Praha - Obětem domácího násilí a dalších trestných činů začala v pátek sloužit nová linka pomoci s číslem 116 006. V provozu je nonstop a je bezplatná.
Na tiskové konferenci ji představila prezidentka Bílého kruhu bezpečí (BKB) Petra Vitoušová. Linku BKB, který pomáhá obětem, zprovoznil k letošnímu Evropskému dni obětí. Ten připadá na neděli.
Na číslo se může současně dovolat až šest lidí. Věnovat se jim bude některý z 35 konzultantů. Mezi nimi jsou právníci či psychologové. V týmu je zatím 25 expertů, desítka zbývajících se nyní školí. Celkem absolvují 150 hodin přípravy.
Posílit oběť, aby se postavila na nohy
"Linka je šitá obětem na míru. Svět se jim po zločinu obrátí vzhůru nohama. Když se stanete obětí, jste v rozporu se světem, nemáte žádnou energii. Pachatel je rád, že mlčíte. Čím déle to děláte, tím má nad vámi větší kontrolu. Je nutné posílit oběť, aby se postavila na nohy," uvedla policejní psycholožka Ludmila Čírtková.
Od března do září bude spolu s dalšími experty z BKB školit policisty, psychology či psychiatry v regionech, aby obětem dokázali lépe pomoci.
Jednou z konzultantek nové linky je i právnička Lucie Albrechtová. Před nedávnem vyřizovala hovor mladičkého děvčete. Vyděšená dívka volala v sobotu. Svěřila se, že předchozí den svědčila u soudu proti otčímovi, který ji dřív znásilnil. Dostala od něj pak textovou zprávu, že za ní jede a chce jí údajně vrátit její věci. Chtěla radu, jestli mu musí otevřít. Právnička jí doporučila rozhodně neotevírat a zavolat policii, kdyby se na ni muž dobýval. "Dívka se zklidnila. V pondělí pak šla do poradny. Kdyby nevolala, mohlo být v pondělí na řešení situace už pozdě," uvedla Albrechtová.
Místo dvou placených linek jedna zdarma
Podle konzultantky Pavly Vyhlídalové, která je psycholožka, se na linku mohou obracet oběti dopravních nehod, domácího násilí či krádeží. O radu mohou volat i ti, kteří budou svědčit u soudu či trestný čin oznámí a potřebují podporu.
Vyhlídalová tak třeba řešila případ mladé ženy, která ohlásila na policii svého otce kvůli páchání domácího násilí. Měla pak sama výčitky a zhroutila se.
BKB měl dosud dvě linky - pro oběti domácího násilí a pro oběti ostatních činů. Obě byly ale placené. Podle Vitoušové to byl pro mnohé lidi v potížích problém. Snažili se prý hovory zkracovat, aby neměli takové výdaje. Pomoc byla tedy omezenější.
Obě linky se budou utlumovat postupně, zatím dál fungují. Za 13 let jejich provozu přijaly přes 86 500 volání. Denně tak v průměru vyřídily dvě desítky hovorů.
Na projekt, který má končit příští rok v dubnu, získala organizace peníze z norských fondů. Ty platí 90 procent z rozpočtu 12 milionů korun, desetinu pak musí obstarat BKB. Z částky se pořizovaly mimo jiné nové technologie i celé vybavení. Už nyní se organizace snaží hledat zdroje na další provoz. Získává je také od dárců.
Linky se stejným číslem fungují v dalších šesti zemích EU - v Rakousku, Německu, Dánsku, Nizozemsku, Chorvatsku a Irsku.
Pokud podle Vitoušové lidé v cizině zvolí českou předvolbu 00420, mohou rychle získat potřebné informace ve své mateřštině.