Za deset let, v roce 2016, bude připadat podle odhadů České stomatologické komory na jednoho zubaře téměř dvakrát více pacientů než dnes. V Česku tak bude jedna z nejhorších dostupností zubní péče v Evropě.
Podle České stomatologické komory, oslovených expertů i statistik jsou prognózy špatné kvůli nedostatku studentů stomatologické specializace na českých univerzitách. "Absolventi nemohou nahradit zubní lékaře odcházející do důchodu," tvrdí Zina Sladkovská ze stomatologické komory. "Na problém upozorňujeme řadu let, ale ministerstva nic neřeší," říká.
- Dětem se kazí zuby. Vina padá na rodiče, čtěte ZDE
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2005 připadalo v Česku na 100 tisíc obyvatel 1,11 absolventů zubního lékařství. To je nejméně v Evropě.
Univerzity: Peníze nemáme
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek požaduje radikální navýšení státní dotace pro studenty stomatologie. Stát by podle něj měl dát univerzitám zhruba 200 tisíc korun na studenta za rok a navíc by měl jednorázově investovat na rozšíření výukových kapacit jednotlivých fakult.
Také podle proděkana Univerzity Palackého v Olomouci Milana Koláře je hlavním problémem nedostatek financí. "Ze strany státu je problematika studia zubního lékařství nedostatečně řešená," tvrdí. Podle něj rozhodně není problémem například obtížnost zkoušek.
V Česku je navíc i nedostatek profesorů stomatologie. "Klesající počet pedagogů je podmíněn jejich finančním ohodnocením, které je nesrovnatelně nižší v porovnání se soukromým sektorem," říká Milan Kolář.
Ministerstvo: Peníze hledáme
Ministerstvo školství o problému ví, žádná opatření však v nejbližší době nechystá. "Názor stomatologické komory nepodceňujeme. Už nyní je však student stomatologie z hlediska státního rozpočtu po studentovi veterinární medicíny druhým nejdražším," říká Ondřej Gabriel z ministerstva školství.
Podle něj ministerstvo navyšování prostředků zvažuje. "Ministerstvo ve spolupráci s experty VŠE posuzuje možnosti, jak upravit prostředky na studenty stomatologie," upřesňuje.
Proč by přicházeli cizinci?
Podle ministerstva zdravotnictví je jednou z dílčích možností, jak problém budoucího nedostatku zubařů řešit, lákání odborníků z jiných zemí. To vylučuje členka České stomatologické komory Zuzana Vystrčilová : "Naděje, že zubní lékaře doplní kolegové ze zahraničí, je nepravděpodobná - jednak z důvodů jazykové bariéry, ale hlavně v Česku tyto lékaře nečekají lepší podmínky než doma." Navíc i v ostatních evropských zemích je zubařů nedostatek.
"Otázkou také je, zda by některé úkony zubařů v budoucnu neměli nahradit specializovaní asistenti," naznačuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ministerstvo školství však takové studijní programy nehodlá zavádět.
Podle stomatologické komory je jedním z dílčích řešení také možnost rekvalifikovat lékaře na zubaře. Šlo by však pravděpodobně jen o desítky lidí.
Stomatologická komora si také stěžuje, že ministerstva nedostatečně podporují prevenci vzniku zubních potíží. Podle statistik však Češi, podle toho, jak se jim kazí zuby, patří v rámci Evropské unie k průměru.
Bude hůř
Už nyní Češi na ošetření zubaře čekají i měsíce. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) je ale počet zubařů v Česku v současné době výrazně vyšší než v ostatních zemích střední a východní Evropy. Situace je v Česku podobná jako například ve Francii. Podle nové statistiky Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) na jednoho českého zubaře připadá 1484 pacientů.
Nejméně zubařů je v současné době na Liberecku, Karlovarsku a v kraji Vysočina.
Většině českých zubařů je ale více než 50 let a v Česku je roční počet absolventů jedním z nejnižsích v Evropě. Podle statistik WHO je na tom hůře pouze Slovensko.
Pokud se naplní odhady České stomatologické komory, bude za deset let v dostupnosti stomatologické péče v Česku jedna z nejhorších v Evropě. Jeden zubař bude mít na starosti téměř dvakrát více pacientů než nyní, tedy až 2700 lidí.