Praha - Ministerstvo zdravotnictví se snaží zmírnit problém, který trápí čím dál víc Čechů - nedostatek zubařů. Na jednoho zubního lékaře u nás připadá skoro patnáct set lidí.
Jejich stárnoucí řady by mohli rychleji doplňovat mladí kolegové. Tým ministra Tomáše Julínka navrhuje, aby zubaři po vysoké škole mohli hned samostatně léčit. Nyní musejí tři roky působit pod dohledem zkušeného kolegy.
Podle náměstkyně ministra Markéty Hellerové je to zbytečná ztráta času. "U zubařů je studium koncipováno jinak. Poslední dva roky už se studenti plně soustředí na praxi. Mají registrované pacienty, o které se starají," říká Hellerová a dodává, že systém tříleté praxe neplatí nikde v Evropě.
Zubaři se změnou souhlasí, jsou ale skeptičtí, jestli taková změna může počet ordinací nějak významně zvýšit. "Myslím, že naprostá většina zubařů bude stejně na začátku kariéry pracovat pod dohledem zkušeného kolegy, i když bude mít formální právo si založit vlastní praxi," říká prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.
Čísla o zubařích
- Počet zubních lékařů v České republice se proti předchozímu roku zvýšil pouze o 0,4 % na 6 933 zubních lékařů.
- Z celkového počtu zubních lékařů bylo 2 348 mužů a 4 585 žen. Zubní lékařky tak tvořily v roce 2006 přibližně 2/3 všech zubních lékařů.
- Na 10 000 obyvatel připadalo necelých 7 zubních lékařů a naopak na 1 zubního lékaře 1 484 obyvatel, stejně jako v roce 2005.
- Průměrný věk zubních lékařů byl 48,9 let, zubních lékařek 49,4 let, v úhrnu pak 49,2 let.
- Ke konci sledovaného roku byl celkový počet dosažených odborných a specializovaných způsobilostí zubních lékařů 7 370.
Zdroj: ÚZIS
Čtěte více: V Česku nebudou zubaři. Řešení není
Uvolnit ruce zubařům by podle ministerstva mělo i posílení role dentálních hygienistů. Tu má změnit, stejně jako pravidla pro stomatology, novela zákona o vzdělávání lékařů i nelékařských profesí.
Hygienistů je málo a zuby vrtat nemohou
Hygienisté by dále pracovali pod dozorem zubaře. Podle slov ministra Julínka by ale mohli vedle prevence dělat i menší ošetření: odstraňování zubního kamene či jednoduchých zubních kazů.
Čtěte souvislosti: Chybějí lékaři. Stát jim atestaci zaplatí ze svého
"Mohly by vzniknout skvěle fungující praxe, kdy by byly třeba dva zubaři a tři hygienisté. Zubaři by rozdělovali práci. Byli by to sratégové a mohli by se soustředit na složitejší výkony," myslí si Julínek.
Česká stomatologická komora ale nesouhlasí, aby se pravomoce hygientistů zvětšovaly. "Například zubní výplně do jejich náplně práce rozhodně nepatří. Nemohou dát pacientovi ani injekci, pro něj to může být nekomfortní a někdy i nebezpečné," říká prezident komory Pekárek.
Představa týmů stomatologů a hygientistů má podle něj navíc k realitě zatím daleko i proto, že v Česku působí necelých sedm tisíc zubařů, zatímco zubních hygienitstů nejsou ani dvě stovky.
Zubaři dlouhodobě upozorňují, že jich ubývá a lidé budou mít čím dál větší problém zubaře sehnat. Hlavním řešením by měly být vetší investice do vzdělávání. Studium zubařů je totiž velmi drahé a fakulty na studenty stomatologie doplácejí.