Nechme na Babišovi, co udělá, říkají poslanci ANO. ČSSD se přišla nedohodnout a vydírat, tvrdí

Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová
6. 4. 2018 18:02
Poslanci hnutí ANO si myslí, že za krach koaličních jednání může sociální demokracie, která odmítla "velkorysou" nabídku premiéra v demisi Andreje Babiše. "Dělá to na mě spíš dojem, že pánové zjistili, že uvnitř strany podpora pro vládu s ANO není, a tak se přišli nedohodnout," reagoval na výsledek ministr zahraničí a místopředseda ANO Martin Stropnický. Podle poslanců Babišova hnutí by měl premiér nyní hledat podporu u jiných stran s podobným programem nebo přemýšlet o předčasných volbách. "Náš vyjednávací tým určitě udělal maximum pro dosažení dohody. Pokud se to nepovedlo, jsou předčasně volby možným řešením," řekl například místopředseda klubu poslanců ANO Pavel Pustějovský.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Lukáš Bíba

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) věřil, že vyjednávání mezi ČSSD a hnutím ANO spějí k úspěchu, protože považoval nabídku premiéra Andreje Babiše za férovou. To, že sociální demokraté jednání ukončili, protože nedostali ministerstvo vnitra, považuje za lichý argument. "Když říkají, že se bojí možného ovlivnění trestního stíhání, tak v této fázi toho trestního stíhání (kauza Čapí hnízdo Andreje Babiše, z níž je premiér v demisi obviněn poz. red.) je důležitější resort ministerstva spravedlnosti než vnitra. Takže jim šlo o něco jiného, nebo nevím," uvedl Pelikán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy