen azyl v Česku pro její nepřijatelnost. PODROBNOSTI NAJDETE ZDE

To, že se do Česka snaží nelegálně dostat čím dál méně cizinců, potvrzují také policisté sloužící na hranicích. Zatímco ještě na konci dvacátého století se především na česko-slovenské hranici policisté běžně setkávali se skupinami uprchlíků, které měly dvacet a více lidí, nyní jsou takové případy výjimečné.

Poslední velkou skupinu nedávno odhalili za pomoci mobilního rentgenu celníci v blízkosti hraničního přechodu na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Šlo o skupinku čínských běženců ukrytou v kamionovém přívěsu.

Slovenský řidič podle předložených dokladů vezl dřevěné hranoly z Ruska do České republiky. Rentgen ale odhalil, že kromě nich veze i 21 čínských uprchlíků. "Tím, jak se zpřísnil boj proti terorismu a státy si víc stráží svoje hranice, výrazně ubývá i uprchlíků," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z policistů, který slouží na česko slovenské hranici.

Vlna uprchlíků míří z Afriky do Španělska a Itálie
Vlna uprchlíků míří z Afriky do Španělska a Itálie | Foto: Reuters

Cesta na západ

Uprchlíci, kteří se do Česka dostanou, tu navíc často nezůstávají a snaží se dostat dál na západ.

Policistům v Česku, na Slovensku a také v Rakousku a v Německu se podařilo za poslední měsíce rozbít několik velkých převaděčských gangů, které se snažily dostat běžence z Česka do západní Evropy.

Německá policie tak nyní na hranicích s Českem zadržela šestnáctičlennou skupinu převaděčů z Ruska a Ukrajiny, která se snažila propašovat své krajany do Německa a Itálie. Skupina zajistila Ukrajincům české turistické vízum, s nímž měli v Česku zajištěn měsíční pobyt. Z Chebu pak uprchlíky dostávali dál na západ.

Na česko-německém přechodu Cínovec-Altenberg zase policie odhalila sedm Vietnamců, které se převaděči pokoušeli ilegálně dostat zavřené v hracích automatech do Spolkové republiky .

Šlo o čtyři muže a tři ženy. V hracích automatech se krčili na bobku za zadní stěnou přístrojů, kterou za nimi převaděči zase zašroubovali. Automaty převážel český kamion do Německa.

Potvrzuje se také to, že se aktivizují skupiny čečenských převáděčů, kteří se snaží z polských uprchlických táborů přes Česko dostat do Rakouska nebo Německa své krajany. Podle zprávy Slovenské informační služby tyto skupiny organizují běžence přímo v záchytných táborech.

Problémy jinde

Desetičlennou skupinu běženců z Čečenska minulý týden zadrželi policisté na Znojemsku. K hranicím se dostali v tajném ukrytu nákladního auta a přes hranice se snažili přejít pěšky. Celá skupina byla vrácena do Polska.

Foto: Reuters

EVROPU BUDOU BRÁNIT SÍLY RYCHLÉ REAKCE

  • Jak zastavit příliv ilegálních imigrantů z Afriky? EU má plán na posílení kontroly hranic týmy odborníků. PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE

Zatímco Česko zavírá tábory pro uprchlíky, Itálie a Španělsko se potýkají s opačným problémem. Letos se už do Itálie snažilo dostat několik tisíc běženců z Afriky, loni bylo u italských břehů zadrženo 207 plavidel s téměř 22 000 uprchlíky. Pobřežní stráž a celníci loni vylovili z moře těla sedmdesáti mrtvých běženců.

Dalších dvacet tři běženců z Afriky se začátkem července utopilo, když se snažili dostat na španělské Kanárské ostrovy.

 

Právě se děje

Další zprávy