(Ne)ekologická Sparta a Baník. Dresy letí až z Asie

Pavel Baroch
16. 7. 2010 19:45
Trika z PET lahví se vyrábějí v Asii, pak se neekologicky vozí do Evropy
Materiálu pro výrobu ekologických dresů je v Česku dost, ale vozí se neekologicky z Asie
Materiálu pro výrobu ekologických dresů je v Česku dost, ale vozí se neekologicky z Asie | Foto: MŽP

Praha - Sparta Praha a Baník Ostrava jsou prvními českými kluby, kteří v nejvyšší fotbalové soutěži budou hrát v dresech vyrobených z PET lahví.

Jenže ekologické až tak nejsou. Vyrábějí se totiž v daleké Asii a pak se přes celou zeměkouli vozí do střední Evropy.

"To samozřejmě není dobře. Ekologický dopad z dopravy může být dokonce větší než pozitivní přínos z toho, že se recyklují PET lahve," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Výrobcem dresů je společnost Nike. "V České republice nevyrábíme nic, všechno se dováží," vysvětlila mluvčí české pobočky Lucie Grošaftová.

Podle Koteckého by se dresy z recyklovaných umělohmotných lahví mohly stát vzorem pro tuzemské firmy. "Může to být inspiraci pro domácí český průmysl," soudí Kotecký. V takovém případě by ekologický význam importovaných triček z použitých lahví výrazně narostl.

PET lahve k Japonska a Tchaj-wanu

Společnost Nike nejprve do dresů z PET lahví oblékla devět týmů na letošním mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice.

K výrobě triček posloužily lahve ze skládek v Japonsku a na Tchaj-wanu. Zpracovatelé je rozsekaly na malé vločky a po jejich roztavení vznikla nová příze, z níž se utkala látka na dresy. V Asii se pak fotbalová trička také vyrobila. Stejné to je i s výrobou dresů pro Spartu Praha a Baník Ostrava.

V dresech z PET lahví hrál v Jižní Africe i Cristiano Ronaldo
V dresech z PET lahví hrál v Jižní Africe i Cristiano Ronaldo | Foto: Reuters

Umělá hmota jako 29 hřišť

Výrobou recyklovaných dresů pro africký šampionát se ušetřilo bezmála 13 milionů plastových lahví, které by jinak skončily na skládkách. Lahve o hmotnosti 254 tisíc kilogranů by pokryly plochu velkou jako 29 fotbalových hříšť.

A pokud by se všechny "vyhozené" lahve, které posloužily k výrobě dresů, položily do řady, vytvořily by hada dlouhého více než tři tisíce kilometrů. To je víc než celé pobřeží Jižní Afriky.

Výroba dresů z použitých lahví navíc ušetří až třetinu energie v porovnání s běžnou výrobou z polyesteru. na kždý dres se použije až osm použitých umělohmotných lahví.

Lehčí než tradiční dresy

To, že jsou dresy recyklované, ovšem podle Nike neznamená, že by byly méně kvalitní. Společnost naopak tvrdí, že na jejich výrobu použila vylepšenou technologii, takže jsou třeba o 13 procent lehčí než dříve.

Z použitých lahví se například vyrábí výplň zimních bund, spacích pytlů nebo hraček. Neobvyklé už nejsou ani šaty nebo bundy z použitých umělohmotných lahví. Občas se dokonce pořádají i módní přehlídky z recyklovaných materiálů.

 

Právě se děje

Další zprávy