Nechme na Babišovi, co udělá, říkají poslanci ANO. ČSSD se přišla nedohodnout a vydírat, tvrdí

Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová
6. 4. 2018 18:02
Poslanci hnutí ANO si myslí, že za krach koaličních jednání může sociální demokracie, která odmítla "velkorysou" nabídku premiéra v demisi Andreje Babiše. "Dělá to na mě spíš dojem, že pánové zjistili, že uvnitř strany podpora pro vládu s ANO není, a tak se přišli nedohodnout," reagoval na výsledek ministr zahraničí a místopředseda ANO Martin Stropnický. Podle poslanců Babišova hnutí by měl premiér nyní hledat podporu u jiných stran s podobným programem nebo přemýšlet o předčasných volbách. "Náš vyjednávací tým určitě udělal maximum pro dosažení dohody. Pokud se to nepovedlo, jsou předčasně volby možným řešením," řekl například místopředseda klubu poslanců ANO Pavel Pustějovský.
Jaroslav Bžoch (ANO)
Jaroslav Bžoch (ANO) | Foto: Archiv Jaroslava Bžocha

Jaroslav Bžoch, poslanec za Ústecký kraj

Podle poslance Jaroslava Bžocha postupoval premiér Andrej Babiš správně, když neuvolnil sociálním demokratům post ministra vnitra. "ČSSD mělo svého ministra na vnitru v posledním volebním období a dle mého názoru je dobře, že nastala změna. Navíc pokud Jan Hamáček tvrdí, že vnitro chtějí hlavně kvůli tomu, aby premiér Babiš nemohl ovlivňovat práci policie, tak vlastně naznačují, co tam Milan Chovanec mohl dělat poslední čtyři roky," reagoval na dotaz. 

Bžoch by nejraději viděl ANO v koalici s ODS. Tahle varianta ale padla hned po říjnových poslaneckých volbách. Naopak by mu vadilo případné spojenectví s SPD Tomia Okamury nebo KSČM - to je varianta, s níž může po odchodu ČSSD z vyjednávání Babiš počítat. "Jsem ochoten přistoupit na podporu od KSČM a ani s tím nejsem úplně spokojený, ale být opřen o hlasy SPD vidím jako velmi nebezpečný krok a bál bych, že nás bude pan Okamura stále tlačit do kouta. Navíc jsme strana, která podporuje naše setrvání v EU a práci na její reformě, což se s SPD úplně míjí," řekl Bžoch. Další možnost řešení, tedy vyhlášení předčasných voleb, také nepovažuje za vhodnou cestu. Nechce jimi obtěžovat voliče a utrácet za ně peníze. "Pokud ale nedojde k žádné dohodě, tak pak už nic jiného nezbývá. Udělat volby společně s volbami do europarlamentu by možná stálo za úvahu," dodal poslanec. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy